"Постраждав не лише театр, а й будівлі поруч": директор Миколаївського театру про російський ракетний удар
У вересні 2022 року черговим цивільним об’єктом міста Миколаєва, куди поцілила російська ракета С-300, став Миколаївський драматичний театр. Про наслідки ракетного удару та життя театру під ворожими обстрілами розповів директор та художній керівник установи Артем Свистун. Це одна з історій, яку записали документатори Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», які спільно з партнерами збирають свідчення воєнних злочинів рф в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна».
«Перші два тижні ми ночували в театрі»
Як розповів директор та художній керівник Миколаївського академічного художнього драматичного театру Артем Свистун, до 24 лютого театр мав назву Миколаївський академічний художній драматичний російський театр, але під час російської агресії рішенням обласної ради назву було змінено.
"Двадцять другого лютого ми готували виставу до Дня рідної мови, і вже тоді було напружено. А коли пролунали перші вибухи, тоді вже зрозуміли, що почалась повномасштабна війна. В театрі ми скасували всі заходи. Перші два тижні ми ночували в театрі, аби зберегти будівлю та допомогти тим акторам, які пішли воювати. Почали волонтерити, аби так підтримати. Шили бафи, балаклави, дощовики, прапори. Згодом почали знову гастролювати. Робили творчі програми, аби підтримати і містян, і ВПО. Частково наших співробітниць з дітьми відправили до Болгарії, в Габрово, де їх прийняв Габровський театр, і досі вони всі там та продовжують роботу", - розповідає він.
"У Миколаєві ми продовжили виїзні проєкти, а результатом нашої творчої діяльності стало те, що на День незалежності України ми відкрили, завдяки гранту, сцену в укритті. Це унікальна локація. В прифронтовому Миколаєві творче життя не зупинялось, і продовжуються творчі виступи та концертні програми філармонії, кінопокази… Театр живе, створює проєкти та продовжує роботу.
Ми розуміли, що країна-агресор знищує заклади культури, освіти. У Миколаєві вже постраждало багато. Немає сумнівів, що це тероризм та знищення українського народу. Страждають і діти, і люди похилого віку, і молоді. Прильоти ракет йдуть в будівлі, в житлові будівлі".
«Годинник, який знаходився у моєму кабінеті, зупинився на цій позначці»
"Ми розуміли, що знаходимось в центрі міста, поруч знаходяться адміністративні будівлі. Потрапляння (по території театру. - Прим.) було ворожою ракетою С-300, як дослідили наші військові, які приїхали на місце. Удар стався чверть на першу. Чому такий точний час? Годинник, який знаходився у моєму кабінеті, зупинився на цій позначці.
Фіксація була повноцінна, і відеокамери, які знаходились на території, були ввімкнені. У нас є цілодобова пожежно-сторожова охорона, яка забезпечує безпеку закладу, вони були на чергуванні та давали показання. Так, чверть на першу було влучання в театральний скверик театру. Було пошкоджено газогін, пошкоджено будинки, які знаходяться поруч. Я дякую Богові та Святому Миколаю, що немає постраждалих людей, але руйнації зазнав і майданчик, і будівля".
«Є чіткий кошторис завданих збитків: шість з половиною мільйонів»
"Напередодні, в листопаді 2021, ми увійшли до програми «Велике будівництво» та «Велика реставрація». Тоді розпочались реставраційні роботи по утепленню, по забезпеченню покрівлі, повністю замінили двері та вікна. Це все було вщент вибито і додатково руйнації зазнали приміщення, які ми підтримуємо завдяки грантовим проєктам. Це сантехнічні кімнати, музей, пошивний цех, кабінети, мала сцена. Вибуховою хвилею зруйновано. Але будівля залишилась, ми продовжуємо її утримувати, щоб зберегти на опалювальний період. Це пам’ятка архітектури ХІХ сторіччя, і ми сподіваємося, що будуть репарації. І будуть надіслані кошти на відновлення і будівлі, і майданчика. Також є додаткова фінансова підтримка, донати, часткова фінансова підтримка наших колег.
Є чіткий кошторис завданих збитків: шість з половиною мільйонів. Це саме будівля, вікна, теплосанація, заміна вікон. Ми розуміємо, що знищено ландшафтний дизайн, і треба закупівля меблів для оргтехніки, все, що необхідно, аби поновити будівлю. Головне, що не постраждали люди. Ми віримо в ЗСУ, ми віримо, що Україна переможе і настане мирний час. Ми зможемо повноцінно поновити роботу.
Я думаю, що це дійсно агресія росії. Адже життя попри все продовжується у Миколаєві. Є люди, є волонтерський рух, є люди, які не можуть покинути свої домівки. Ми, як театр, повинні продовжувати свою місію: психологічну, арттерапію, підтримувати людей, які залишились. Хочу сказати, що постраждали не лише будівля, а кожен квартал в центрі зазнав певних руйнацій. Заклади освіти, і заклади культури, і житлові, і адміністративні. На мій, суб’єктивний погляд, це агресія країни-терористів знищити більше українців, знищити історичну частину Миколаєва. Це менталітет людей, які зомбовані, агресивні та прагнуть знищити все, що пов’язано з Україною та українським".
Публікація підготовлена Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Миколаївський дослідницько-аналітичний центр» у межах реалізації глобальної ініціативи «Трибунал для путіна».