Татарбунарський офіс Мережі правового розвитку надав понад сто безоплатних правових консультацій
В лютому 2017 року розпочав свою діяльність Татарбунарський офіс Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», основною метою якого є посилення правової спроможності громади. За два місяці роботи представниками Офісу була надана безоплатна правова допомога мешканцям Татарбунарського району, здійснена підтримка низки стратегічних для громади справ, проведені навчальні та просвітницькі заходи з представниками місцевого самоврядування, молоддю, громадськими активістами.
Базовою формою роботи Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку залишається надання безоплатних правових консультацій мешканцям міста та району. Така допомога надавалася як за місцем тимчасового розміщення Офісу (м. Татарбунари вул. Центральна, 36, офіс 2), так і на виїзних прийомах. Всього клієнтам було надано 110 безоплатних правових консультацій, багато з яких реально сприяли у вирішенні проблем. Як зазначає юрист Офісу Тетяна Сєда, завдяки консультуванню вдалося вирішити багато спірних питань між жителями громади. Наприклад, на зустрічі з педагогічним колективом Трапівської школи, надійшла низка питань щодо порядку врегулювання межового спору між власниками присадибних ділянок. Спираючись на діюче законодавство та судову практику з цих питань, присутнім було роз’яснено обов’язки власників щодо сприяння сусідові у встановленні чітких меж, а також відновлення межових знаків у разі їх зникнення. В результаті, спірні питання вдалося вирішити без судового розгляду, не витрачаючи на це додатковий час, кошти та «нерви». Крім того, юрист відмітила, що часто в процесі спілкування з клієнтами, у них «відкривалися очі» на інші питання, які вони в силу своєї правової необізнаності не бачили та не розуміли (наприклад, відсутність належних документів, пропущення строків тощо). З іншого боку, як відмітив керівник Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Леонід Семененко, більшість клієнтів сприймали надану правову допомогу як «вирішення своєї проблеми тут і зараз». І в цьому напрямку необхідно активно працювати, адже першочерговим завданням Офісу є не вирішити проблему «за клієнта», а надати йому такі інструменти, щоб він сам був зацікавлений та спроможний вирішити свою правову проблему. Також керівник Татарбунарського Офісу відмітив важливість підтримки стратегічних для розвитку громади справ. Наприклад, наразі Офіс вивчає ситуацію та вирішує яким чином можна допомогти зберегти автошколу в одній з сільських шкіл, що створить нові робочі місця, сприятиме працевлаштуванню молоді та надасть новий поштовх до розвитку села.
Надаючи безоплатну правову допомогу, Татарбунарським офісом Мережі правового розвитку акцент було зроблено на виїзні прийоми – в сільських радах, управлінні Пенсійного фонду, бібліотеці, школі тощо. Протягом двох місяців здійснено 21 виїзний прийом у місті Татарбунари та у селах Білолісся і Трапівка. Така форма консультування місцевих жителів є найбільш прийнятною, особливо в сільській місцевості. Адже люди не витрачають час та кошти на дорогу до районного центру, мають змогу повернутися додому за необхідними документами. Специфікою виїзних прийомів є також і те, що спільно з юристом консультують представники місцевих органів влади, землевпорядники та інші фахівці. Сільські голови територіальних громад, де проводились виїзні приймальні, одностайні в їх необхідності для мешканців. Більше того, Трапівська сільська голова Людмила Шевченко та Білоліський сільський голова Олександр Ліповий особисто долучились до прийому жителів та сприяли у вирішенні тих питань, які відносяться до компетенції органів місцевого самоврядування.
Одним з пріоритетів роботи Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку є підтримка місцевого самоврядування та посилення спроможності місцевих органів влади ефективно діяти на користь громади. Основою такої діяльності стала робота «Школи секретарів сільських рад», яка працює на постійній основі з листопада 2015 року. Особливістю роботи цієї Школи є теоритична та практична підготовка секретарів сільських рад, надання їм відповідних знань в організації роботи представницьких та виконавчих органів місцевих рад, а також забезпечення необхідної комунікації та співпраці з іншими державними та недержавними органами. Окрім практикуючих юристів, до участі в заняттях залучаються представники органів місцевого самоврядування, районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду, Центру зайнятості, районної лікарні, правоохоронних органів. Додатково у системі Школи, було введено секцію по роботі зі спеціалістами органів місцевого самворядування, які відповідають за реєстрацію місця проживання та ведення відповідного реєстру. Велику увагу цій роботі приділяє начальник Татарбунарського сектору ГУ ДМС України в Одеській області Михайло Вєтрогон.
Протягом 2017 року у Школі проведено 4 заняття, на яких розглядались питання ведення діловодства, підготовки та проведення пленарних засідань місцевих рад. Враховуючи актуальність електронного декларування, досить широко висвітлювались питання підготовки та подання електронних декларацій представниками органів місцевого самоврядування і особливо, місцевими депутатами. Окрім цього, однією з тем, які вивчалися секретарями рад, було питання конфлікту інтересів та його уникнення. Офісом було підготовлено рекомендації для місцевих рад про порядок уникнення конфлікту інтересів. Спільно з секретарями рад, було розроблено зразок заяви про повідомлення пленарного засідання щодо конфлікту інтересів у того чи іншого депутата. Наразі, цими рекомендаціями користуються практично усі секретарі, що дає можливість уникнути скоєння адміністративних правопорушень у корупційній сфері депутатським корпусом та службовцями органів місцевого самоврядування. Як відзначила секретар Трапівської сільської ради Катерина Іванченко, заняття в Школі секретарів дають їй можливість більш глибше вивчати нормативно-правову базу діяльності органів місцевого самоврядування та наявну практику такої роботи. Оксана Жаран, секретар Татарбунарської міської ради, зазначила, що діяльність Школи позитивно впливає на якість знань секретарями своїх посадових обов’язків, надає можливість обміну досвідом більш досвідчених секретарів з новачками.
Основою діяльності Татарбунарського Офісу Мережі правового розвитку є широке партнерство між усіма сторонами, зацікавленими у розвитку місцевих громад. В першу чергу, необхідно відмітити ефективну співпрацю Офісу з Татарбунарським бюро правової допомоги та районною бібліотекою. З початку діяльності Офісу, його діяльність активно підтримали голова Татарбунарської районної ради Віктор Донкоглов, Татарбунарський міський голова Андрій Глущенко, виконуюча обов’язки голови Татарбунарської районної державної адміністрації Алла Некраш, начальник управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Світлана Гречко та виконуючий обов’язки головного лікаря КЗ «Татарбунарська центральна районна лікарня» Іван Арапу. Зокрема, Татарбунарський міський голова Андрій Глущенко першим підтримав ідею розміщення у місті Офісу та за його ініціативи депутати міської ради передали Одеській обласній організації ВГО «Комітет виборців України» в безоплатну оренду приміщення для його розміщення.
В подальших планах Офісу, окрім розширення надання правових консультацій та просування стратегічних для громади справ, залишається навчання та підтримка органів місцевого самоврядування, а також підвищення правової грамотності місцевих мешканців. Очікується, що протягом літніх місяців вдасться нарешті завершити роботи по розміщенню Офісу в постійному приміщенні в місті Татарбунари по вулиці Центральній, 50. Саме ця адреса має стати центром всіх активностей щодо посилення та розвитку громади міста Татарбунари та громад Татарбунарського району.
Татарбунарський офіс Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та співпрацює з Татарбунарською районною та міською радою, Татарбунарською районною державною адміністрацією.