Стратегічні судові справи та моніторинг дотримання прав людини: підсумки роботи Одеської приймальні УГСПЛ за 2024 рік

20 December, 16:24

Протягом 2024 року представники Громадської приймальні УГСПЛ у м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», надали понад 500 правових консультацій постраждалим від війни та супроводжували в міжнародних інстанціях захист по 10 стратегічним судовим справам. З жовтня 2024 року розпочався новий етап роботи приймальні, який передбачає більш широку діяльність з моніторингу та оцінки стану прав людини в регіоні. Першим дослідженням в цьому напрямку став аналіз діяльності місцевої влади в Одеській області з адаптації та інтеграції ВПО в умовах війни на прикладі окремих громад.

Один з базових напрямків роботи Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі – це надання безоплатних правових консультацій постраждалим від війни людям. Всього за 2024 рік юристом та адвокатом приймальні надано 503 консультації. Якщо визначати найбільш затребувані сфери консультацій, ТОП-5 запитів протягом 2024 року виглядав так: цивільне право (17% звернень), законодавство про соціальне забезпечення (14% звернень), відшкодування шкоди (11% звернень), житлове право (10% звернень), пенсійне законодавство (7% звернень).

Серед загальної кількості звернень за правовим захистом, представники приймальні ініціювали 6 стратегічних справ, ще 4 стратегічні справи підтримувались з минулого року. Розпочаті стратегічні справи торкались захисту законних прав і інтересів клієнтів у наступних сферах:

  • воєнний злочин: вбивство українського цивільного громадянина військовими рф;
  • відмова Пенсійного фонду України у поновлені пенсійного забезпечення громадянці України з Криму;
  • супровід сім’ї цивільної особи, викраденої військовими рф під час окупації Миколаївщини, в аспекті отримання державних соціальних допомог та гарантій;
  • порушення права приватної власності на земельну ділянку активіста на Одещині, пов’язане з його активною громадською позицією;
  • грубі порушення прав колишніх працівників державного підприємства на користування житловим приміщенням у гуртожитку з боку адміністрації підприємства;
  • порушення права на ефективне розслідування обставин смерті пацієнтки в лікарні;
  • супровід сім’ї загиблого військовослужбовця в аспекті оформлення його неповнолітнім дітям пенсійних виплат у зв’язку із втратою годувальника;
  • юридичний супровід матері та її доньки в аспекті отримання українського громадянства (матір громадянка рф, донька - особа без громадянства);
  • юридичний супровід громадянина України, засудженого до позбавлення волі російським судом.

Зокрема, юристи громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі подали заяву до Комітету ООН з прав людини про вчинення воєнного злочину, тобто порушення Женевських конвенцій рф, які полягали у катуваннях та вбивстві цивільної особи в Миколаївській області на початку повномасштабного вторгнення. Окремо було підготовлено та направлено інформаційне повідомлення до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду із доказами вчинення державою-окупантом злочинів, передбачених статтею 5 Римського статуту Міжнародного кримінального суду щодо клієнта.

Правники приймальні підготували та подали адміністративний позов про визнання дій (бездіяльності) Пенсійного фонду України щодо припинення нарахування та виплати пенсії Клієнтці. Рішенням Київського окружного адміністративного суду по справі № 320/36512/23 від 07 листопада 2024 року позовну заяву було частково задоволено, визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви клієнтки про поновлення виплати пенсії та зобов’язано повторно розглянути її заяву та прийняти рішення по суті заяви, з урахуванням наданих документів та правової оцінки, викладеної судом у рішенні.

За однією зі справ юристи приймальні склали та подали заяву до Європейського суду з прав людини стосовно порушення Україною права клієнтки на ефективне розслідування факту смерті в медичній установі (п.1 ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Громадська приймальня УГСПЛ в м. Одеса представляла у цій справі родичку загиблої в медичному закладі пацієнтки в національних правоохоронних органах. Зокрема, було подано скаргу до прокуратури щодо порушення у кримінальному провадженні розумних строків слідчим під час досудового розслідування обставин смерті пацієнтки у лікарні. Після того, як стало зрозуміло, що національні інструменти неефективні, було застосовано міжнародні інструменти захисту прав людини.

Окрім надання правових консультацій, представники приймальні провели протягом 2024 року 44 інформаційно-просвітницьких заходи (35 з яких торкались різних правових тем, 9 – документування воєнних злочинів). Серед загального числа проведених інформаційно-просвітницьких заходів, більшість мали форму просвітницьких та аналітичних публікацій (34 публікації). 7 заходів були проведені у формі онлайн дискусій, 3 заходи мали форму офлайн тренінгів та обговорень.

Один з останніх інформаційно-просвітницьких заходів року традиційно пройшов на початку грудня та був присвячений Міжнародному дню прав людини. Зокрема, 10 грудня 2024 року представники приймальні провели в м. Одесі інтерактивний для учнів 11 класу правового профілю Одеського ліцею №49 тренінг з основ прав людини в умовах війни. З керівництвом закладу освіти також обговорено можливості використання моделі організації шкільного життя, освітнього процесу та простору, що ґрунтується на повазі до прав людини та прав дитини і відповідає стандартам та принципам прав людини.

 

З жовтня 2024 року Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі розпочала черговий етап своєї діяльності, який передбачає більше фокусування на аналітичну роботу, зокрема моніторинг та оцінку стану прав людини в регіоні. Результатами таких моніторингів стане підготовка та презентація аналітичних звітів, частина з яких буде на основі методологію Місцевого індексу прав людини (мініпроект Української Гельсінської спілки з прав людини, заснований для підтримки та ефективного розвитку реформи децентралізації в Україні).

Наразі експерти приймальні завершили першу моніторингову кампанію з аналізу діяльності місцевої влади в Одеській області з адаптації та інтеграції ВПО у громадах в умовах війни. 26 листопада 2024 року в Одеської області пройшов круглий стіл, на якому обговорили попередній звіт з аналізом місцевої політики щодо комунікації, підтримки та залучення ВПО. До обговорення долучились представники Татарбунарської та Арцизької міських рад Одеської області, члени Ради з питань ВПО, внутрішньо переміщені особи, правники та громадські активісти. В рамках заходу, вдалось обговорити проблеми та добрі практики місцевої політики з підтримки ВПО, а також спільно напрацювати рекомендації в цій сфері.

В рамках роботи Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, в першій половині року також здійснювалась діяльність щодо документування воєнних злочинів в рамках роботи ініціативи «Трибунал для путіна». Представники приймальні координували заходи ініціативи «Трибунал для путіна» на території Одеської області, збирали доступні свідчення про ймовірні злочини російських військових з відкритих джерел та безпосередньо від людей в постраждалих громадах. Було проведено 5 «польових» місій з документування воєнних злочинів в постраждалих громадах Одеської області.

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) у м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

Ця публікація стала можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)».