Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі продовжує надавати правову підтримку постраждалим від війни

19 October, 17:52

З жовтня 2024 року Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», розпочала черговий етап діяльності щодо надання правової підтримки постраждалим від війни. Така підтримка включає надання правових консультацій, супровід стратегічних судових справ, проведення інформаційно-просвітницьких заходів та моніторинг стану прав людини в регіоні. Експерти приймальні вже розпочали моніторинг діяльності місцевої влади в Одеській області з інтеграції ВПО у громадах, а також здійснюють правовий супровід двох стратегічних судових справ. Серед найближчих планів приймальні у сфері просвітницької діяльності - проведення тренінгу з розвитку безбар’єрного середовища на рівні територіальних громад.

 

Один із базових напрямків роботи Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі - це надання безоплатних правових консультацій постраждалим від війни людям. За минулий рік юрист і адвокат приймальні надали 599 консультацій, що в середньому складає приблизно 50 консультацій на місяць. Якщо визначати найбільш затребувані сфери консультацій, ТОП запитів протягом 2023 року виглядав так: законодавство про соціальний захист (17%); відшкодування шкоди (14%); доступ до інформації (13%); житлове право (11%);  кримінальні справи (10%).

Серед звернень за правовою допомогою правники приймальні виокремлюють найбільш резонансні справи для подальшого стратегічного судового супроводу. Так, у 2023 році було розпочато чотири стратегічні справи, всі з яких пов’язані з повномасштабним вторгненням рф до України. Зокрема, одна зі справ стосувалася викрадення цивільної людини у Миколаївській області представниками держави-агресора. У другій справі юристи приймальні представляють потерпілу - доньку закатованого та вбитого у березні 2022 року чоловіка на території Миколаївської області. Протягом останнього місяця правники приймальні розпочали початкові правові та інформаційні заходи щодо двох стратегічних судових справ. Одна зі справ - супровід жінки та доньки-ВПО з Херсонської області щодо набуття громадянства України.

Окрім надання правових консультацій, представники приймальні будуть і надалі проводити інформаційно-просвітницькі заходи - тренінги, інформаційні сесії, круглі столи, прямі ефіри, публікації з правовими розясненнями та порадами. Якщо брати до уваги статистику минулого року, загалом представники приймальні провели 56 інформаційно-просвітницьких заходів (39 з яких торкались різних правових тем, 17 – документування ймовірних воєнних злочинів). Серед загального числа проведених минулого року інформаційно-просвітницьких заходів, більшість мали форму просвітницьких та аналітичних публікацій (42 публікації). 8 заходів були проведені у формі онлайн дискусій чи дистанційних навчальних заходів, 6 заходів мали форму офлайн інформаційних сесій та тренінгів з різними групами.

Серед найближчих планів приймальні у сфері просвітницької діяльності - проведення наприкінці жовтня 2024 року тренінгу з розвитку безбар’єрного середовища на рівні територіальних громад. Тренінг заплановано провести в рамках співпраці з Білгород-Дністровською міською радою в межах діяльності «Міського центру громадянських прав». Після тренінгу, юрист приймальні проведе виїздний прийом мешканців громади з надання безоплатних правових консультацій.

Значну частину діяльності приймальні складає аналітична робота. Минулого року представники Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі підготували пʼять аналітичних оглядів щодо дотримання прав людини (мобілізація, встановлення юридичних фактів, колабораціонізм), гуманітарного розмінування та впровадження «Community Policing».

Окремо здійснювався процес документування воєнних злочинів на території Одеської та Миколаївської областей в рамках роботи ініціативи «Трибунал для путіна». У 2023 році було підготовлено 12 щомісячних аналітичних оглядів щодо ймовірних воєнних злочинів рф в Одеській області та задокументовано в регіоні понад 700 епізодів ймовірних воєнних злочинів рф. Також проведено 6 «польових» місій з документування воєнних злочинів в постраждалих громадах, записано та опубліковано 16 інтерв’ю з жертвами та свідками злочинів російських військових.

На наступний період діяльності фокус аналітичної роботи Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі буде скерований на моніторинг та оцінку стану прав людини в регіоні. Очікується, що протягом наступного року експерти приймальні проведуть щонайменше 4 комплексні моніторинги в Одеській області з різних аспектів прав людини та соціальної згуртованості. Результатами таких моніторингів стане підготовка та презентація аналітичних звітів, частина з яких буде на основі методологію Місцевого індексу прав людини (мініпроект Української Гельсінської спілки з прав людини, заснований для підтримки та ефективного розвитку реформи децентралізації в Україні). Наразі експерти приймальні вже розпочали першу моніторингову кампанію з аналізу діяльності місцевої влади в Одеській області з інтеграції ВПО у громадах в умовах війни (аспекти комунікації, підтримки та залучення).

Для отримання правової допомоги та інших послуг Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі звертайтесь:

- телефоном або в месенджерах viber/whatsApp/telegram: +380951794975

- електронною поштою: odesakvu@cvu.od.ua

- через сторінку в Facebook: @CVUOdesa

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Одесі.

Громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) у м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Цей Проєкт став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист).