Десять "нулів" і 16 "одиниць": як працювали одеські міські депутати у другий рік своїх повноважень
Упродовж другого року повноважень Одеська міська рада спрацювала на “2” бали з п’яти можливих. Про це свідчать результати оцінювання діяльності депутатів, які презентувала Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України». Підсумки діяльності депутатів 15 міських рад протягом другого року повноважень (листопад 2021-листопад 2022 рр.) підводилися в межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».
Як повідомив під час пресконференції 4 липня голова Одеського КВУ Анатолій Бойко, за підсумками другого року здійснення повноважень депутатами міських рад 15 обласних центрів найкращий середній бал за об’єктивними критеріями має Львівська міська рада (4,2 бали) – єдина рада, де середній бал депутатського корпусу вище чотирьох балів. Натомість найгірші показники у депутатів Одеської (2), Миколаївської (1,9) і Харківської (1,8) міських рад.
Як пояснив експерт, результати другого року діяльності місцевих депутатів, охоплених моніторингом, значно погіршилися: за підсумками першого року повноважень середній бал трьох міських рад був 4 і вище, а також жодна міська рада не мала середній бал нижчий за 2,8.
Упродовж другого року львівським обранцям вдалося підвищити середній бал з 3,6 до 4,2 балів, також з 3 до 3,3 балів підвищився середній бал Київської міської ради. А от у порівнянні з першим роком середній бал депутатського корпусу Одеської міської ради суттєво знизився: з 3,6 до 2.
“Очевидно, що широкомасштабне вторгнення рф безпосередньо вплинуло на зниження показників діяльності депутатів місцевих рад, проте навіть у таких умовах депутати могли б мати кращі результати. Головними причинами низьких оцінок більшості депутатських корпусів є часткова або повна відмова від здійснення прийому громадян та низький рівень звітування перед жителями”, - пояснив А. Бойко.
Оцінювання діяльності депутатів Одеської міської ради
Вперше за вісім років проведення громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" жоден з одеських обранців не отримав оцінку "5”. Також уперше з'явились депутати, діяльність яких було оцінено у "0” балів.
За результатами комплексного персонального оцінювання позитивну оцінку "4” бали мають лише 13 з 60 депутатів: Олександр Авдєєв, Олексій Асауленко, Ірина Головатюк-Юзефпольська, Наталія Жукова, Олег Звягін, Василь Ієремія, Михайло Карпенчук, Ольга Квасніцька, Олена Коробкова, Вадим Мороховський, Петро Обухов, Світлана Осауленко, Дмитро Танцюра.
Ще 12 обранців отримали оцінку у "3" бали, "двійки” - у 9 депутатів, “одиниці” - у 16 політиків.
Десятеро депутатів, діяльність яких була оцінена у "0” балів, є представниками трьох партій: Віктор Баранський, Богдан Гіганов, Іван Демченко, Олександр Едельман, Діана Яценко (обрані від забороненої партії "ОПЗЖ"), Олена Зефнер, Володимир Іванов, Іван Семчук, Ілля Фрейман (обрані від забороненої Партії Шарія) та Віктор Наумчак (обраний від партії "ЄС”).
У середньому діяльність всього депутатського корпусу Одеської міської ради оцінено у "2" бали за об’єктивним показниками і у “2,2” бали - за експертними оцінками.
“Можна констатувати, що факт припинення діяльності Депутатського порталу призвів до регресу демократичних принципів доброго врядування, що були успішно впроваджені Одеською міською радою останніми роками. Відсутність оприлюдненої інформації про депутатів та їхню діяльність критично вплинула на рівень відкритості та доброчесності всього депутатського корпусу, а також на персональні оцінки кожного обранця. У відкритому доступі на офіційному сайті відсутні біографічні відомості, інформація про приймальні та ведення прийому, звіти депутатів. Утім, хоч це і не є обов’язком, більшість депутатів не доклала зусиль щодо інформування виборців в інший спосіб, наприклад, шляхом оприлюднення цих даних на своїх сторінках у фейсбук абощо”, - підкреслив експерт.
Повномасштабні воєнні дії скорегували і рівень відвідуваності депутатами засідань сесій і постійних комісій. Деякі депутати не з’являються на сесіях після 24 лютого 2022 року, хтось виїздив або з інших причин не був присутнім у місті. Тільки 37 депутатів були присутніми мінімум на 5 із 6 проведених засідань сесій протягом другого року повноважень. Минулого року таких депутатів було 54. На жодному засіданні сесій не був присутнім Віктор Баранський.
Практика звітування в Одеській міській раді традиційно була на невисокому рівні. Минулого року, коли звітна кампанія припадала на активну фазу воєнних дій, були підготовлені 32 депутатські звіти. Цього року одеські обранці переважно вирішили взагалі не проводити звітні заходи та не готувати ніяку інформацію про свою роботу. За другий рік повноважень станом на червень 2023 року підготували тексти звітів 20 обранців.
“Нас глибоко турбує регрес, який продемонстрували підсумки оцінювання діяльності одеських депутатів. Наразі ми не бачимо об’єктивних підстав для того, щоб зберігати всі негативні тенденції щодо закритості та непрозорості роботи депутатів. Тому ми закликаємо депутатів згадати про свої обов’язки перед виборцями та повернутися до їхнього повноцінного виконання”, - резюмував Анатолій Бойко.
Повний звіт читайте на нашому сайті.