Як депутати Харківської міської ради здійснюють прийом виборців

5 December, 15:30
Атестація

В рамках кампанії Атестація депутатів місцевих рад, яка охоплює вісім областей України, Харківське представництво Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» проаналізувало оприлюднення депутатами Харківської міської ради (ХМР) інформації про прийом на сайті ради, а також перевірила здійснення прийому виборців депутатами.

Оприлюднення інформації про прийом виборців

Усі 84 депутати Харківської міської ради розмістили на сайті ХМР інформацію про себе та відомості про здійснення прийому. Під час здійснення моніторингу представники ОПОРИ зафіксували відсутність інформації про прийом виборців лише у 1 депутата – Захара Мазняка (фракція «Об’єднання "САМОПОМІЧ»). Проте за зверненням представників до депутата проблема була усунена.
Повна інформація про прийом (із вказанням адреси та контактного телефону) наявна у 79 депутатів. 5 депутатів Харківської міської ради  не вказали контактних номерів телефонів приймалень, що обмежує виборців у можливості перевірки відповідності адреси чи графіку прийому. Так, контактні номери не вказано на сторінках наступних депутатів фракції «За Харків, за Відродження»: Світлана Андрєєва, Олена Гунбіна, Неллі Казанжиєва, Олександр Новак.  На сторінці одного депутата був вказаний недійсний номер телефону. Це – Віталій Ганжа. Після того, як представники ОПОРИ звернули увагу на цю проблему, телефон було оновлено. 

Середня декларована частота прийомів у депутатів – 2 рази на місяць. При цьому, дехто з депутатів на сайті ради вказав, що проводить громадський прийом щотижнево, тим самим забезпечуючи для виборця більші шанси потрапити на прийом. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті ХМР, щотижнево прийом проводять Олексій Артикуленко, Олександр Василенко, Віталій Кривуля (фракція «За Харків, за Відродження») та Олександр Давтян (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ).  
Схожа ситуація, коли депутат встановлює прийом громадян після 18-ої години. Так, виборець може потрапити на прийом після завершення робочого дня. Після 18ої прийоми проводять лише 4 депутати: Володимир Зінченко, Вячеслав Зоценко , Андрій Руденко, Ігор Терехов (фракція «За Харків, за Відродження»).

Не вся інформація, оприлюднена на сайті є актуальною:  8 депутатів Харківської міської ради подали інформацію, що повністю чи частково не відповідає дійсності. Так, Володимир Золотарьов та Олександр Новак (фракція «За Харків, за Відродження») не проводять прийоми за вказаними адресами. Під час особистої перевірки приймалень депутатів волонтерами було з`ясовано, що в будівлі, адреса якої вказана на сторінці Володимира Золотарьова – бульв. Богдана Хмельницького, 34 – проводяться ремонтні роботи, телефон депутата не відповідав. На сторінці Олександра Новака вказано, що прийом проводиться у КСК «Комунар» та Адміністрації Київського району Харківської міської ради. Під час візитів на вказані адреси волонтерів приймалень чи будь-яких згадок про депутата знайдено не було. Контактні телефони на сторінці депутата відсутні.

Не вдалось встановити факт проведення прийомів Костянтином Підгорним (фракція «За Харків, за Відродження»). На початку перевірки приймалень на сторінці депутата на сайті ХМР було вказано неактуальну адресу приймальні (дитячий клуб «Ровесник»), яку, після візиту волонтера ОПОРИ, на сайті замінили. Але повторний візит за новою адресою актуальність інформації також не підтвердив – двері приймальні були зачиненими. 

Частково неактуальна інформація про прийом вказана на сторінках депутатів Володимира Тупіцина, Володимира Полозкова, Олександра Кочерова (фракція «За Харків, за Відродження») та Олександра Худенко (фракція «Наш край»).
Депутат Юрій Медвєдєв також вказав неактуальний час особистого прийому, який було замінено на правильний після візиту волонтера ОПОРИ. 

Здійснення прийому виборців

Здійснення регулярного особистого прийому виборців не рідше, ніж 1 раз на місяць відповідно до встановленого графіку проведення прийому перевірялося в період з 15 серпня по 20 листопада 2017 р. 

