Суд почав розгляд по суті справи про недопуск журналістів у приміщення Одеської ОДА
Відбулося перше засідання по суті за позовом головного редактора видання ІзбірКом Валерія Болгана про захист прав журналістів та проти обмеження їх доступу до приміщення Одеської обласної державної адміністрації і Одеської обласної ради.
В рамках першого засідання представники ОДА представили будівлю на проспекті Шевченка як "режимний об’єкт", однак доказів цього суду представлено не було, також без відповіді залишилося запитання, чому така норма з’явилася саме зараз, хоча змін у статусі адміністрації не відбулося.
За словами адвоката позивача Віталія Матвєєва, «відповідачі продовжують будувати свою позицію в суді на законі "Про державну таємницю". Але ж обласна адміністрація не є секретним об'єктом, який працює тільки з державною таємницею. Навіть якщо там і є окремі кабінети, де зберігається державна таємниця, то саме туди і можуть обмежувати вхід».
Ще однією дискримінаційною нормою позивач вважає обмеження саме для журналістів, хоча депутати різних рівнів, сільські голови та представники низки інших категорій проходять без всілякого супроводу. Аргументів з цього приводу відповідач надати не зміг.
Наступне засідання суддя Костянтин Єфіменко призначив на 23 липня.
Нагадаємо, головний редактор видання ІзбірКом Валерій Болган за юридичного супроводу Громадського центру правосуддя оскаржив у суді Правила пропускного режиму до будівлі, де знаходяться Одеська обласна державна адміністрація та обласна рада. Відповідачами є військова частина №3012 Національної гвардії України та голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький.
Позивач вимагає визнати протиправною та скасувати вимогу Правил пропускного режиму в адміністративний будинок № 1, що на проспекті Шевченка, 4, яка стосується обов’язкового супроводу працівників засобів масової інформації співробітниками пресслужби Одеської обласної ради або Одеської обласної державної адміністрації при їх відвідуванні адмінбудинку. Зазначимо, що Правила підписані командиром військової частини №3012 Нацгвардії та затверджені головою Одеської ОДА 29 січня 2021 року.
Як йдеться у позовній заяві, відповідно до Закону України «Про інформацію (ч. 2 ст.25), журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством. І національне законодавство не передбачає такої додаткової умови для відвідування приміщення суб’єктів владних повноважень як супровід журналістів працівниками пресслужби. Більше того, правозахисники звертають увагу, що частина 2 статті 34 Конституції говорить про те, що здійснення права на збір інформації може бути обмежено тільки законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами.
Немає функції супроводу журналістів і серед повноважень працівників пресслужби Одеської обласної ради та Одеської облдержадміністрації, тож, не маючи офіційно покладених повноважень, працівники не зобов’язані цього робити. Мало того, структура ОДА взагалі не передбачає пресслужби, адже до складу її патронатної служби входить тільки один прессекретар, який навряд чи самотужки може справитися з супроводом представників ЗМІ.
Зазначимо, що Громадський центр правосуддя, який надає правову підтримку виданню ІзбірКом у справі захисту прав журналістів, створений Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» і є новою для України моделлю співпраці між cудовою владою, сектором юстиції та громадськістю. Центр надає громадянам комплекс послуг, серед яких правова допомога, альтернативне вирішення спорів, громадська просвіта, підтримка ініціатив громадян щодо вдосконалення функціонування судів та інших державних установ сектору юстиції, розширення доступу до правосуддя, підвищення обізнаності громадян про судову систему, судову реформу, можливості правової допомоги тощо.