Податки у 2025 році: військовий збір та інші показники для оподаткування

10 January, 15:19

З 1 січня 2025 року зросли податки, зокрема для ФОПів, та змінилися правила їх нарахування. Одними із найвагоміших змін є введення військового збору та повернення обов’язкової сплати ЄСВ. Адвокатка та юрист Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одесі Юлія Лісова і Артем Таукач підготували правову консультацію з цих питань. Зокрема, правники навели оновлені показники, які впливають на розрахунки податків та зборів, а також розглянули особливості сплати військового збору як для та ФОПів, так і для фізичних осіб.

Які показники для оподаткування на 2025 рік?

Традиційно, з прийняттям закону про Держбюджет змінюються показники, які впливають на розрахунки податків та зборів. Тож пропонуємо розглянути нещодавно прийняту базу на 2025 рік.

Розмір мінімальної зарплати (МЗП) на місяць у 2025 році становитиме 8000 грн, на годину – 48 грн. Нагадаємо: з 1 січня 2024 року він складав 7100 грн, згодом досяг вищевказаного рівня, але на ставку єдиного податку та його граничний обсяг на поточний рік це не вплинуло. А от з 1 січня нарахування вестимуться саме від розміру 8000 грн.

Прожитковий мінімум (ПМ) для працездатних осіб становитиме 3028 грн, цей показник не змінився порівняно з 2024 роком. Законом про держбюджет не передбачено подальших змін МЗП та ПМ протягом року, тож ці показники будуть актуальні для розрахунків до кінця 2025. Зазначимо, що від них, зокрема, залежать розміри податків, ЄСВ, військового збору, податкової соціальної пільги (ПСП) тощо, які зміняться з 1 січня 2025 року. Без змін залишився і розмір МЗП, який буде застосовуватися, як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду. Він становитиме 1600 грн.

 

Які зміни щодо сплати військового збору ФОПами?

 

1 грудня 2024 року набрав чинності Закон №4015, яким, зокрема, збільшено розмір ставки військового збору з 1,5 % до 5 %, у тому числі для фізичних осіб – підприємців, які не є платниками єдиного податку.

 

Ставка військового збору у розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року. 

Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку:

  • першої, другої та четвертої груп – 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць (у 2025 році – 800,0 гривень);
  • третьої групи – 1 відсоток від доходу, визначеного згідно зі статтею 292 Кодексу.

ФОП – платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для таких платників військового збору здійснюється контролюючими органами. 

ФОП – платники єдиного податку третьої групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал. ФОП – платники єдиного податку відображають суми військового збору (у тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку.

За яких умов ФОП може бути звільнено від сплати військового збору?

Платники військового збору – ФОПи, платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

При цьому, якщо платники збору – ФОПи, платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався. Також, платники військового збору – ФОПи, платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.

Як сплачується ЄСВ і для яких категорій встановлено пільги?

З 2025 року підприємці зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок поквартально – у місяці, що слідує за закінченням кварталу. Звітність щодо ЄСВ подається раз на рік у вигляді Додатка 1 до річної декларації. Для підприємців II групи крайній термін подачі звіту – 3 березня 2025 року, для III групи – 10 лютого 2025 року. Також у 2025 році відновлюється обов’язкова місячна звітність щодо найманих працівників, яку потрібно подавати до 20-го числа наступного місяця, починаючи з лютого.

Пільги зі сплати ЄСВ у 2025 році залишаються для пенсіонерів, осіб з інвалідністю, підприємців, які є одночасно найманими працівниками (за них внесок сплачує роботодавець), а також для ФОПів, що знаходяться на окупованих територіях або в зонах бойових дій. Крім того, звільнення від сплати ЄСВ надається підприємцям на загальній системі оподаткування, які не отримують доходу, та ФОПам, призваним до ЗСУ у зв’язку з мобілізацією на особливий період, протягом усього терміну їхньої військової служби.

Чи є розрахунок податків для ФОПів у 2025 році?

У 2025 році податки для фізичних осіб-підприємців зросли на декілька тисяч гривень.

ФОПи на I групі у 2025 році:

  • єдиний податок 302,80 грн (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
  • військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата).

Щомісячне податкове навантаження для ФОПів на першій групі зросте на 2560 гривень. За квартал ця сума складе 7680 гривень, а щорічно – 30 720 гривень.

ФОПи на II групі у 2025 році:

  • єдиний податок 1600 грн (обов'язкова сплата);
  • ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
  • військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата).

Разом податки складуть 4160 грн на місяць, що майже втричі більше, ніж у 2024 році. У квартальному вимірі – 12 480 гривень, за рік – 49 920 грн.

ФОПи на III групі у 2025 році:

  • єдиний податок – 5 або 3 відсотки плюс ПДВ від доходу (обов'язкова сплата);
  • 1% військовий збір від доходу (обов'язкова сплата);
  • 1760 грн ЄСВ (обов'язкова сплата).

ФОПи на IV групі у 2025 році:

  • єдиний податок – ставка з 1 га залежно від виду (обов'язкова сплата);
  • військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата);
  • 1760 грн ЄСВ (обов'язкова сплата).

Крім цього, із 2025 року всім підприємцям, окрім тих, хто працює в районах ведення бойових дій, доведеться забезпечувати можливість безготівкового розрахунку (POS-термінал). Пільга для підприємців у населених пунктах із населенням менш як 5 тис. осіб більше не діятиме.Також знято мораторій на документальні планові перевірки для всіх ФОПів.

Як сплачується військовий збір фізичними особами з доходів, які підлягають річному декларуванню?

Ставка військового збору у розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.

До доходів фізичної особи, які підлягають річному декларуванню відносять:

  • окремі види доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнені від оподаткування (прощена (анульована) основна сума боргу (кредиту) платника податку, сума перевищення річної неоподатковуваної суми нецільової благодійної допомоги, оподатковувана частина доходу від продажу власної сільськогосподарської продукції тощо);
  • доходи, отриманні від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів), доходи від оренди майна іншій фізичній особі тощо;
  • іноземні доходи;
  • доходи від продажу інвестиційного активу;
  • доходи від зайняття підприємницькою діяльністю та/або від провадження незалежної професійною діяльністю.

Також зазначаємо, що сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню, отримана платником податків після 1 грудня 2024 року, оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5 відсотків незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.

Для отримання правової допомоги та інших послуг Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, звертайтесь:

           

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) у м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». 

Ця публікація стала можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)».