На Миколаївщині обговорили співпрацю місцевої влади та неурядового сектору у сфері відновлення громад та регіону

19 July, 08:49

У місті Вознесенськ Миколаївської області 18 липня 2024 року пройшов форум «Відновлення на Миколаївщині: реалізація, проблеми й перспективи», організований спільно Вознесенською міською радою та ресурсним центром для місцевого неурядового сектору, який працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку». Як інформує пресслужба Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України", у форумі взяли участь 35 представників та представниць місцевої влади й громадських активістів з Вознесенщини, які обговорили виклики, обмінялись досвідом щодо розвитку партнерства державної та недержавної сфери з питання відновлення постраждалих від російської агресії громад і в цілому Миколаївської області. Для Вознесенського ресурсного центру проведення форуму стало важливим етапом розвитку, адже налагодження співпраці громадського сектору з місцевою владою визначено одним з пріоритетів організаційного розвитку центру.

 

Метою форуму було сприяти ефективній комунікації між організаціями громадянського суспільства, соціально відповідальним бізнесом, органами державної влади та місцевого самоврядування для розвитку сталого й відповідального партнерства у сфері відновлення громад та регіону згідно з актуальними викликами повномасштабної війни. Серед завдань заходу - привернути увагу та обговорити наявний стан проблем відновлення громад/регіону, а також обмінятись досвідом та напрацювати спільне бачення у цій сфері.

«Вознесенська громада з початку повномасштабного вторгнення почала процес відновлення, без очікування державних процедур. Спільно згуртована місцева влада, волонтери та представники громадянського суспільства вже два роки активно працюють над відновленням регіону. За цей час набули великого досвіду у впровадженні відновлювальних процесів, і сьогодні ми готові поділитися цим досвідом. Головна наша мета – привернути увагу до проблем відновлення громади та регіону, обговорити поточний стан справ, а також обмінятися напрацюваннями та розробити спільне бачення щодо майбутніх ініціатив у цій сфері», - зазначила Вікторія Савчук, координаторка Вознесенського ресурсного центру для неурядового сектору.

 

Секретарка Вознесенської міської ради Вікторія Бальцер у своєму виступі звернула увагу на важливі аспекти відновлення громади у форматі питань і відповідей. Основні теми обговорення включали оперативне реагування на ракетні удари, залучення ресурсів для допомоги місцевим жителям, а також питання компенсацій за пошкоджене майно.

«Ми намагаємось оперативно реагувати на такі ситуації у межах можливостей місцевої влади. Комісії з управління ЖКГ одразу виїжджають на місце події для швидкого фіксування збитків. Натомість ми не можемо обійти певні бюрократичні процедури для того, щоб жителі отримали будівельні матеріали з матеріального резерву громади та грошові компенсації за пошкоджене житло з державного бюджету. Власники пошкодженого житла мають звернутись до ЦНАПу, отримати акт обстеження, який перейде на розгляд спеціальної комісії на затвердження, лише потім можна отримати кошти. Також ми активно залучаємо міжнародні організації та фонди, які надають кошти на екстрене відновлення», - розповіла секретарка Вознесенської міської ради Вікторія Бальцер.

 

Вознесенська громада розробила Програму комплексного відновлення, яка очікує на затвердження найближчим часом. Юлія Гуртова, завідувачка сектору зовнішніх зв’язків та проєктної діяльності відділу стратегічного планування та розвитку АВК ВМР, детально розповіла про процес розробки Програми, основні напрямки її впровадження та поточні проєкти, які реалізуються Вознесенською міською радою. Вона зазначила, що Програма орієнтується на комплексний підхід до відновлення і включає такі основні аспекти як соціальна підтримка, відновлення інфраструктури, економічне відновлення та стимулювання місцевого підприємництва. Майбутні плани на розвиток громади включають подальше залучення міжнародної допомоги для забезпечення сталого розвитку регіону.

На форумі також обговорювалися процедурні питання отримання компенсацій за зруйноване та пошкоджене майно, а також було представлено грантові можливості для громади від представників громадської організації «Агентство економічного розвитку». Представниці організації Алла Ткаченко та Олена Шевчук представили «Дорожню карту можливостей громади для ВПО та осіб, що постраждали внаслідок війни».

 

У рамках форуму було представлено досвід інших громад Миколаївської області у сфері відновлення. Так, представниця Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Альона Єгорова презентувала досвід Програми підтримки постраждалих від збройної агресії рф громад Півдня України - Баштанської, Галицинівської та Первомайської. Експертка на прикладі Первомайської громади показала перспективи розвитку сучасних інструментів для цілей відновлення.

«Попри значні збитки внаслідок агресії рф, Первомайська громада поступово відновлюється та має перспективне бачення цього процесу, що закріплено в Стратегічному плані відновлення та розвитку на період до 2027 року. Наступним кроком має стати розробка та впровадження конкретних програм відновлення, і цьому сприятиме екосистема управління інформацією щодо документування воєнних злочинів, гуманітарного розмінування, управління відходами, фіксації збитків та прогресу відновлення цивільних об’єктів. Екосистема може містити мапу ініціатив/проєктів, публічні оновлювальні дані, внутрішню/службову частину», - зазначила представниця Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

 

За результатами форуму було сформульовано проблемні питання та пропозиції щодо удосконалення відновлювальних процесів у громаді та регіоні. Учасники активно обговорювали стратегії оперативного реагування на кризові ситуації, підвищення ефективності місцевих ініціатив та залучення міжнародної підтримки для сталого відновлення. Цей діалог став важливим кроком у напрямку спільного розвитку і вдосконалення стратегій під час збройної агресії рф. Для Вознесенського ресурсного центру проведення форуму стало важливим етапом розвитку, адже налагодження співпраці громадського сектору з місцевою владою визначено одним з пріоритетів організаційного розвитку центру.

 

Це вже другий форум громадянського суспільства Півдня України щодо розвитку партнерства місцевої влади та громадянського суспільства в умовах викликів повномасштабної війни, який проводиться Регіональними ресурсними центрами для неурядового сектору. Перший форум пройшов в місті Рені Одеської області 19 квітня 2024 року та був присвячений проблематиці гуманітарного реагування в умовах війни. Форум в місті Рені став ефективним комунікаційним майданчиком між державним та недержавним сектором з різних громад. Основними темами для дискусій стали інклюзивні інструменти розвитку партнерства державної та недержавної сфери в гуманітарній сфері, надання правових та психосоціальних послуг вразливим групам населення та впровадження довгострокових програм підтримки ВПО.

*   *   *

Форум громадянського суспільства щодо розвитку партнерства у сфері відновлення громад організовано спільно Вознесенською міською радою та Вознесенським ресурсним центром для місцевого неурядового сектору, який працює на базі ГО «Агенство економічного розвитку». Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».