Громадський центр правосуддя оскаржує заборону переміщення з/до АР Крим у зв’язку з поширенням коронавірусу

20 March, 10:18

19 березня 2020 року правова радниця Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари, адвокатка та кримчанка Юлія Лісова подала позов щодо скасування рішення Кабінету Міністрів України про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду та виїзду на тимчасово окуповану територію Криму у зв’язку з поширенням коронавірусу. Правники Громадського центру правосуддя вважають прийняття такого документу черговим проявом дискримінації стосовно кримчан.

16 березня 2020 року було опубліковано розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 березня 2020 року №291-р «Про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої SARS-CoV-2». Через введені на КПВВ із Кримом обмеження, громадяни України з кримською «пропискою», які фактично проживають на контрольованій території, і кримчани, які мають реєстрацію місця проживання на материку, не можуть потрапити додому.

Центр прав людини ZMINA наводить інформацію Кримської правозахисної групи, яка цитує дані Ісмаїла Халікова про розділену через дії уряду родину. «У підсумку розділені сім’ї, де батько з херсонською пропискою, виїхавши о 5-й ранку, не може повернутися додому в Крим. Чи дружина з дітьми, які 15 років живуть в Одесі, але застрягли в Криму і тепер не зможуть виїхати, бо їх не пропустять українські прикордонники тільки через те, що в паспорті стоїть кримська прописка. Онкохворий житель Криму, який не зміг поїхати на операцію в Київ через місце реєстрації в Сімферополі. Студент, у якого була тимчасова прописка в гуртожитку Харкова, і «карантинові канікули» він тепер проведе десь, а не з батьками в Керчі. Таких історій купа, і це тільки сьогодні….” – повідомив Халіков

Позовна заява подана до Окружного адміністративного суду міста Києва та передбачає визнання незаконним та скасування вказаного Розпорядження  Кабінету Міністрів України від 14 березня 2020 року. Основні положення позову полягають у тому, що свобода пересування може обмежуватись тільки законом, а Розпорядження КМУ - не закон. Але навіть якщо це не брати до уваги, така заборона у відношенні Криму дискримінує громадян України за ознакою місця реєстрації. Адже всім іншим громадянам не заборонено пересуватись всередині країни, в’їжджати та виїжджати неї. З незрозумілих підстав, така дискримінуюча заборона встановлена для людей, яким необхідно переміщуватись з (в) тимчасово окуповані території. Кабінет міністрів України створив таку ситуацію, коли громадянин України може повернутись на підконтрольну територію України з Російської Федерації, або будь-якої іншої країни, але не може в’їхати в Херсонську область з АР Крим, і у зворотному напрямку також. 

За словами правової радниці Громадського центру правосуддя, адвокатки Юлії Лісової, «відбувся черговий прояв дискримінації стосовно кримчан. У складний момент держава фактично відмовилась від них. Крім того, обмежила доступ в Крим і з боку материкової України, тим самим перекривши можливість допомагати членам родини один одному. Саме такі речі демонструють реальне відношення влади до Криму та громадян України, які пов‘язують з ним своє життя, а не гучні публічні заяви про їх підтримку».

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як  мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».