Скільки освітніх закладів знищила рф у Миколаївській області з початку повномасштабного вторгнення?

25 May, 12:51

З початку повномасштабного вторгнення рф до України у Миколаївській області документаторами ініціативи «Трибунал для путіна» зафіксовано 120 навчальних закладів, які постраждали внаслідок ймовірного використання військовими рф заборонених методів ведення бойових дій. Це приблизно 44% від загальної кількості постраждалих закладів оствіти в області за підрахунками Міністерства освіти та науки України. Значна кількість таких закладів - це школи, які повністю зруйновані чи пошкоджені внаслідок невибіркових обстрілів російських військових. В окремих громадах області наразі не залишилось жодної непошкодженої школи, що становить величезний виклик для системи освіти.

 

За даними Міністерства освіти та науки України, у Миколаївській області через бойові дії за час повномасштабного вторгнення рф до України постраждали 273 заклади освіти: 33 заклади зруйновано, 240 пошкоджено. В області повністю зруйновано 19 шкіл та 117 шкіл пошкоджено. Документатори ініціативи «Трибунал для путіна» наразі задокументували 120 постраждалих освітньо-виховних закладів, що становить приблизно 44% від актуальної статистики МОН. Найбільше постраждалих освітніх закладів задокументовано у Миколаївському районі та місті Миколаєві (45 та 41 заклад відповідно), а також у Баштанському районі (32 заклади). За 15 місяців повномасшабного вторгнення рф до України найбільше освітньо-виховних закладів постраждало у березні та липні 2022 року (епізоди, де вдалось встановити дату обстрілу).

У Миколаївському районі в декількох громадах зафіксовано руйнування та пошкодження усіх шкільних освітніх закладів. Так, у Первомайській селищній громаді пошкоджені внаслідок російських обстрілів чи внаслідок окупації усі 7 закладів загальної середньої освіти. Зокрема, постраждали внаслідок російської агресії опорний заклад Первомайський ліцей та Білозірський ліцей, Партизанська та Костянтинівська гімназії зруйновані. За словами начальниці відділу освіти Первомайської селищної ради Ірини Лукашевич, є школи, які відновленню не підлягають:

«Деякі школи під питанням, ще немає актів технічного огляду, аналізу обстежень, де б нам чітко вказали, що цю школу можна відновити, зробити капітальний ремонт, а замість цієї треба повністю будувати нову».

 

У Шевченківській сільській громаді Миколаївського району практично всі освітні заклади мають пошкодження, від 30 до 90 відсотків руйнувань будівель. Через обстріли повністю зруйновані Зеленогайський та Любомирівський ліцеї. Мирнівська гімназія має 90 відсотків руйнувань. Однією з перших в громаді була зруйнована Зеленогайська школа - 13 березня 2022 року російські військові здійснили авіаобстріл населеного пункту і влучили в навчальний заклад, де було укриття для місцевих жителів. З-під завалів витягли тіла сімох людей. Важкі поранення отримав директор школи Олександр Гнедько. Його госпіталізували до Миколаєва, та життя врятувати не змогли - 12 травня 2022 року серце 50-річного вчителя зупинилося. У вересні 2022 року внаслідок ракетних ударів руйнації зазнали 14 закладів дошкільної та загальної середньої освіти громади. Фахівцями Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу встановлено, що будівельні відходи внаслідок цих обстрілів склали 350 куб. метрів.

У місті Миколаєві 61% закладів освіти пошкоджений російськими обстрілами, 7 закладів освіти постраждали найбільше.

«Якщо говорити за кількість зруйнованих закладів освіти в місті, то певною мірою різний ступінь пошкодження мають 61% закладів освіти – 91 будівля закладів освіти є пошкодженою. Є такі руйнування, як ми говоримо, що залатаємо дах, замінимо вікна, і на цьому все гаразд з будівлею. А є такі заклади, наприклад, як гімназія №48, як 49-та, корпус 60-ї школи, основний корпус 51-ї школи, ліцей ім. Аркаса, ліцей №2, гімназія №7, то тут найбільші руйнування. І якщо говорити за ці заклади освіти, то вони потребують капітального ремонту і, можливо, навіть будівництва», – повідомила начальниця управління освіти Миколаївської міської ради Ганна Личко.

У ніч проти 1 листопада 2022 року російські військові випустили по Миколаєву чотири ракети С-300. Внаслідок цього обстрілу значних пошкоджень зазнав Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса, будівля якого 1892 року спорудження вважається історичною та архітектурною пам'яткою міста.

«Будівля створена за проєктом архітектора Штукенберга. Там була Маріїнська гімназія — перша жіноча. Після революції 1917 року там були адміністративні будівлі. Будівля пережила й Першу, й Другу світову війну навіть без суттєвих пошкоджень. Протягом останніх років у цій будівлі була Перша гімназія імені Миколи Аркаса». Фактично знищена родзинка архітектури та історії Миколаєва, зазначив начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров.

У Баштанському районі документатори ініціативи «Трибунал для путіна» зафіксували пошкодження 32 освітніх закладів. Зокрема, 24 березня 2022 року російським обстрілом зруйновано Снігурівську школу №2. Директорка школи Наталія Пастухова повідомила у Facebook, що будівлю навчального закладу було повністю знищено окупантами.

«24 березня "рускій мір" зробив нам жахливий подарунок. Під час нічного обстрілу нашу улюблену, теплу, прекрасну школу було практично зруйновано. Пробито дах і стіну у внутрішньому дворі, розбито шибки, вибито двері. Тільки диво може її оживити», – написала директорка школи.

29 березня 2022 року, в результаті обстрілу військових рф пошкоджена школа в селищі Березнегувате. В будівлю школи ймовірно ударило дві ракети - одна з них потрапила до спортивної зали, інша - у фойе, а також зруйнувала кабінети на двох поверхах.

14 квітня 2022 року військові рф, які розташовувались разом зі своєю технікою в опорній школі м. Снігурівки та сусідніх житлових дворах, виїхали за межі населеного пункту та нанесли ракетно-артилерійські удари по цій самій школі. Приміщення школи зазнало значних руйнувань. Це було зроблено з метою звинувачення українських військ в нанесенні ударів по цивільному населенню. Після деокупації Снігурівської громади, навчальні заклади громади продовжили відчувати наслідки російських обстрілів. Зокрема, у ніч проти 16 квітня 2023 року армія рф атакувала Снігурівську громаду ракетами С-300. Начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта після обстрілу повідомив, що місто Снігурівка «не дорахується двох шкіл».

 

Фото: Суспільне Миколаїв, інфографіка - Громадська приймальня УГСПЛ в м. Одесі

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Одесі

Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» та надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.