Жінки з вразливих груп навчались базовим інструментам правового самозахисту

22 April, 19:57

Громадський центр правосуддя спільно з партнерами завершив навчальну програму з базових інструментів правового самозахисту для жінок з вразливих груп. Перші два практичні тренінги пройшли наприкінці лютого 2022 року для жінок з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, а також ромських жінок та дівчатат. Наступні два тренінги пройшли вже в середині квітня 2022 року для жінок-ВПО та приймаючих родин, а також представниць місцевих органів влади. Тематика цих навчань обумовлена викликами війни та торкалась економічної інтеграції ВПО до громад та надання різних послуг в умовах воєнного стану. Такий навчальний підхід вже дав свої результати і жінки-ВПО спільно з місцевими мешканками запустили 20 квітня 2022 року в місті Татарбунари соціальне міні-виробництво пельменів, вареників та локшини.

 

Перший тренінг відбувся спільно з органами у справах дітей 16 лютого 2022 року у обласному центрі матері та дитини "Життя", який знаходиться у селі Струмок Татарбунарської територіальної  громади. У Центрі матері та дитини тимчасово проживають жінки з малолітніми дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах. Наступного дня, 17 лютого 2022 року, спільно з представниками поліції, практичне навчання пройшли ромські жінки та дівчата. Після певної паузи у зв’язку з війською агресією Росії проти України, навчальна програма продовжилась для жінок, які зазнали впливу військового конфлікту. 13 квітня 2022 року, спільно з Волонтерським центром м. Татарбунари було проведено практичне навчання для жінок та дівчат з числа ВПО, а також жінок з родин, які прийняли чи планують прийняти у себе вимушених переселенців. 15 квітня 2022 року спільно з представницями Татарбунарської міської ради, публічної бібліотеки та місцевої лікарні пройшов тренінг з надання послуг під час воєнного  стану, інформаційної грамотності та протидії фейкам, безпечного поводження та подолання стресового стану в умовах війни.

 

Загальною метою навчальної програми було сформувати навички самостійного знаходження жінками правових шляхів вирішення проблем, не чекаючи сторонньої допомоги. Такий підхід самозарадності учасниці перших двох тренінгів розглядали на прикладі двох актуальних проблем - забезпечення необхідними документами щодо особи та протидія домашньому насильству. Зважаючи на виклики війни РФ проти України, наступні два тренінги були присвячені питанням економічної інтеграції ВПО до громад та надання різних послуг в умовах воєнного стану. Всього в практичному навчанні прийняло участь 62 жінки різного віку з різних вразливих груп, правові потреби яких зумовлені економічними та соціальними факторами, а також впливом військових дій та необхідністю покинути своє житло з міркувань безпеки.

 

Окрім формування навичок індивідуального правозахисту в різних ситуаціях, навчання дало значний поштовх до вирішення проблем, які торкаються широкого кола жінок з певних груп. Зокрема, після тренінгу з жінками-ВПО та приймаючими родинами, постало питання про вдосконалення процесу отримання посвідок внутрішньо переміщеної особи, оскільки до деяких реєстрів відсутній доступ. Інше важливе питання, яке стали вирішувати після навчання - це проблема з дітьми сімей ВПО, батьки яких не мають можливості зайняти їх у вільний час. В учасниць навчання були певні ідеї, впровадження яких наразі обговорюється з міською владою та Волонтерським центром м. Татарбунари.

 

Проте, напевно найбільший ефект дало навчання щодо посилення економічного потенціалу жінок-ВПО та їх соціальної інтеграції до громади. 20 квітня 2022 року жінки-ВПО спільно з місцевими мешканками запустили в місті Татарбунари соціальне міні-виробництво пельменів, вареників та локшини. Цьому передувало певне навчання та узгодження технологічних процесів, в чому допомогли представники кулінарного відділення Татарбунарського аграрного професійно-технічного училища. Таким чином, жінки-ВПО можуть забезпечити собі та своїм родинам певні економічні можливості для проживання, а також частково допомогати громаді забезпечувати їжею людей, які мають проблеми з доступом до продуктів харчування. Наразі продовжується вдосконалення технологічних процесів, у жінок виник запит на певне додаткове обладнання. Зокрема, наразі є потреба у тісторозкатувальній машині для розкатки тіста та виготовлення макаронних виробів.

 

Також навчання дало можливість вдосконалити певні процедури щодо правового та соціального захисту жінок, які потрапили у скрутні життєві обставини та перебувають у обласному центрі матері та дитини "Життя". До установи прибувають переважно молоді жінки, які в силу свого віку та психологічного стану не в змозі вирішити навіть прості життєві проблеми. За результатами тренінгу було узгоджено алгоритм початкових дій центру по роботі з запитом жінки: 1) інтерв’ювання жінки (доцільно проводити після сформування у жінки відчуття захищенності в новому місці та первинної адаптації); 2) складання списку індивідуальних потреб (важливо надати жінці можливість виговоритись та допомогти їй сформулювати свій запит); 3) складання індивідуальної "дорожньої карти" для досягнення мети запиту жінки; 4) сприяння у доступі жінки до відповідних сервісів. Зараз з усіма клієнтками Центру проводяться інтерв’ю для визначення індивідуальних потреб та підготовки відповідної "дорожньої карти" доступу до правових, адміністративних та соціальних послуг.

Ініціатива "Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19" впроваджується Одеською обласною організацією ВГО "Комітет виборців України" через Громадський центр правосуддя, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.