Одеський Комітет виборців організував земельний цивільно-правовий форум в Балті

16 December, 22:54

У середу, 14 грудня, в малому актовому залі Балтської міської ради відбувся другий земельний цивільно-правовий форум північного регіону Одеської області.

Метою заходу було посилити здатність і налагодити системну взаємодію та комунікацію між органами державної влади, місцевим самоврядуванням, неурядовими організаціями та юридичним співтовариством з питань оформлення права власності на землю.

Обговорення проходило під головуванням директора Котовського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергія Мерзлякова, заступника голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігоря Бриноша,  за участю заступника Балтського міського голови Едуарда Рабиновича, представників Балтської міської та районної рад, районної державної адміністрації, старост сіл об'єднаної територіальної громади, фахівців із земельних питань міської ради, адвокатів системи безоплатної правової допомоги, громадськості та місцевих ЗМІ.

Основними питаннями обговорення стали наступні проблеми: земельне законодавство: новації, практика, думки експертів; успішна адвокатська практика у вирішенні земельних спорів; вирішення основних земельних проблем цивільно-правового характеру: алгоритм дій, покрокові інструкції, дорожні карти.

Також учасники заходу були ознайомлені з результатами реалізації в північних районах Одеської області ініціативи «Подолання селянської земельної цивільно-правової прірви».

З інноваціями в земельному законодавстві та думками експертів ознайомив учасників заходу начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з адвокатами Сергій Кудрявцев. Аналіз практики у сфері земельних спорів показав, що більшість громадян звертаються за правовою допомогою саме по розірванню договору оренди земельної ділянки, визнання його недійсним або неукладеним, визначенню/продовженню терміну оренди землі. В кінці листопада 2016 року уряд змінив типову форму договору оренди землі. Зокрема, згідно з прийнятим документом, фізичні та юридичні особи при підготовці договорів оренди землі повинні витрачати менше часу і коштів за рахунок можливості укладення договору оренди на кілька земельних ділянок одного орендодавця. Крім того, постанова приводить у відповідність Типову форму договору оренди землі до вимог законодавства, зокрема, в частині встановлення терміну оренди земель сільськогосподарського призначення не менше 7 років, а в разі передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які є земельними ділянками меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація, - не менше 10 років. Актом також передбачено, що відтепер сторони в обов'язковому порядку повинні узгодити лише об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки), термін дії договору оренди, орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, способу і умов розрахунків, термінів, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату.

Сергій Кудрявцев розповів присутнім, що після внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли,  спадщина буде переходити місцевим громадам по-новому. Відтепер відумерла спадщина буде переходити у власність тієї територіальної громади, де вона фізично розташована.

Учасники форуму обговорювали виявлені проблеми в сфері земельних правовідносин в сільській місцевості. Старости сіл об'єднаної Балтської громади скаржилися на незрозумілу затримку (з 2008 року) оформлення документів на особисте селянське господарство, яке проходить через Головне управління Госгеокадастра в Одеській області. У зв'язку з цією проблемою було запропоновано на законодавчому рівні врегулювати питання оформлення документів на особисте селянське господарство через місцеві органи виконавчої влади. Юристи Котовського місцевого центру і інші юристи навели приклади успішної адвокатської практики у вирішенні земельних спорів.

Сергій Мерзляков представив попередні підсумки ініціативи «Подолання селянської земельної цивільно-правової прірви». Першим етапом ініціативи було здійснення локального аналізу з виявлення основних проблем у сфері земельних відносин, їх обговорення з представниками органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, неурядовими організаціями та юристами. Результатом цієї роботи стало виявлення шляхів рішенням і подолання основних земельних проблем цивільно-правового характеру: вироблення алгоритму дій, покрокових інструкцій, дорожніх карт, напрацювання рекомендацій для органів місцевого самоврядування та державної влади із зазначеної проблематики.

Сергій Мерзляков зазначив, що ключовим підходом в здійсненні ініціативи є тристороння співпраця і взаємодія місцевого центру з надання БВПП, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, неурядових організацій, адвокатської спільноти для посилення правової здатності територіальних громад, яка включає в себе інформування людей про їхні права, а також залучення до їх захисту із земельних питань. За час реалізації проекту проведено більше 30 робочих зустрічей, круглих столів, тренінгів з представниками органів місцевого самоврядування та виконавчої влади дев'яти північних районів Одеської області з надання правової допомоги сільському населенню району із земельних, договірних і цивільних правовідносин. 

Для захисту земельних прав громадян, в тому числі в сільській місцевості, були розроблені рекомендації щодо вирішення типових проблем із земельних питань. Для використання в роботі суб'єктами з надання безоплатної первинної правової допомоги, зокрема, були поширені методичні рекомендації на теми: «Крок за кроком: оформлення права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом і за заповітом», «Спадкування землі: актуальні аспекти з адвокатської практики», «Реєстрація права на земельну ділянку в державному реєстрі прав на нерухоме майно», «Крок за кроком: порядок передачі земельних ділянок учасникам антитерористичної операції, а також членам сімей загиблих учасників АТО у власність в межах норм безоплатної приватизації».

Проект “Подолання селянської земельної цивільно-правової прірви” виконується Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” спільно з Котовським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в рамках Проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»»

Проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні» – проект міжнародної технічної допомоги, що впроваджується протягом 2014 – 2018 рр. Проект фінансується Міністерством закордонних справ Канади, впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги.

Проект має на меті покращення рівного доступу до правосуддя для населення України (особливо представників вразливих верств) шляхом підтримки впровадження системи безоплатної правової допомоги та підвищення рівня обізнаності населення щодо прав на отримання безоплатної правової допомоги.

Міжнародний фонд «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в Україні. Фонд засновано фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Програмна ініціатива фонду «Права людини та правосуддя»  має на меті запобігати порушенням прав людини, сприяти впровадженню в Україні ефективного антидискримінаційного законодавства та практики, сприяти доступу малозабезпечених і вразливих груп до правосуддя та правової допомоги.