В Одесі зафіксовано випадок примушування переселенки укладати дискримінуючий договір про тимчасове проживання

17 November, 12:23

Адвокати приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Одесі зафіксували випадок примушування громадянки України - ВПО укладати договір про проживання, який значно погіршував її становище.

До організації звернулась жінка-ВПО зі сходу (з 2015 р.), яка є пенсіонеркою та особою з інвалідністю 1 групи. Весь цей час жінка проживала в ОКУ "Обласний центр соціально-психологічної допомоги" в Одесі, (далі – Центр). Дане приміщення є місцем компактного поселення ВПО.

У червні 2022 р. Центр відмовився продовжувати договір про тимчасове проживання з клієнткою. Замість цього він наполягав на укладенні іншого за змістом договору «Про надання соціальних послуг». Вказаний договір передбачає серед іншого додатковий обов’язок для ВПО – дотримуватись внутрішнього розпорядку Центру. Серед правил внутрішнього розпорядку є, наприклад, такі:

- необхідність надання довідок про відсутність захворювань (зокрема психічних, венеричних);

- працівники центру мають право контролювати дотримання та виконання клієнтами Правил;

- клієнти мають право залишати центр лише з 06:00 до 23:00 години;

- клієнти мають право запрошувати гостей виключно за погодженням з керівником центру;

- клієнти зобов’язані відвідувати індивідуальні та колективні заходи, спрямовані на соціальну адаптацію;

- клієнти зобов’язані виконувати накази та розпорядження керівника центру та його працівників;

- безперешкодно допускати до житла  представників Установи для перевірок;

- клієнти зобов’язані робити відмітки в спеціальному журналі про кожен намір залишити центр з зазначенням часу залишення центру та повернення;

- клієнти зобов’язані чергувати по приміщенням центру загального користування. Під час чергування клієнти зобов’язані прибирати приміщення, мити обладнання та меблі.

Всі ці обов’язки носять принижуючий характер,  порушують право на вільне пересування, на повагу до приватного життя, медичну таємницю, свободу пересування та інше. Варто зауважити, що ці обов’язки не передбачали виняток навіть для осіб з інвалідністю. Накладення на особу з інвалідністю 1 групи обов’язку мити та прибирати приміщення загального користування є дискримінацією, оскільки не враховують стан її здоров’я, встановлюючи для неї загальні правила.

На наше переконання укладення таких договорів з ВПО не відповідає законодавству України, значно погіршує їх становище. Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ВПО має право на забезпечення можливості безоплатного тимчасового проживання, за умови оплати особою вартості комунальних послуг. Строком такого забезпечення є 6 місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Однак, для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Одеська ОВА, надаючи відповідь на скаргу про примушування Центром укласти такий договір, проігнорувала доводи стосовно того, що запропоновані правила внутрішнього розпорядку Центру обмежують права ВПО, взагалі їх ніяким чином не прокоментувавши.

Така практика викликає занепокоєння та має наслідком порушення прав великої кількості осіб. Наразі жінка в результаті такого поводження  вимушена була залишити заклад та шукати інше місце проживання.

Ми радимо оскаржувати примус до укладення таких договорів в судовому порядку.

Юлія Лісова, адвокатка приймальні УГСПЛ в Одесі

Діяльність громадської приймальні УГСПЛ у м. Одесі та захист прав постраждалих від конфлікту здійснюється в рамках програми USAID Ukraine - USAID Україна «Права людини в дії», яка виконується УГСПЛ.