Центр публічних розслідувань відзвітував за перші півроку роботи

21 September, 16:09

Сьогодні, 21 вересня, відбулася прес-конференція "Корупція на мільйони - викриття від Центру публічних розслідувань".

На прес-конференції були присутні: координатор Центру публічних розслідувань Валерій Болган, експерт проекту "Більше фактів для діалогу" Гліб Канєвський, голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолій Бойко​, координатор моніторингу ЦПР Павло Колотвін.

На початку березня 2017 року Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України», Антикорупційний офіс та Інститут політичної інформації створили коаліцію незалежних розслідувачів, діяльність якої спрямовано на зростання рівня та якості журналістських та публічних розслідувань в Одесі. До участі в роботі ЦПР вже зголосилися понад 60 одеських журналістів та активістів. 

За перші півроку роботи для учасників тренінгу було проведено п'ять дводенних тренінгів за участю відомих журналістів та тренерів: Валентини Самар, Олександра Бурмагіна, Аліни Стрижак, Артема Романюкова, Михайла Невдахи, Олександра Солонтая, Андрія Осіпова, Володимира Феськова, Олени Щербан, Віталія Цокура та Олександра Рябця. В роботі тренінгів взяли участь офіційний представник Національного антикорупційного бюро України та депутати Одеської міської ради. Проведено круглий стіл з приводу підвищення рівня та якості журналістських розслідувань. Було зібрано та опубліковано практичний посібник для журналістів – «Доступно про відкриті дані: інструменти розслідувача (реєстри, програми, сайти)».
За фактами перевірки е-декларацій депутатів Одеської міської ради було надано 8 звернень до Національного агентства з питань запобігання корупції, після розгляду яким частину фактів було передано до Управління захисту економіки в Одеській області.

Розслідування

За півроку роботи ЦПР було підготовлено та опубліковано більше 20 журналістських розслідувань та кілька десятків матеріалів з моніторингу роботи Одеської міської ради. В цілому, журналісти проекту виявили можливі корупційні схеми на понад 1,5 мільярди гривень! Одразу три розслідування ЦПР стали переможцями конкурсу розслідувань, які мають відношення до одеського регіону.

Однією з найбільш резонансних тем, що розробляється розслідувачами, є тема комунального майна. Тут загальна кількість фінансів, що проводиться за сумнівними схемами, вимірюється сотнями мільйонів гривень: «Хто купив Україну (південь): розпродаж комунальної нерухомості», «Одесса на продажу: как десятки городских зданий ушли в частные руки "арендаторам», «Одесса на продажу-2: здания в центре Одессы и на Фонтане уходят в частные руки за копейки». Іще однією болючою темою є тендери та замовлення від Одеської міської ради - «Что нам стоит город строить: ТОП-10 получателей средств от управления капстроительства Одесского горсовета».

Однак розслідувачі не обмежувалися лише роботою ОМР та, наприклад, дослідили декларації ректорів одеських вишів: «Рейтинг руководства одесских вузов: ректорское счастье».

Всі факти, які викрили журналісти ЦПР, є відкритими для ознайомлення та запропоновані до уваги відповідним органам. Водночас ані прокуратура, ані ГУНП самостійно не розпочали жодного кримінального провадження за фактами, що опубліковані ЦПР.

Моніторинг сесій Одеської міської ради

В ході проведення п’яти сесій Одеської міської ради (26.04.2017, 14.06.2017, 26.07.2017, 08.08.2017, 20.09.2017) було досліджено процес подання проектів рішень органів місцевого самоврядування. Нагадаємо, що згідно з п.3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. 

Слід відзначити, що за три повноцінні сесії міськради (не враховуючи «громадську» сесію 08.08.2017) відповідно до законодавства були оприлюднені всього 94 проекти зі 182, тобто лише з половиною проектів рішень можна було ознайомитися за 20 днів до сесії. За 5-10 днів до сесії для громадськості та ЗМІ стають відкритими приблизно 77% проектів рішень. Інші питання виникають за день до сесії або під час процесу голосування. Відпрацювати та проаналізувати ці рішення ЗМІ та представникам громадськості фактично неможливо, як і багатьом депутатам.

З усіх прийнятих рішень лише 68% були оприлюднені протягом 5 днів після сесії.

Слід відзначити, що лише 56 депутатів (87,5%) оприлюднили свою біографію на офіційному сайті міста. 8 депутатів (12,5%) цього не зробили. 47 (73,5%) депутатів міськради підготовили та опублікували звіт про свою діяльність за минулий рік. 17 (26,5%) не відзвітували перед виборцями. 

Відповідно до регламенту Одеської міської ради, декларації депутатів мають бути опубліковані на сайті міської ради. Лише у двох депутатів присутня ця інформація.

Викликає питання і сама процедура проведення пленарного засідання сесії. Так, під час проведення голосувань на сесіях 26.04, 14.06 та 26.07 було зафіксовано на відео дії щонайменше 9 депутатів, які можна розцінити як акт неперсонального голосування – «кнопкодавства». Окрім того, після виступу присутнього на сесії активіста Віталія Устименка невідомі люди влаштували штовханину та насильницьким чином вивели його з сесійної зали. 

Окрім того, на сесіях 26.04 та 14.06 були зафіксовані факти недопущення до будівлі міської ради журналістів та громадських активістів. Під час сесії 26.04.2017 це мотивувалось «мінуванням» будівлі, однак недопуск було проведено не правоохоронцями, а представниками «муніципальної безпеки», що навіть не надали документів. Під час сесії 14.06.2017 будівля міськради була оточена співробітниками охоронної фірми, працівниками департаменту муніципальної безпеки та іншими невідомими особами. Протягом тривалого часу до будівлі не могли потрапити журналісти, громадські діячі та декілька депутатів. Була зафіксована штовханина та перешкоджання вільній роботі представників ЗМІ. Слід відзначити, що за день до сесії на погоджувальній раді у приміщенні мерії взагалі був побитий учасник проекту ЦПР, позаштатний кореспондент видання «ІзбірКом». Його справу веде юрист ЦПР в Одесі.

Робота Центру публічних розслідувань відбувається за підтримки проекту "Більше фактів для діалогу", який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Нідерландів.