Громадські діячі з Одеси виграли стратегічну справу проти ОДА і Нацгвардії у справі щодо обмеження прав журналістів

10 August, 11:03

Громадський центр правосуддя, заснований Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», разом з виданням ІзбірКом виграв у судовому порядку справу про захист прав журналістів та проти обмеження їх доступу до приміщення Одеської обласної державної адміністрації і Одеської обласної ради.

9 серпня Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов головного редактора видання ІзбірКом Валерія Болгана і визнав незаконними обмеження, що містяться у вимозі Правил пропускного режиму до будівлі, де знаходяться ОДА і облрада. Обмеження стосуються обов’язкового супроводу працівників засобів масової інформації співробітниками пресслужби Одеської обласної ради або Одеської обласної державної адміністрації при їх відвідуванні адмінбудинку.

«Оскаржуване рішення встановлювало обмеження для журналістів, які не ґрунтуються на законі. Жодним законом не передбачений обов‘язковий супровід журналістів представниками пресслужби як умова для входу журналіста у приміщення. Крім того, відповідачі ніяк не обґрунтували необхідність встановлення такого додаткового обмеження. На практиці таке правило може створювати такі ситуації, коли представника пресслужби не буде на робочому місці, або він/вона буде зайнятий іншим завданням, або до приміщення прийдуть одразу декілька журналістів, а представник пресслужби тільки один, або представник пресслужби елементарно не захоче супроводжувати журналіста, зважаючи, що такий обов'язок в його інструкції не прописаний. Відповідно, таке рішення  є свавільним і суд правильно його скасував», - прокоментувала правова радниця Громадського центру правосуддя, який надавав юридичний супровід, Юлія Лісова.

Суд також зобов'язав відповідачів – військову частину №3012 Національної гвардії України та голову Одеської ОДА Сергія Гриневецького – розмістити при вході в адміністративну будівлю облради № 1 вищезгадане рішення.

В разі відсутності оскарження з боку відповідачів рішення набере законної сили не пізніше 19 вересня.

«Незважаючи на те, що судом прийнято рішення щодо забезпечення доступу журналістів до конкретної будівлі Одеської ОДА/облради, його вплив значно ширший і торкається також інших регіонів України. З одного боку, це пересторога для інших органів державної влади та місцевого самоврядування не обмежувати професійні права журналістів та бути більш відкритими. З іншого боку, це гарний мотиватор для журналістів та громадських активістів, як через правові інструменти можна захищати право на інформацію. Якщо це рішення суду буде оскаржено, Громадський центр правосуддя буде і надалі надавати «Ізбіркому» правовий супровід у цій справі. Але навіть вже зараз можна говорити, що в ході цієї справи сформована певна важлива юридична практика, яка, безперечно, сприятиме більш ефективному захисту прав журналістів», - вважає Ігор Бринош, координатор Громадського центру правосуддя.

«Журналісти - це очі та вуха суспільства, і наш доступ до публічної інформації, органів влади та публічних заходів визначено законом. Дуже шкода, що треба витрачати час, щоб довести цю аксіому. Однак ми змушені боротися за свої права. Але ми праві – тому переможемо!» - переконаний Валерій Болган, головний редактор видання «ІзбірКом».

Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про інформацію (ч. 2 ст.25), журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством. І національне законодавство не передбачає такої додаткової умови для відвідування приміщення суб’єктів владних повноважень як  супровід журналістів працівниками пресслужби. Більше того: частина 2 статті 34 Конституції говорить про те, що здійснення права на збір інформації може бути обмежено тільки законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами.

Крім того, діяльність та повноваження Національної гвардії України регулюється Законом України «Про національну гвардію України», який серед повноважень не передбачає право встановлювати пропускні режими або правила пропускного режиму на об’єктах, що охороняються. Пункт 5 частини 1 статті 12  ЗУ «Про Національну гвардію України» передбачає натомість обов’язок забезпечувати існуючий пропускний режим на об’єктах, що охороняються Національною гвардією України. Не надає права встановлювати пропускний режим Національній гвардії і ЗУ «Про охоронну діяльність».

Немає функції супроводу журналістів і серед повноважень працівників пресслужби Одеської обласної ради та Одеської обласної державної адміністрації, тож, не маючи офіційно покладених повноважень, працівники не зобов’язані цього робити. Мало того, структура ОДА взагалі не передбачає пресслужби, адже до складу її патронатної служби входить тільки один прессекретар, який навряд чи самотужки може справитися з такою функцію як супровід представників ЗМІ.

 

Громадський центр  правосуддя, який надає правову підтримку виданню ІзбірКом у справі захисту прав журналістів, створений Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» і є новою для України моделлю співпраці між cудовою владою, сектором юстиції та громадськістю. Центр надає громадянам комплекс послуг, серед яких правова допомога, альтернативне вирішення спорів, громадська просвіта, підтримка ініціатив громадян щодо вдосконалення функціонування судів та інших державних установ сектору юстиції, розширення доступу до правосуддя, підвищення обізнаності громадян про судову систему, судову реформу, можливості правової допомоги тощо.