Для громадських активістів Одещини відбулася навчальна програма з організаційного розвитку

2 July, 09:11

Ренійський ресурсний центр для неурядового сектору, який підтримує громадських активістів на півдні Одеської області, організував 25-27 червня 2024 року в м. Татарбунари практичне навчання для представників місцевих громадських організацій та ініціативних груп. Навчальна програма складалась з трьох одноденних тренінгів з тематики розробки та управління проєктами, фандрейзингу та комунікації в неурядовому секторі. Навчальна група складала в середньому з 20 учасників, 60% з яких були жінки. Учасники та учасниці представляли різні напрямки громадського активізму - це були волонтери, екоактивісти, зоозахисники, учасники соціальних та безпекових ініціатив. Більшість з них взяли участь у всіх трьох тренінгах, що дозволило розробити декілька проєктів громадських ініціатив включно з планом комунікації та пошуку ресурсів.

Протягом трьох днів учасники та учасниці навчальної програми опановували базові елементи проєктної діяльності - від підготовки проєктної заявки та пошуку фінансування до операційного впровадження діяльності та комунікації. Через лекції, презентації, інтерактивні вправи, мозкові штурми, роботу в парах та групах вивчались основи проєктного менеджменту задля розширення можливостей для підготовки та впровадження локальних ініціатив. Навчальна група першого дня складала 19 учасників, наступні два дні - 22 учасники. 60% учасників навчальної програми були жінки, вікове представництво - від 25 до 80 років. Окрім формалізованих спільнот (ГО «Правозахист», ГО «Бахтало», БФ «Еммануїл», ГО «Слово віри», Рада ВПО, Рада ветеранів ОВС), були індивідуальні активісти з різних сфер - волонтери, екоактивісти, зоозахисники, учасники соціальних та безпекових ініціатив.

«Тренінги для мене не є новиною, але ця програма запамятається надовго, адже всі учасники спільно працювали та кожен вніс щось своє, нове», - розповіла учасниця усіх трьох тренінгів, екологічна активістка Альбіна Витовтова.

Перший тренінг, який відбувся 25 червня 2024 року, було присвячено питанням підготовки та управління проєктами в неурядовому секторі. Вивчались, зокрема, аспекти життєвого циклу проєкту (потреба, ціль, завдання, методи, виконання, оцінювання) та типові складові заявок на отримання цільового фінансування. В групах учасники та учасниці навчання працювали над розробкою локальної ініціативи, а також стали першими критиками напрацювань своїх колег. Під час другого тренінгу «Фандрейзинг в неурядовому секторі», який пройшов 26 червня 2024 року, спільно опановували навички пошуку ресурсів для локальних ініціатив та визначали аргументи для потенційних донорів. Багато часу приділили вивченню не лише теоретичних моментів фандрейзингу, але й обговоренню можливостей місцевих благодійників та соціально відповідального бізнесу. Спільно було визначено, що ресурси - це не лише гроші. Наприклад, з бізнесом можна домовитися про допомогу у формі продуктів чи послуг. Учасники тренінгу В’ячеслав Джигов та Ігор Мейта запропонували більш широко впроваджувати благодійні ярмарки та розпродажі. Активістка Олена Форостенко відзначила, що потрібно шукати тих, з ким збігаються цінності:

«Тут працює підхід «залучати, а не просити пожертву».

Завершальний тренінг програми 27 червня 2024 року стосувався комунікації та стандартів доброчесності для неурядового сектору. Учасники та учасниці навчання вивчали поняття цільової аудиторії та намагались зобразити її портрет, обговорювали та мапували місцеві канали комунікації та створювали ключове повідомлення. Окремо обговорили європейські та національні стандарти відкритості і прозорості в діяльності неурядових організацій, зокрема здійснення публічного звітування та запровадження етичних правил. Під час цього тренінгу учасники підготували та «випробували» серед своїх колег звернення до місцевих жителів з різних питань.

«Це було цікаво і корисно, ми підготували інформаційні листівки для жителів щодо дотримання санітарних правил», - відзначила активістка ініціативи «Сусідська варта» Валентина Ганська.

Представниця спільноти «громадських радників» Любов Фадіна поділилася, що цей тренінг став для неї черговим етапом пізнання нових комунікаційних тонкощів в середовищі неурядових організацій та дав декілька практичних напрацювань для використання в громадській діяльності.

Більшість учасників та учасниць взяли участь у всіх трьох тренінгах, що дозволило розробити в групах декілька проєктів громадських ініціатив включно з планом комунікації та пошуку ресурсів. Так, зоозахисник та ветеринарний лікар Василь Чобану спільно з однодумцями працював над ініціативою пошуку інвесторів для будівництва переробного заводу для промислових відходів та залишків життєдіяльності тваринницьких ферм. Любов Фадіна зі своєю групою проводили планування ініціативи щодо створення притулку для бродячих собак. Альбіна Витовтова спільно з іншими активістами готувала план щодо впровадження ініціативи зі створення кормової бази для лебедів та диких качок, якими опікується останні сім років. Підсумовуючи своє бачення результатів навчання, активіст Павло Головатий зазначив: «Усі без винятку ідеї, які зявились та були опрацьовані під час тренінгів, можуть стати основою для спільних проєктів громадських активістів, місцевої влади та бізнесу».

За відгуками учасників навчання, місцевий неурядовий сектор в умовах викликів повномасштабної війни особливо потребує навчального та експертного супроводу з питань пошуку ресурсів та реалізації  проєктів.

Зокрема, на цьому наголосив Олександр Карай, заступник голови правління ромської громадської організації «Бахтало»:

«Останнім часом збільшилась кількість проблем у ромської громади нашого міста. Більшість наших ромів перемістилися за межі країни, частини з них знаходиться в лавах ЗСУ. У місті залишилися літні люди та жінки з малими дітьми. Для них зараз надзвичайно важливе питання забезпечення вугіллям та дровами, адже відсутність централізованого опалення, висока ціна на енергоносії та відключення світла викликають значне занепокоєння. Раніше нам допомагали міжнародні організації та благодійні фонди, зараз потрібно самим шукати можливості для підтримки».

Для отримання більш детальної інформації з цього та інших правових питань в сфері діяльності неурядових організацій, звертайтесь до ресурсних центрів підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот:

  • Ренійський ресурсний центр, Одеська область (працює на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр»): Марія Пісковець, 0689213861, mpiskovec64@gmail.com
  • Вознесенський ресурсний центр, Миколаївська область (працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку»): Вікторія Савчук, 0665043006, savchuk@aer.net.ua
  • Білозерський ресурсний центр, Херсонська область (працює на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку»): Катерина Оксенюк, 0950874860,  bilozerka.center@gmail.com

*   *   *

Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».