українською in english

Зустріч із поліцейським на вулиці: як себе поводити

21 листопада, 17:47

Якщо працівник поліції звертається до вас – він має на те вмотивовані причини. У більшості випадків, це саме так і відбувається. Не нервуйте, зберігайте спокій і поставтесь до цього з розумінням. Правоохоронці мають погану репутацію і низький рівень довіри громадян, проте, саме вони захищають вас і ваше майно від незаконних посягань. Щоб бути обізнаним у своїх правах і обов’язках правоохоронця, радимо наполягати на дотриманні простих речей, які зазначені у подальшому алгоритмі. Поліція завжди вважає свою роботу ефективною та такою, що відповідає чинному законодавству, – не давайте їй про це забути, закликайте полісменів до сумлінного виконання обов’язків.

Алгоритм дій такий:

1) Привітайтесь та посміхніться. Тим самим ви задаєте правильний тон розмови. Попрохайте поліцейського пред’явити своє службове посвідчення, адже вам буде корисно в подальшому знати, хто з вами спілкувався. Інколи працівники поліції ігнорують таку вимогу або просто з подивом відмовляються це робити. Ваше завдання – нагадати їм про їхній обов’язок. Зазвичай розмова з ними починається у нейтральному настрої і тому ви маєте великі шанси побачити посвідчення. Уважно прочитайте інформацію, що міститься в ньому та запам’ятайте (занотуйте) хоча б П.І.Б працівника поліції.

2) Дізнайтесь причину звернення: як правило, йдеться про перевірку документів, опитування (не плутати з допитом) або поверхневу перевірку чи огляд особистих речей. Пам’ятайте, що такі вимоги мають бути законними і їхньою причиною не може бути проста примха поліцейського. Причиною перевірки документів може стати ваш зовнішній вигляд, що нагадує особу, яка щойно скоїла злочин, а огляд речей – їх підозрілість та неординарність. Не хвилюйтесь, це звичайна процедура і ніхто ні в чому вас не звинувачує.

3) Ви можете відмовитись від спілкування з поліцейським та не зобов’язані повідомляти місце вашої роботи, навчання, чим займаєтесь у вільний час… Якщо причина видається вам обґрунтованою і вимога цілком очевидною – покажіть документ, що посвідчує вашу особу (паспорт, водійське посвідчення, студентський квиток тощо) або погодьтесь на те, щоб вас поверхнево оглянули, чи надайте ваші речі до такого огляду. За відсутності документів, поліцейські можуть попрохати назвати ваші прізвище, ім’я, по-батькові та дату народження. Якщо мова йде про огляд особи або її речей (не поверхневий), то він вимагає додаткових гарантій від свавілля поліцейських. Такий огляд може бути проведений тільки зі складанням протоколу огляду та в присутності двох понятих (свідків). Зазвичай, таких людей знайти не так просто, але якщо у вас є побоювання, що вам щось підкинуть або завдадуть шкоди, краще дотриматися процедури. Пам’ятайте – просто так вилучити ваші речі поліцейські не можуть (в тому числі і мобільний телефон), бо вони є вашою приватною власністю. У будь-якому випадку вилучення, обов’язково складається протокол про вилучення або тимчасове вилучення речей.

4) Якщо ви відчуваєте агресивну налаштованість працівників поліції до себе, негайно повідомте про це близьких – наприклад, за допомогою мобільного телефона, яким ви маєте право вільно користуватись. Також ви можете зателефонувати «102» та повідомити про агресивну поведінку поліцейських.

5) Якщо ви нічого не порушували – на цьому розмова має закінчитися. Якщо ви скоїли адміністративне правопорушення (палили в забороненому місці, розпивали спиртне у не встановленому для цього місці тощо), очевидно, маєте понести відповідальність. Відкупитись хабарем – не найкраща ідея. Тією ж сумою, але цілком законно, обійдеться адміністративний штраф. Для цього достатньо скласти протокол про адміністративне правопорушення на місці, а потім знайти реквізити для сплати цього штрафу. Незначні правопорушення можуть обмежитись усним зауваженням – про це завжди можна попрохати поліцейського, обіцяючи сумлінну поведінку в майбутньому. Пам’ятайте, що подібні протоколи і порушення – буденна річ, і нічого особливого в цьому немає, зокрема, як і в складанні протоколу в результаті порушення правил дорожнього руху.

6) Протокол про адміністративне правопорушення розглядається відповідальними за це особами різних рівнів органів внутрішніх справ. Вас повідомлять про місце і час розгляду протоколу, адже справа має розглядатись в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. За відсутності цієї особи справа може бути розглянута лише у випадках, коли людину сповістили вчасно, але від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Якщо участь особи є обов’язковою, може бути застосований привід.

Матеріали з електронного порадника Асоціація УМДПЛ «Поліція під контролем» http://policeundercontrol.org/pc/    

За розширеною правовою консультацією та безоплатною правовою допомогою звертайтеся до громадської приймальні Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за адресою: м. Одеса, вул. Садиковська, буд. 25, попередній запис за телефоном (048)716-46-83. Мережа громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD), програма «Права людини понад усе» (Human Rights First).