В Одеській області на прикладі двох громад обговорили стан здійснення місцевої політики з підтримки ВПО
26 листопада 2024 року в Одеської області пройшло обговорення стану підтримки місцевою владою процесів адаптації та інтеграції ВПО в умовах повномасштабної війни на локальному рівні. Учасники дискусії обговорили попередній звіт з аналізом місцевої політики щодо комунікації, підтримки та залучення внутрішньо переміщених осіб, який підготували фахівці Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в м. Одесі, що працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Спільно відзначили добрі практики та напрацювали рекомендації щодо розширення каналів інформування і здійснення оцінки потреб ВПО, посилення впливу місцевих програм підтримки внутрішньо переміщених осіб та покращення діяльності Рад ВПО.
Метою обговорення на круглому столі «Як місцева влада в Одеській області сприяє адаптації та інтеграції ВПО в умовах повномасштабної війни?» було привернути увагу до важливості підтримкивнутрішньо переміщених осіб на рівні невеликих громад та розвитку місцевої політики з адаптації та інтеграції таких громадян. Для дискусії організатори вибрали три основні теми: комунікація звнутрішньо переміщеними особами та оцінка їхніх потреб у громадах, впровадження місцевих програми підтримки ВПО та діяльність Рад ВПО. До обговорення, яке пройшло в приміщенні медіацентру Татарбунарської публічної бібліотеки, долучились 17 учасників - представники Татарбунарської та Арцизької міських рад Одеської області, члени Ради з питань ВПО, внутрішньо переміщені особи, правники та громадські активісти. В рамках заходу вдалось обговорити проблеми та добрі практики місцевої політики з підтримки ВПО, а також спільно напрацювати рекомендації в цій сфері. Окрім продуктивної дискусії, важливим результатом заходу стало покращення комунікації як між громадами, так і між місцевою владою та внутрішньо переміщеними особами.
Основою для обговорення став попередній варіант аналітичного звіту щодо підтримки місцевою владою в Одеській області процесів адаптації та інтеграції ВПО в умовах повномасштабної війни, який підготували експерти Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одесі, що працює на базі Одеської обласної організації Комітету виборців України.
«При підготовці звіту ми спирались на стратегічні цілі Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року щодо сприяння адаптації та інтеграції ВПО у приймаючих громадах. На прикладі Татарбунарської громади Білгород-Дністровського району та Арцизької громади Болградського району було проаналізовано стан інформування та комунікації місцевої влади з ВПО, впровадження довгострокових місцевих програм підтримки ВПО та залучення ВПО до здійснення місцевої політики через діяльність Рад ВПО. Експерти Приймальні визначили декілька важливих напрямків покращення місцевої політики у відповідних сферах, які після обговорення на цьому круглому столі будуть допрацьовані та представлені окремими аналітичним звітом», - зазначив правовий радник Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі Артем Таукач.
У представленому звіті виділено декілька важливих інструментів, які повинні використовуватись в місцевій політиці з підтримки внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, для якнайшвидшої адаптації вони мають володіти інформацією про можливості реалізації своїх прав у приймаючій громаді, а громада має розуміти їхні потреби та можливості. Відповідно, органи місцевого самоврядування повинні використовувати усі доступні канали інформаційної підтримки ВПО. Як добру практику в цьому напрямку виділено підготовку та оновлення «дорожніх мап» для ВПО з найбільш актуальних послуг, які містять актуальні контакти надавачів послуг, процедури їх отримання та необхідні для цього документи. Експерти підкреслили, що ОМС мають регулярно здійснювати оцінку потреб ВПО та враховувати її результати при плануванні та здійсненні місцевої політики з підтримки ВПО.
Також під час заходу підкреслили важливість розробки та впровадження в громадах місцевих комплексних чи «точкових» програм, які забезпечать ВПО правовою, гуманітарною, психосоціальною та іншою підтримкою відповідно до актуальних потреб. Експерти відзначили, що в обох громадах ОМС створили сприятливу місцеву нормативну базу для підтримки ВПО. Так, в Арцизькій громаді у грудні 2023 року затверджена Програма підтримки внутрішньо переміщених осіб на 2024 - 2025 роки. Пріоритетними напрямками Програми визначено реалізацію житлових та освітніх прав, підтримку дітей, соціальний захист, медичне забезпечення, психологічну підтримку та працевлаштування. Водночас практична реалізація місцевих програм в обох громадах направлена переважно на забезпечення житла для ВПО. Заходи економічної та культурної адаптації, психосоціальна допомога залишаються поза фінансовою та організаційною підтримкою з боку ОМС і здійснюються переважно громадськими організаціями та волонтерськими спільнотами.
