Спостерігачі ОПОРИ звертаються до Одеської ОДА з закликом проведення роз’яснювальної роботи щодо надання одноразової матеріальної допомоги під час виборів

25 June, 08:30

Спостерігачі ОПОРИ занепокоєні перерахуванням Одеською обласною державною адміністрацією коштів для надання одноразової матеріальної допомоги громадянам, що найменш соціально захищені на рівні держави та області та можливим використанням кандидатами в одномандатних виборчих округах цього факту в цілям своїх виборчих кампаній.

Спостерігачам ОПОРИ з відомостей Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, що є офіційним веб-ресурсом Міністерства Фінансів України, стало відомо, що Департамент соціальної та сімейної політики Одеської ОДА з 10 по 14 червня здійснив 41 платіж з призначенням «Одноразова грошова допомога окремим категоріям громадян, які найменш соціально захищені на рівні держави та області» на загальну суму 5 млн. 92,794 тис. грн. Виплати перераховані як індивідуально громадянам на карткові рахунки, так і на рахунки ПАТ Укрпошта або ж банків, імовірно, для подальшої індивідуальної видачі громадянам. Виходячи з суми, яка перераховується громадянам індивідуально – 1497 грн., кількість осіб, які були охоплені отриманням такої одноразової матеріальної допомоги станом на 19 червня, становить 3 402 особи.

Нагадаємо, що 21 грудня 2018 р в Обласну комплексну програму соціальної підтримки населення на 2018-20 рр були внесені суттєві зміни: збільшено загальний обсяг фінансування з 87,146 млн до 190,444 млн. До самої програми було додано захід, який не передбачався попередніми версіями програми:  «Одноразова грошова допомога окремим категоріям громадян, які найменш захищені на рівні держави та області». На фінансування цієї статі було призначено 90 млн грн. Таким чином, зі 103 млн. грн., на які збільшено фінансування, 90 млн.грн. призначено для надання одноразової матеріальної допомоги, без чіткої ідентифікації конкретних категорій громадян, що охоплює значний прошарок населення області («окремі категорії громадян, які найменш соціально захищені на рівні держави та області»). В рамках попередньої виборчої кампанії виплати соціальної допомоги в кінцевому рахунку так і не відбулись.

Повернення Одеської обласної державної адміністрації до активної фази виплат одноразової матеріальної допомоги громадянам, що найменш захищені на рівні держави та області в поточний виборчий період викликає занепокоєння. Реалізація ініціативи розпочалась під час виборчої кампанії з виборів Президента України 31 березня.

Під час попередньої виборчої кампанії спостерігачі ОПОРИ вже звертали увагу, що масовість заходів з виплати одноразової матеріальної допомоги, а також відсутність аналогічних заходів, що можуть бути порівняні за масштабами та цільовою аудиторією одночасно, в довиборчий період, мають ознаки зловживань фінансовими адміністративними ресурсами, якими є внесення змін в бюджетні програми, що можуть бути мотивовані виборами, а також збільшення розмірів грошової підтримки для соціально-незахищених верств населення безпосередньо перед чи під час виборів, оскільки такі заходи перешкоджають реалізації права всіх кандидатів на рівність можливостей в виборчому процесі, а також заважають формуванню вільного вибору громадянами.

Законодавство про вибори народних депутатів гарантує можливість для формування вільного волевиявлення громадянами (ч 2, ст. 6), а також забезпечення рівних можливостей для всіх кандидатів у народні депутати, а також партій – суб’єктів виборчого процесу (ч. 3, 4, ст. 5 з-ну), що реалізується через рівне та неупереджене ставлення органів влади та місцевого самоврядування до кандидатів (ч. 5 ст. 3 з-ну).

В зазначеному ключі особливу тривогу викликає той факт, що окремі кандидати в народні депутати в одномандатних виборчих округах, імовірно отримали доступ до переліку осіб, яким призначена така матеріальна допомога, включно із контактними відомостями таких осіб, а також факт інформування громадян про те, що матеріальна допомога була виділена конкретними кандидатами в народні депутати, про що спостерігачам ОПОРИ стало відомо в ході здійснення моніторингу перебігу виборчого процесу. 

ОПОРА нагадує, що окрім можливих зловживань ресурсами держави в інтересах кандидатів, які мають до них доступ прямо чи опосередковано, для отримання переваги над своїми конкурентами, дії кандидатів з матеріального заохочення громадян з метою переконання голосувати за певних кандидатів, можуть розглядатись як підкуп виборців. Здійснювати передвиборчу агітацію, що супроводжується наданням виборцям коштів згідно з ч. 14 ст. 74 закону Про вибори народних депутатів забороняється.

 Окремим питанням в зазначеному ключі постає правова оцінка таких дій кандидатів з боку правоохоронних органів, оскільки джерелом коштів для переконання громадян голосувати за певних кандидатів виступає місцевий бюджет, порядок використання коштів якого регулюється виключно Бюджетним кодексом України, а також законність отримання кандидатами інформації про перелік осіб, яким матеріальна допомога була призначена.

Як зазначено у Доповіді щодо зловживання адміністративними ресурсами під час виборчих процесів Венеційської комісії, якщо відсутнє спеціальне законодавство з цих питань, публічна влада має діяти на основі етичних принципів, гарантуючи рівні умови для всіх учасників політичної конкуренції.

Виходячи з того факту, що перерахування частини коштів одноразової матеріальної допомоги громадянам, що найменш соціально-захищені на рівні держави та області, вже відбулось, і існує вірогідність подальшого зловживання цим фактом з боку кандидатів в виборчих цілях, ОПОРА звертається до Одеської обласної державної адміністрації з вимогою якомога скорішого здійснення масштабної інформаційної та роз’яснювальної роботи серед громадян щодо джерела коштів, аполітичності їх призначення та важливості формування волевиявлення громадян під час позачергових виборів до Верховної Ради 21 липня незалежно від факту отримання такої одноразової матеріальної допомоги, а також призупинення подальших виплат до встановлення результатів виборів задля уникнення подальших зловживань та впливу на формування волевиявлення громадян.

Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

POLLS
Do transparently, in your opinion, the last local elections were held?
Yes
25% (25)
No
56% (55)
Just want to see vote results
19% (19)
Partners