Що не так з ухваленням розпорядження Кабміну про заборону сполучення з Кримом: аналіз документів

11 June, 14:55

Правова радниця Громадського центру правосуддя у м. Татарбунари Юлія Лісова проаналізувала документи уряду, які стали підставою для прийняття розпорядження Кабміну №291 від 14 березня 2020 р. про заборону в'їзду і виїзду в/з АР Крим у зв’язку з карантином.

Документи надані урядом у відповідь  на подану раніше позовну заяву Юлії Лісової про визнання розпорядження незаконним та його скасування.

Аналіз документів надають можливість зробити наступні висновки: 

  1. Відповідно до Регламенту КМУ, рішення про обмеження прав та свобод людини мають прийматись у формі постанов. У порушення Регламенту КМУ рішення про припинення роботи КПП було прийнято у формі розпорядження, а не постанови. Це надало можливість КМУ уникнути більш складної процедури прийняття, узгодження та набуття юридичної сили цим рішенням. Дотримання процедур при прийнятті рішень – є складовою  гарантій дотримання прав людини.
  2. Ініціатором та автором розпорядження, як не дивно, виступило Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій.
  3. Пояснювальна записка до проєкту розпорядження, яка, зрозуміло, має передувати даті прийняття розпорядження, має посилання на нібито узгодження проєкту від 23 та 25 березня 2020 року. З цього випливають два висновки: 1) узгодження документу відбувались після його прийняття; 2) пояснювальна записка до проєкту розпорядження писалась також після прийняття розпорядження, оскільки містить посилання на документи «з майбутнього». Нагадаємо, що дата прийняття розпорядження – 14 березня 2020 року.
  4. У пояснювальній записці наводиться обґрунтування ізоляції Криму, яка зводиться до переліку іноземних країн, де зафіксовані випадки захворювання на коронавірус. Разом з тим, не міститься жодного аналізу епідеміологічної ситуації в Криму. Звідси питання: чому з країнами, які наводяться в пояснювальній записці як небезпечні, сполучення для громадян України не припинено, а Крим, про який відсутні будь-які дані, закритий для пересування в обидві боки?

Нагадаємо, 19 березня 2020 року правова радниця Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари, адвокатка Юлія Лісова подала позов щодо скасування рішення Кабінету Міністрів України про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду та виїзду на тимчасово окуповану територію Криму у зв’язку з поширенням коронавірусу. Правники Громадського центру правосуддя вважають прийняття такого документу черговим проявом дискримінації стосовно кримчан.

Також Громадський Центр розпочав у соцмережах флешмоб #ні_стіні.

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».