Одним з інструментів діалогу та взаємодії внутрішньо переміщених осіб з владою є створення Рад ВПО як дорадчого органу, який успішно впроваджено в обох громадах. В Татарбунарській та Арцизькій громаді саме ОМС виступили ініціаторами створення Рад у справах ВПО та підтримують їх розвиток. У вересні 2023 року Рада ВПО створена при Татарбунарській міській раді, в січні 2024 року було прийнято рішення про створення Ради ВПО при виконавчому комітеті Арцизької міської ради. Одними з напрямків розвитку Рад ВПО, який визначили експерти, є посилення інформування про їх діяльність та координація з Радами ВПО в районах/області, а також посилення потенціалу членів Рад з планування та реалізації ініціатив щодо захисту та адвокації прав та інтересів ВПО в громаді.
В ході дискусії представники Татарбунарської та Арцизької громади обмінялись своїм досвідом підтримки внутрішньо переміщених осіб у громадах:
«По приїзду до нашої громади вони відвідують ЦНАП з метою постановки на облік, де їм надають необхідну контактну інформацію. Також на офіційному сайті громаді опубліковані контакти «гарячої лінії» Арцизької міської ради, де жителі, у тому числі ВПО, можуть отримати кваліфіковану допомогу або ж контакти відповідальних за це осіб», - зазначила начальниця відділу соціального захисту населення Арцизької міської ради Наталя Кваша.
«Ми постійно вносимо зміни у програму, враховуючи зміну потреб внутрішньо переміщених осіб у громаді. Проте на громаді відобразилися зміни у законодавстві, зокрема щодо направлення коштів від «військового» ПДФО до державного бюджету. Грошей в громаді стало значно менше, але ми розуміємо, що пріоритетом є підтримка ЗСУ. Тож враховуючи динамічні зміни, довготривало планувати є складним завданням», - зазначала перша заступниця міського голови Арцизької міської ради Тетяна Бахчеван.
«Однією з ініціатив, запроваджених у Татарбунарській громаді, є створення групи самодопомоги «Готуємо разом», яка складається переважно з ВПО. Ідея полягає у тому, що учасники спільно готують їжу для своїх родин, а частину безоплатно передають іншим ВПО та вразливим групам. Під час готування учасники групи спілкуються, обговорюють плани на майбутнє та емоційно підтримують один одного. Зараз готуємо іншу ініціативу - «Новорічна ялинка для дітей-ВПО», під час якої з дітьми-ВПО будемо створювати новорічні іграшки та наряджати їх на міську ялинку. У зв’язку з переїздом діти відчули багато стресу, це буде для них певна емоційна розрядка», - зазначив голова Ради з питань ВПО при Татарбунарській міській раді Одеської області Ігор Мейта.
«До нас приїхали внутрішньо переміщені особи з Лисичанська, ми їм допомагали в інтеграції, зокрема надавали безоплатно житло в користування, а вони запросили жити до нас в громаду своїх друзів, лікарів за фахом, які працювали в передових лікарнях Харкова та Дніпра. Зараз у нас у лікарні сучасне обладнання і, найголовніше, фахові спеціалісти з-поміж внутрішньо переміщених осіб, що, безумовно, приносить користь для всієї громади. Зараз в м. Арцизі плануємо перебудувати на смарт-квартири будівлю колишнього гуртожитку. Такі квартири будуть безоплатно передаватись ВПО, а якщо у них не буде такої потреби - то жителям громади у порядку квартирної черги. Технічне завдання у нас створене, зараз шукаємо донора на умовах співфінансування», - розповіла перша заступниця міського голови Арцизької міської ради Тетяна Бахчеван.
Окремо учасники дискусії обговорили важливість впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування», який спрямований на залучення громадян до роботи органів місцевого самоврядування через консультативні інструменти та приведення законодавства у відповідність до Рекомендацій Ради Європи. Серед іншого, реалізація цього Закону сприятиме інтеграції внутрішньо переміщених осіб в життя громад, в яких вони проживають.
* * *
Захід організовано Громадською приймальнею УГСПЛ в м. Одесі спільно з Радою з питань ВПО при Татарбунарській міській раді Одеської області. Громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) у м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».
Цей Проєкт став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)».