Пошкодження водогону та обстріли інфраструктури водопостачання: порушення рф міжнародного гуманітарного права

25 December, 14:19

У рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» документатори зафіксували низку ймовірних злочинів рф щодо доступу цивільного населення міста Миколаєва та приміських громад до питної води. В першу чергу, йдеться про ймовірний підрив військовими рф водогону Дніпро-Миколаїв в Херсонській області в квітні 2022 року, що позбавило обласний центр Миколаїв питної води. Також через постійні обстріли рф пошкоджень зазнали міські системи водопостачання в м. Миколаєві та насосна станція в м. Херсоні, яка забезпечує подачу води до Миколаєва. Такі дії військових рф порушують міжнародне гуманітарне право, адже водогін та його інфраструктура належать до об’єктів, необхідних для виживання цивільних людей.

 

12 квітня 2022 року в деяких районах міста Миколаєва зникла вода. Спочатку це пов’язували з необхідністю перевести насоси на резервні лінії електропостачання, для чого потрібен був день роботи комунальних служб. Далі міський голова повідомив, що для усунення проблем потрібен щонайменше ще один день. Проте незабаром стало зрозуміло, що проблема серйозніша. Під час обстеження траси виявили пошкодження водогону «Дніпро-Миколаїв» на території, яка перебувала в зоні активних бойових дій та контролювалась армією рф - в районі села Киселівка Херсонської області. Через такі пошкодження водогону жителі м. Миколаєва залишились без централізованого постачання питної води.

З 6 травня в Миколаєві розпочалось заповнення водопровідної системи технічною водою з лиману. Місцева влада вела переговори з російськими окупантами для ремонту труби в пошкодженому місці, але військові рф не дали цього зробити. Доступ до пошкодженої ділянки водогону працівники «Миколаївводоканалу» отримали після деокупації Киселівки, станом на 12 листопада здійснено обстеження труби та станції підкачки. За повідомленням міського голови Олександра Сєнкевича, повне відновлення мереж водопостачання в Миколаєві триватиме не один рік і вимагатиме чималих коштів.

Експерти вважають, що армія рф навмисне використала вибухівку та зруйнувала водопровід - про це йдеться у розслідуванні BBC. Супутникові знімки та дані з соціальних мереж свідчать про те, що водогін був пошкоджений у найвразливішому місці - там, де він виходить на поверхню з-під землі. Водогін протікав протягом восьми годин після підриву, за цей час з нього витекло близько 40 мільйонів літрів води. Зображення місцевості підтверджують, що територія біля перебитого водопроводу була частково підтоплена.

Крім цього, ВВС також знайшла супутникові знімки, на яких видно російські війська поблизу пошкодженого водопроводу.

«Я вважаю, що руйнація була спричинена навмисним розміщенням заряду вибухової речовини або безпосередньо під трубою, або, можливо, поверх неї, в найбільш вразливому місці», - поділився своєю думкою експерт Кріс Кобб Сміт. Журналісти BBC також знайшли пошкодження в іншому місці водопроводу, про яке не повідомляється. Як ідеться в розслідуванні, іншу частину труби було перерізано, а поблизу знаходилася військова техніка росіян.

 

Через постійні обстріли рф пошкоджень зазнали міські системи водопостачання та водовідведення в м. Миколаєві. Так, на початку серпня 2022 року внаслідок обстрілів у двох районах Миколаєва пошкоджено водопровід. Ворог двічі обстріляв очисні споруди міста Миколаєва, що розташовані біля села Галицинове. Під час обстрілу було завдано великої шкоди технологічному обладнанню. За повідомленням представників підприємства «Миколаївводоканал», найбільше від обстрілів страждають споруди водозабезпечення та водовідведення в Корабельному та Інгульському районах. Пошкоджень зазнали також три насосні станції каналізації. Від обстрілів армії рф серйозно постраждав працівник підприємства, який переніс операцію. Станом на початок листопада 2022 року, збитки комунального підприємства «Миколаївводоканал» через російські обстріли сягнули 30 мільйонів гривень (руйнує труби і солона вода, якою заповнена водопровідна мережа міста).

Наприкінці листопада 2022 року, під час ракетного обстрілу, російські військові пошкодили насосну станцію МКП «Миколаївводоканал», що розташована в Херсонській області. За словами міського голови Миколаєва, «ще протягом невизначеного часу ми вимушені подавати в місто технічну воду з Бузького лиману». Крім того, російські окупанти здійснили обстріли й інших обєктів водоканалу в м. Херсоні. Так, за повідомленням місцевої влади, 6 грудня 2022 року в  адмінбудівлю Херсонського водоканалу та житлові будинки, що розташовані поряд, влучили кілька ворожих снарядів. Через мінно-вибухову травму та поранення уламками загинув 43-річний працівник водоканалу. Обстріл стався на наступний день після того як голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич повідомив, що водопостачання у звільненому Херсоні відновили на 80%.

Атаки військових рф на об’єкти водозабезпечення порушують міжнародне гуманітарне право, адже водогін та його інфраструктура належать до об’єктів, необхідних для виживання цивільних людей. Міжнародне гуманітарне право містить положення про захист цивільного населення, цивільної інфраструктури та природних ресурсів під час збройного конфлікту. Додаткові протоколи 1977 року до Женевської конвенції 1949 року забороняють напади на об’єкти, які «необхідні для виживання цивільного населення», включаючи об’єкти питної води та зрошувальні мережі. Інтенсивність обстрілів водної інфраструктури свідчить про те, що обрання її за ціль може бути частиною навмисної стратегії. Всесвітня організація охорони здоров’я попередила, що пошкоджена інфраструктура може означати поширення інфекційних захворювань як через брак чистої води, так і через пошкодження каналізаційних трубопроводів. Бомбардування міст і селищ, ймовірно, призвело до десятків зламаних трубопроводів і непрацюючих насосних станцій, залишивши сотні тисяч людей без доступу до безпечної води.

 

Фото: МКП «Миколаївводоканал»

Публікація підготовлена ГО «Агентство економічного розвитку» спільно з Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» у межах реалізації глобальної ініціативи «Трибунал для путіна». В рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна», яка була створена у відповідь на повномасштабну агресію рф у лютому 2022 року, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» спільно з громадською організацією «Агентство економічного розвитку», документують міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинені російськими окупантами в Миколаївській області.