“У нас навіть маленькі діти вже знають: це ракети чи літак пролетів, чи "шахед”: голова Дачненської громади на Одещині

24 May, 08:45

Про те, як живе громада і як працювати в селах, що знаходилися під постійним обстрілом російських військових, розповів голова Дачненської громади Одеської області Руслан Сич документаторам ініціативи «Трибунал для путіна» в рамках роботи громадської приймальні УГСПЛ в м.Одеса, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

 

На фото: голова Дачненської сільської громади Руслан Сич

З початку березня 2022 року село Дачне обстрілювали російські військові авіаційними ракетами та “Калібрами”, а потім і БПЛА типу "шахед".  Обстріли зруйнували або пошкодили 330 домоволодінь та цивільну інфраструктуру громади: школу, дитсадок, місцеву лікарню й будинок культури.

Дачненська територіальна громада розташована неподалік від Одеси, тому з першого ж дня повномасштабного вторгнення жителі громади спостерігали за атаками російських військових.

За словами голови Дачненської громади, "побачили у вікно, те, в що не вірили: вибухи над Одесою, кулеметні постріли, це просто жахливо". Жителі громади не розуміли, як на це все реагувати, не знали що робити, бо ніхто не мав досвіду. Але на сьогодні вже всі навчились розрізняти вибухи, обстріли, пролітаючі над головами ракети чи "шахеди". Кількість обстрілів відносно площі громади, за словами голови, дуже велика, громада достатньо сильно постраждала через них.

У селі Дачне проживає близько 15 тис. жителів, на початку повномасштабної війни багато хто виїхав, за словами голови громади, приблизно 20%, переважно матері з дітьми. Але до 2024 року майже всі повернулись. На сьогодні в громаді проживають до 500 ВПО з багатьох регіонів країни, є навіть ті, хто просто виїхав з Одеси (23 км від Дачного, - ред.).

Станом на сьогодні в самій громаді не тихо і не спокійно.

Перші обстріли почались майже одразу після початку повномасштабного вторгнення. 1 березня 2022 року російські військові обстріляли с. Дачне ракетами, пошкодивши газопровід та близько 10 житлових будинків, будівлю сільської ради.

"Було розбомблено два квартала. Це вперше ми побачили, що таке руйнування, що таке знос дахів, дворів. Вперше - воно саме страшне було", - розповів пан Руслан.

Найбільш масована ракетна атака була в ніч на 19 липня 2022 року. Російські військові випустили сім крилатих ракет типу «Калібр» з акваторії Чорного моря. Сили протиповітряної оборони ЗСУ збили одну ракету, шість ракет влучили по селу Дачне. Були зруйновані приватні будинки та будинок культури, пошкоджено будівлю школи та стадіон. Уламками збитої ракети завдано збитків критичній інфраструктурі.

На фото: вирва біля шкільного стадіону від влучання ракети. Фото з архіву голови громади Руслана Сича

"Так, були повністю зруйновані деякі будівлі, але добре, що ніхто не загинув. Хоча постраждалі були", - говорить голова.

Найбільш пошкодженими, крім зруйнованих приватних будинків, була будівля школи та будинок культури. До сих пір школа не працює, діти навчаються в іншому закладі культури, але, на жаль, він не може вмістити всіх дітей. Школа стоїть порожня, наразі замінено розбиті склопакети, відновлюється опалення, але внутрішні стіни та перегородки зруйновані вибуховими хвилями і знаходяться в такому стані, що їх треба демонтувати. Для відновлення школи, за словами голови громади, потрібно близько 200 мільйонів гривень.

На фото: пошкоджені вказівники біля будівлі школи внаслідок ракетної атаки

Будинок культури, що теж постраждав, за експертними висновками підлягає частковому зносу. В тому вигляді, який є зараз, його відновити неможливо. Тільки на відновлення будівлі потрібно 80 мільйонів гривень, не враховуючи відновлення обладнання та устаткування для повноцінного функціонування будинку культури.

 

На фото: зруйнований внаслідок ракетної атаки будинок культури в с.Дачне

У 2023 році при обстрілах авіаракетами та атаках "шахедами" також були пошкоджені приватні будинки: здебільшого були розбиті вікна та зірвані дахи. Під час однієї з атак росіяни застовували для удару по селу 13 дронів. Знов було пошкоджено будівлю сільської ради, місцевої лікарні.

Внаслідок останніх атак "шахедами" по громаді в березні 2024 року пошкоджено п’ять сільськогосподарських підприємств, що повністю зруйновані.

Загалом Дачненська сільська громада перебуває під постійною загрозою ракетних атак та ударів "шахедів", оскільки знаходиться на траєкторії російських обстрілів:

"З однієї сторони летять ракети над нами, що прямують на Одесу, з іншої сторони - летять "шахеди", що націлені або ж на обласний центр або далі по території України. Ми є в центрі цього "шляху", на жаль. У нас навіть маленькі діти вже знають: це ракети чи літак пролетів, чи "шахед", - говорить пан Руслан.

На фото: уламки ракет на подвір’ї житлового будинку в с.Дачне

Сільська рада затвердила місцеву програму для допомоги власникам тих будинків, що постраждали. Були виділені кошти на відновлення та підготовку до зимового періоду. В разі повного пошкодження видавали 200 тисяч гривень, в разі частково пошкодженого будинку - до 100 тисяч залежно від пошкоджень. Загальна сума виданої компенсації в 2022 році становила близько 7 мільйонів гривень. Ця програма підтримки жителів, будинки яких зазнали пошкоджень внаслідок російських атак, продовжує працювати і в 2023-2024 роках. У громаді також працює спеціально створена комісія, жителям допомагають з реєстрацією в програмі ЄВідновлення для отримання коштів на відновлення житла.

У планах громади в першу чергу почати відновлення інфраструктурних об’єктів: школи та лікарні.

"Одне діло - знати про війну, а інше - переживати все це: втрати, обстріли, страх при кожній повітряній тривозі. Бо обстрілюють цивільне населення і ми не знаємо, куди прилетить наступного разу. Навіщо вони (росіяни - ред.) це роблять? Чого їм не вистачає? Розуму… Совісті… Честі… - завершує розмову Руслан Сергійович. - Я думаю, що це все буде покарано, не тільки юридично, а й Богом, який не дасть таким людям існувати на світі, які завдали стільки болю і горя".

 

Фото/відео - Громадська приймальня УГСПЛ в м.Одеса/Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України», архів Дачненського сільського голови Руслана Сича.

Публікація підготовлена Громадською приймальнею УГСПЛ в м.Одеса у межах реалізації ініціативи «Трибунал для путіна». Громадська приймальня УГСПЛ в м.Одеса працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.