У Ренійській громаді пройшла навчально-практична програма щодо захисту прав вразливих груп населення

9 April, 12:02

Наприкінці березня 2024 року в Ренійській громаді Одеської області фахівці Громадського центру правосуддя організували пять практичних тренінгів для місцевої влади та громадських активістів з питань захисту та адвокації прав ВПО та інших вразливих груп населення. Як інформує пресслужба Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців Украхни", працівники місцевого ЦНАПу навчались більш ефективно виявляти та враховувати потреби ВПО, а також впроваджувати інструменти інклюзивного врядування в громаді. Для громадських активістів зі спільноти ВПО було проведено два тренінги - один з актуальних змін законодавства щодо виплат ВПО, інший - щодо можливостей впливати на місцеву політику через Раду з питань внутрішньо переміщених осіб. За ініціативи Ренійського ресурсного центру для місцевих неурядових організацій з учасниками локальної ініціативної групи споживачів житлово-комунальних послуг правники Громадського центру правосуддя провели тренінги з питань доступу до публічної інформації та впливу на місцеву тарифну політику.

 

Навчально-практична програма розпочалась з проведення тренінгів для ВПО 27 та 28 березня 2024 року в приміщенні Ренійської публічної бібліотеки. У Ренійській громаді значна кількість ВПО, станом на кінець 2023 року було зареєстровано 4253 внутрішньо переміщені особи. З початку повномасштабного вторгнення рф до України з громади вибуло близько 19% ВПО. Наразі серед основних потреб ВПО можна виділити забезпечення житлом та працевлаштування.

У Ренійській громаді Рада з питань ВПО не створена, хоча місцева влада демонструє готовність до впровадження місцевої політики з врахуванням потреб ВПО. Враховуючи такі виклики, метою тренінгів «Актуальні програми підтримки і можливості впливати на місцеву політику для ВПО Ренійської громади» було поінформувати спільноту ВПО в Ренійській громаді про останні зміни стосовно виплат для ВПО та актуальні програми сприяння та адаптації ВПО в приймаючій громаді, а також представити досвід створення та діяльності Рад ВПО та обговорити можливість створення Ради ВПО в Ренійській громаді.

 

Під час першого тренінгу правники Громадського центру правосуддя розповіли ВПО Ренійської громади про найбільш важливі зміни у виплатах для ВПО. Зокрема, для кого такі виплати будуть продовжені автоматично; кому, куди і протягом якого часу потрібно буде самостійно звернутися з новою заявою для виплати допомоги. Реагуючи на запит від учасників тренінгу, було також розглянуто питання діяльності комісії з обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації та визнання потерпілими у відповідних кримінальних провадженнях. В режимі роботи з практичними кейсами, покроково було розглянуто процедури отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та відновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам.

Другий тренінг було присвячено питанням створення та діяльності Рад ВПО в громадах. Зокрема, було розглянуто такі питання: навіщо переселенцям Ради ВПО; у якому вигляді створюється та працює Рада ВПО; які основні кроки для створення Ради ВПО в громаді; як працює Рада ВПО Одеської області і яку допомогу вона може надати громадам; чи створено Ради ВПО в громадах Одеської області і які програми вони впроваджують; чи відповідає створення Ради ВПО в Ренійській громаді потребам ВПО. Після розгляду постанови «Про затвердження Типового положення про Раду з питань внутрішньо переміщених осіб», відбувся обмін досвідом між учасниками тренінгу та представниками Громадського центру правосуддя.

 

Як зазначила внутрішньо переміщена особа Наталя Парасківа, поки в спільноті ВПО можливість створення Ради ВПО предметно не обговорювалась, і для таких процесів потрібна активна лідерська позиція самих переселенців. Керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко поділився досвідом роботи Ради ВПО в Татарбунарській громаді, яка була створена у вересні 2023 року, а також відзначив можливість практичної допомоги у можливому створенні такої Ради у Ренійській громаді.

29 березня 2024 року для співробітників ЦНАП Ренійської міської ради безпосередньо в приміщенні установи провели тренінг «Діяльність ЦНАП щодо підтримки ВПО та інших вразливих груп населення в громаді». Навчання складався з чотирьох сесій: актуальні виклики громад щодо забезпечення потреб ВПО; сприяння адаптації та інтеграції ВПО в приймаючій громаді; комунікаційні інструменти для роботи з ВПО та іншими вразливими групами в громаді; моделювання діяльності ЦНАП з надання послуг вразливим групам населення на відносно безпечній території. Як наголосив керівник ЦНАПу Валентин Котляренко, установа постійно співпрацює з внутрішньо переміщеними особами та намагається враховувати зміну потреб ВПО, проте подібні навчання дозволяють це здійснювати більш ефективно та з врахуванням кращих практик.

На прикладі практичної роботи ЦНАПу було спільно змодельовано безпекові заходи для персоналу та споживачів ЦНАП; розвиток мережі точок доступу ЦНАП та взаємодію з іншими організаціями в громаді; надання адміністративних послуг соціального характеру та роботу Call-центру. Було наголошено на важливості командних комунікацій та врахування при наданні послуг викликів воєнного стану. Потрібно відзначити, що з квітня 2023 року в Центрі надання адміністративних послуг запрацював Call-центр, який створено за ініціативи міського голови та за підтримки Програми E-GAP.

Як відзначив спеціаліст Ренійського ЦНАПу Юрій Федотов, можна розширити комунікаційні канали установи в роботі з ВПО, зокрема з використанням соціальних мереж. Але важливо, щоб ці канали діяли в двосторонньому порядку і ЦНАП отримував зворотній зв’язок від ВПО щодо своїх послуг.

 

За ініціативи та на базі Ренійського ресурсного центру для місцевих неурядових організацій з учасниками локальної ініціативної групи споживачів житлово-комунальних послуг правники Громадського центру правосуддя провели тренінги з питань доступу до публічної інформації та впливу на місцеву тарифну політику. Члени ініціативної групи мешканців Ренійської громади на чолі з Раїсою Бартян представляють інтереси абонентів КП «Водоканал» та виступають проти підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, вважаючи їх необґрунтованим. Ініціативна група була створена у січні 2024 року та зібрала близько двох тисяч підписів проти підвищення тарифів. Також представники ініціативної групи написали відкритого листа на ім’я міського голови, провели декілька зустрічей з керівництвом громади, адміністрацією «Водоканалу» та депутатами міської ради зустрічі.

Правники Громадського центру правосуддя під час першого тренінгу роз’яснили, як місцеві громадські активісти можуть в умовах введених обмежень воєнного стану отримати інформацію про діяльність місцевого самоврядування, прийняті місцеві рішення, звіти та плани, а також як оскаржити ненадання інформації.

Тема другого тренінгу - «Як громадським активістам впливати на здійснення місцевої публічної політики?». Правники Громадського центру правосуддя роз’яснили, як громадські активісти можуть застосовувати інструменти «прямої демократії» в умовах воєнного стану, зокрема брати участь у засіданнях міської ради та постійних комісій, скеровувати свої пропозиції, здійснювати інформаційні кампанії та залучати жителів.

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф проти України.  

Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».