«Цей райончик повністю касетними снарядами засипали»: жителька села Галицинове про злочини російських військових

15 November, 09:38

Про те, як російські військові знищували житлові квартали села Галицинове Миколаївської області, документаторам ініціативи «Трибунал для путіна» в рамках роботи громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, що працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», розповіла жителька села Інна Кушнір.

За її словами, з квітня 2022 року село повністю обстрілювали, зокрема касетними снарядами та авіабомбами. В останній місяць перед звільненням Херсону обстріли починались з 7 ранку та тривали до вечора. Прямі попадання по житловим будинкам призвели до загибелі та поранення жителів села. Це одна з історій, яку зафіксували наші документатори. 

Інна Кушнір, жителька села Галицинове, дає свідчення документаторам

Повномасштабне вторгнення почалось з обстрілу аеропорту

Я своїми очима бачила, о п’ятій ранку. Я на роботу виїзжаю, а це було чи в чотири з чимось чи в п’ять з чимось, я точно вже не пам'ятаю. Я (побачила - ред.) зі спини світіння від аеропорта. Отут, на углу гаража я стояла і думала, що не буду йти на роботу, мабуть, зроблю собі вихідний, розвертаюсь… і побачила світіння. 

І потім через 15 хвилин ще раз, і ще раз, і ще. Потім дрижали всі меблі і це протягом півгодини було.

Мені ніхто не повірив, я розбудила всіх, але ніхто не повірив. Тільки через півгодини було об’явлено (про початок вторгнення рф, - ред).

Обстріли села касетними боєприпасами

Ну, наш район обстрілювали, тут все видно, у кожного є. Нас обстріляли, у нас тут були поранені, я особисто ходила по вулицям. Тут у нас путі (залізничні колії - ред.) були, оцей райончик повністю касетними снарядами засипали. Ми тут сиділи, коли нас авіабомбами обстрілювали. 

Це було, здається, 18 серпня 2022 року, у нас був дуже сильний обстріл, це було о першій годині дня рівно, обстріляли нас касетами. Ми їхали в маршрутці, я виходжу, і одразу (бачу, що - ред.) диміли хати всі, і поранені були. І поряд був дідусь ранений (в сусідньому будинку - ред.), і тут, в хаті, були прямі попадання. А потім на сусідній вулиці грузили поранених. Багато поранених не було, а пошкодження в кожній хаті було. Цей район - в кожній хаті були пошкодження.

На фото: пошкоджений обстрілами будинок Інни в селі Галицинове 

Пам'ятаю, що 18 серпня 2022 я без газу на три місця залишилась, вибило вибуховою хвилею мені сам редуктор. Заміняли, там новий тепер стоїть. Посікло забор, посікло з тієї сторони новий профнастил, який ураганом два роки назад снесло, а потім ще й побило.


Інна демонструє новий редуктор на газовій трубі замість знищеного обстрілами

З квітня 2022 повністю все село почали обстрілювати. По селу, по людям. Не куди наші (військові - ред.), а по людям йшло. З перших днів (повномасштабного вторгнення - ред.) військова частина, що знаходиться поруч з селом, була пустою. У нас немає нічого тут (з військових об’єктів - ред.).

Коли я перший раз попала під обстріл, я навіть не взяла документи з собою. Ми бігли босоніж в підвал, аби встигнути добігти. У нас тоді прямим попаданням чоловіка вбило. 

Масовані обстріли «по графіку» напередодні звільнення Херсону

Вони останній місяць нам давали “гарячки”. У нас був графік, як по розкладу нас обстрілювали. Ми знали, що о 7 ранку нам не можна (виходити - ред). О 7:10 починали обстрілювати касетними снарядами. Вони обстрілювали по селу. І закінчували о пів на десяту вечора. Запізнювались рівно на 5 хвилин, але не більше.

Два місяці підряд ми знали їхній графік. Якщо вдень, то це вже не заплановані графіки обстрілів. Ми знали, коли нам треба було спускатися, кудись лягати на підлогу.

Вони з Олександрівки стріляли. Тут якщо по полях, то тут недалеко 17 кілометрів. Це якщо по дорозі, то подалі.

Власниця будинку розповідає, що саме у це вікно “прилітало” декілька разів

Втрачене майно в Херсонській області

Я сама з Херсонської області, Голопристанський район (зараз Скадовський район - ред). За півтора року я перший раз змогла зв'язатися (з рідними - ред). І то вони, родичі, виїхали в Скадовськ, і там їм не дають зв'язок, лише дізналась що живі, здорові, всі на місці.  Вони (окупанти - ред.) роздавили мою хату. У мене там мамку поховано, залишилось майно, спадщина, паї. Це все оформлювалось, якраз 23-го (лютого - ред.) була сесія і мені передали паї у власність. …23-го числа, а 24-го “війна” почалась.

Я лишилася спадщини, лишилася того, що мамка наживала, баби наживали, все мені дісталось у спадщину, а тепер я нічого не маю. Вони пограбували, роздавили, всьо, немає нічого. А тепер вибір стоїть - або наші діти, або вони. 

Фото/відео - Громадська приймальня УГСПЛ в м. Одесі / Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» 

Публікація підготовлена Громадською приймальнею УГСПЛ в м. Одесі у межах реалізації ініціативи «Трибунал для путіна». Громадська приймальня УГСПЛ в м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.