Документатори з Одеського КВУ зафіксували 33 епізоди ймовірних злочинів рф щодо замінування акваторії Чорного моря

25 November, 14:57

З початку повномасштабної війни рф проти України російські військові ймовірно замінували акваторію Чорного моря, що створює значну небезпеку міжнародному судноплавству та використовується агресором як засіб військово-екомічного тиску. Морські міни зриває з кріплень та прибиває до узбережжя в Одеській області, де вони вибухають самостійно чи знешкоджуються українськими вибухотехніками. Наразі в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» задокументовано 33 епізоди щодо спрацювання ймовірно російських морських мін, зокрема з шістьма загиблими цивільними людьми, які знехтували забороною купання на пляжах.

У рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» наразі задокументувала 33 епізоди, коли ймовірно російські морські міни вибухали самостійно чи знешкоджувалися українськими вибухотехніками біля чорноморського узбережжя Одеської області (переважно це відбувається після штормів). Останній такий епізод зафіксовано 8 листопада 2022 року, коли сили оборони підірвали якірну міну, яку зірвало з якоря та принесло до берега в Одеській області через штормову погоду.   Ймовірно саме міни стали причиною загибелі 6 цивільних людей, які знехтували забороною купання на пляжах. Останній зафіксований такий випадок стався 14 серпня 2022 року, коли у селищі Затока Білгород-Дністровського району під час купання в прибережних водах від підриву на невстановленому вибуховому пристрої загинули троє чоловіків, також поранення від вибуху отримали чоловік та жінка, які перебували поряд на узбережжі.

Варто зазначити, що ймовірно російську морську міну виявлено та знешкоджено турецькими саперами у Босфорській протоці. 26 березня 2022 року турецька влада була вимушена припинити рух суден через протоку Босфор внаслідок виявлення міни старого зразку у її водах. Також Військово-морські сили Болгарії знищили міну, яка дрейфувала за 50 кілометрів від узбережжя неподалеку від міста Варна. Морську міну, що дрейфує, виявили в румунських територіальних водах - на відстані приблизно 2 морських миль від узбережжя Румунії, навпроти курорту Ефоріє. Водолазна група Військово-морських сил Румунії перевезла міну в безпечне місце та знищила вибухом.

Про ймовірне мінування військовими рф акваторії Чорного моря в районі острова Зміїний, де проходить маршрут з Босфору до портів України, та мінування району Чорного моря, який прилягає до гирла Дунаю, стало відомо у березні 2022 року. Хоча, як зазначив керівник військових програм українського Центру глобалістики «Стратегія ХХI» Павло Лакійчук, «росіяни блокаду Чорного і Азовського морів почали ще до вторгнення. Я підозрюю, що операція з мінування фарватерів та транспортних коридорів, які направлені до наших портів, була здійснена ще тоді». Для мінування морських шляхів у Чорному морі РФ використовувала боєприпаси, захоплені з військових складів під час окупації Криму 8 років тому. 29 березня 2022 року про мінування акваторії Чорного моря військовими рф та спроби звинуватити в цьому Україну заявило МЗС України.

«Окрім захоплення і знищення цивільних морських суден, бомбардування території України з моря, росія вигадала новий спосіб морського розбою, яким є використання морських мін у якості безконтрольних дрейфуючих боєприпасів. Саме такі дрейфуючі міни були виявлені 26-28 березня 2022 року поблизу узбережжя Туреччини та Румунії. За результатами проведеної ідентифікації встановлено, що це морські міни, які станом на початок 2022 року не перебували на обліку Військово-морських Сил Збройних Сил України. Зазначені міни були захоплені збройними силами рф у 2014 році під час військового вторгнення та тимчасової окупації Росією українського міста Севастополь. Відтак росія, використовуючи морські міни з захоплених у 2014 році військових складів, свідомо вдається до провокацій та дискредитації України перед міжнародними партнерами. У відомстві також зазначили, що «свідоме використання росією дрейфуючих морських мін перетворює їх на де-факто зброю невибіркової дії, яка загрожує передусім цивільному судноплавству у всій акваторії не тільки Чорного й Азовського морів, але й Керченської та Чорноморських проток».

31 березня 2022 року Україна в Циркулярному листі №4544 на адресу Міжнародної морської організації (ММО) заявила, що через агресію російської федерації та дрейфуючі міни безпека міжнародного судноплавства через «блакитний коридор» у Чорному морі не може бути гарантована. ММО отримала повідомлення про вільно плаваючі морські міни в Чорноморському регіоні, в тому числі біля узбережжя Румунії та Туреччини, внаслідок триваючого конфлікту в Україні, що становить серйозну та безпосередню загрозу для безпеки екіпажів і суден регіону.

Порушення міжнародного гуманітарного права в ситуації з дрейфуючими морськими мінами зафіксувала також експертна місія, створена Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) згідно з Московським механізмом, щоправда, без зазначення винної сторони. Зокрема, як зазначено в Звіті про порушення міжнародного гуманітарного права та права людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, підготовленого експертною місією, створеною Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), «військово-морські міни, встановлені воюючими сторонами, за якими вони втратили контроль і які залишилися дрейфувати, продовжують становити загрозу та вказують на порушення зобов’язань щодо захисту торгівельного судноплавства від супутньої шкоди».

Варто зазначити, що в соціальних мережах почали ширитись фейки, що нібито акваторію Чорного та Азовського морів замінувала Україна, а не росія. Команда Vox Check дослідила, що фейк про замінування Україною Чорного та Азовського морів - це типова російська інформаційна атака, ціль якої підірвати довіру країн Чорноморського регіону до України. Такі атаки розпочалися щонайменше 18 березня 2022 року, коли капітан морського порту Сочі попередив судновласників та капітанів суден у регіоні, що через шторм якірні міни, які начебто встановили українські ВМС на підходах до українських портів, відірвалися та дрейфують у південно-західній та північно-західній  частинах Чорного моря. У листі російського капітана наводиться кількість виявлених мін - 420. «Однак підрахувати кількість дрейфуючих мін під час шторму неможливо. Знати, скільки дрейфує мін, може лише той, хто їх встановив», зазначають дослідники. Андрій Клименко, керівник проєкту «Інститут Чорноморських стратегічних досліджень» та головний редактор BlackSeaNews, назвав ці дії прикриттям росією власних злочинів.

Фото: ВМС Болгарії

 

Публікація підготовлена Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України у межах реалізації глобальної ініціативи «Трибунал для путіна».