В громадах Одеської області впроваджуються «дружні» послуги та раннє попередження конфліктів

23 December, 09:33

Громадський центр правосуддя наприкінці грудня 2020 року підвів підсумки впровадження двох навчально-практичних програм - підготовки фасилітаторів конфліктів в громадах та впровадження «дружніх» послуг в громаді. Всі учасники навчання отримали сертифікати про закінчення відповідного курсу та спільно визначились щодо подальшого розвитку сфери правосуддя, яка дружня та враховує потреби людей. Додатково було оголошено про підтримку локальних ідей учасників програми «Дружні послуги в громаді» щодо інформування, підвищення довіри та мінімізації впливу пандемії COVID-19 для становища вразливих груп.

Як зазначив координатор Громадського центру правосуддя Ігор Бринош на підсумковій зустрічі, яка відбулась 17 грудня 2020 року в медіацентрі Татарбунарської районної бібліотеки, «Cьогодні ми підводимо підсумки двох навчально-практичних програм, які впроваджувались протягом вересня - грудня 2020 року. Ключова відмінність цих навчань - ми не обмежуємось просто проведенням декількох тренінгів, а націлені на постійну підтримку та залучення учасників та організацій, які вони представляють. Зокрема, за підтримки медіаторки Громадського центру правосуддя підготовлені фасилітатори конфліктів в громадах продовжать свою важливу роботу стосовно раннього попередження конфліктів, зокрема і в земельній сфері, щодо якої прогнозується значний сплеск. Учасники та учасниці програми «Дружні послуги в громаді» після закінчення циклу навчання матимуть підтримку Громадського центру правосуддя та спільно розвиватимуть такий інноваційний формат роботи в новостворених територіальних громадах».

Керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко підкреслив важливість як дружніх послуг, так і альтернативних способів вирішення конфліктів для зменшення навантаження на судову систему та формування в громадах цінності людини та її потреб. «Громадський центр правосуддя відкритий до партнерства з усіма державними установами, органами місцевого самоврядування та недержавними організаціями та діє з врахуванням наскрізних питань прав людини, гендерної рівності, належного врядування. Ми прагнемо підвищити довіру та взаємну відповідальність між органами правосуддя та громадою і сьогоднішня зустріч гарний приклад саме такого підходу» - зазначив керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко.

Після обговорення викликів COVID-19 та потенціалу співпраці учасників двох різних навчальних програм Громадського центру правосуддя дійшла черга до вручення сертифікатів підготовленим фасилітаторам. На початку жовтня 2020 року Громадський центр правосуддя завершив навчально-практичну програму з підготовки фасилітаторів конфліктів в громадах та навчив 11 місцевих лідерів та лідерок, які можуть вчасно зрозуміти та врегулювати можливі конфлікти в громадах, а також допомагатимуть людям мирно й ефективно взаємодіяти з іншими задля розвитку своїх громад. Зокрема, для зниження можливих міжетнічних, земельних та інших конфліктів в громадах, попередження та профілактики конфліктів в сім'ї та домашнього насильства, а також запобіганню та вирішенню конфліктів серед дітей у школі. Частиною навчальної програми була практична робота фасилітаторів в громадах за супроводом медіаторки центру Світлани Гудь протягом наступних двох місяців. Як показала практична діяльність фасилітаторів, значною сферою такої діяльності стали питання, повязані з пандемією COVID-19. Наприклад, підготовлені Громадським центром правосуддя фасилітатори допомогли врегулювали конфлікт щодо роботи місцевого ринку в місті Татарбунари. Найгостріша фаза конфлікту була 21 жовтня, коли підприємці перекрили міжнародну трасу Одеса-Бухарест. Вже наступного дня шляхом переговорів вдалося досягти спільного рішення щодо роботи ринку, враховуючи інтереси всіх сторін та карантинні вимоги.

Навчально-практична програма «Дружні послуги в громадах» тривала протягом листопада - грудня 2020 року для надавачів правових, адміністративних та соціальних послуг в громадах. Всього правовою радницею Громадського центру правосуддя Юлією Лісовою було проведено 6 одноденних тренінгів з питань загальних стандартів, роботи з вразливими групами, формування довіри, електронних сервісів, міжвідомчої співпраці та особливостей надання послуг в умовах пандемії коронавірусу. Учасниками навчання стали 20 представників та представниць різних суб’єктів надання правових, адміністративних та соціальних послуг з 3-х новостворених ОТГ Одеської області - Татарбунарської, Зорянської та Кулевчанської територіальних громад. Це, зокрема, реєстратори та працівники центрів надання адміністративних послуг, представники місцевої поліції, суду, системи надання безоплатної вторинної правової допомоги, служби пробації, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, сектору зайнятості, державної міграційної служби, військкомату. Всі вони не лише отримали сертифікати про участь в навчанні, але і додаткову підтримку від Громадського центру правосуддя.

Зокрема, за результатами навчання було особливо відзначено залученість та активність представниць Татарбунарського районного суду та Татарбунарського РС ГУДМС України в Одеській області. За попередніми переговорами, Громадський центр правосуддя підтримає локальні ініціативи учасників навчання щодо інформування про послуги, розвитку електронних сервісів, підвищення довіри, роботі з вразливими групами та в умовах викликів пандемії COVID-19. Це будуть невеликі ініціативи, які можна впровадити в короткий час без значних ресурсів - наприклад, розміщення зовнішнього мобільного переносного інформаційного банера, створення сторінки організації в соціальній мережі, виготовлення інформаційного буклету, підготовка інформаційного відео.

Ще одним результатом впровадження навчальної програми «Дружні послуги в громаді», стала розробка ініціатив щодо підтримки окремих вразливих груп. Зокрема, враховуючи запит на налагодження співпраці установ соціального та медичного забезпечення з ромською спільнотою, Громадський центр правосуддя спільно з Правозахисним ромським центром провів 2 та 18 грудня 2020 року комунікаційні зустрічі в містах Татарбунари та Ізмаїл. Метою таких зустрічей було як налагодження комунікації між представниками місцевої влади та ромською спільнотою, так і визначення проблемних моментів отримання представниками ромської спільноти послуг в громадах, враховуючи виклики пандемії COVID-19.

Навчально-практична програма «Дружні послуги в громаді» та підготовка фасилітаторів в громадах здійснена Громадським центром правосуддя, діяльність якого впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».