В результаті перевірки було встановлено, що  61 депутат здійснює особистий прийом хоча б 1 раз на місяць і більше. 23 депутати ведуть прийом нерегулярно або він проводиться помічниками. Так, у випадку 17 депутатів прийом проводять здебільшого помічники: Віталій Кривуля, Олег Товкун, Габріел Михайлов, Фазіль Аббасов, Володимир Котковський, Віктор Кітанін,  В'ячеслав Ільєнко, Алла Бобейко, Олександр Лобановський, Надія Тимофєєва,  Володимир Чумаков (фракція «За Харків, за Відродження»); Захар Мазняк, Тарас Сітенко,Георгій Лаговський (фракція «Об’єднання "САМОПОМІЧ»); Віталій Резніченко, Олександр Худенко (фракція «Наш край»); Олександр Давтян (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»). 

3 депутати здійснюють особистий прийом нерегулярно (графік особистих прийомів на сайті ХМР не відповідає фактичному) або рідше одного разу на місяць: Володимир Полозков,  Олександр Кочеров (фракція «За Харків, за Відродження»); Віталій Маляренко (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»).

Не вдалось встановити факт проведення прийомів Костянтином Підгорним, Володимиром Золотарьовим та Олександром Новаком через розміщення неактуальної інформації на сайті міськради.

Взаємодія «виборець-депутат»: з якими проблемами звертаються

Під час візитів до приймалень депутатів представники ОПОРИ поцікавились, які проблеми бачать самі депутати у взаємодії з виборцями та з якими питаннями до них звертаються найчастіше. 

За словами Олександра Щирова (фракція «За Харків, за Відродження»), багато звернень стосуються проблем житлово-комунальної сфери та матеріальної допомоги: «В моем округе жилищный фонд достаточно старый: двухэтажные дома, дома, которые строились военнопленными немцами, которые требуют обслуживания..… Немаловажны также проблемы адресной материальной помощи. Депутат горсовета может выделить на человека сумму до 500 грн. В основном чуть ли не каждый день люди обращаются за материальной помощью. Еще часто люди обращаются за юридической помощью. Я по образованию юрист, поэтому оказываем юридическую поддержку и иногда защищаем интересы избирателей в суде».

Ігор Черняк (фракція «Об’єднання "САМОПОМІЧ») називає наступні проблеми, з якими звертаються виборці: «Большая часть проблем связана со сферой земельных отношений и со сферой архитектуры. Это использование земли не по целевому назначению, это незаконные по мнению людей застройки, споры в частном секторе между соседями….Очень много обращений, которые связаны с бездействием правоохранительных органов…Также проявление коррупции то ли в органах местной власти и местного самоуправления, то ли просто, когда люди приходят и жалуются на то, что они считают, является противозаконным. Реагируем путем написания депутатских обращений. Часто люди приходят и им нужно оказать правовую помощь. Поскольку сам являюсь адвокатом, то сразу людям предоставляем консультацию…бывает такое, что помогаем составлять исковые заявления, жалобу в суд в зависимости от того, с каким вопросом обратился человек. Есть вопрос с материальной помощью, по этому люди обращаются. Ну и, безусловно, бытовые проблемы, которые касаются всех депутатов: это надо отремонтировать дорогу, течет крыша, обваливается штукатурка в подъезде…».

Олександр Фельдман (фракція «Наш край») зауважує, що до нього приходять з питаннями житлово-комунальної сфери, а також ті, що потребують допомоги на лікування: «Обращаются с жилищно-коммунальными проблемами, по здоровью. У нас прием ориентирован больше на пенсионеров и на людей с инвалидностью. Они приходят, мы стараемся материальную помощь оказать. У нас действует юридическая служба, которая предоставляет консультации. Стараемся дать информацию про действующие фонды, где можно взять большее количество денег в случае болезни. Молодежь приходит, но в основном с проблемами трудоустройства, стараемся помочь».

Під час візиту волонтера на прийом до Ігоря Романенка (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»), депутат зазначив наступне: «В основном по коммунальным, жилищным вопросам обращаются. То, что касается жилкомсервиса. То у кого-то лифт не работает, то у кого-то света нет. Были обращения по материальной помощи, на лечение. Писали обращение в департамент здравоохранения для получения помощи избирателям с инвалидностью. В основном обращаются пожилые люди». 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись: на сайті організації,  розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»,  в соціальній мережі Facebook

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 14 місцевих рад з 8 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). В місті Харків за реалізацію ініціативи відповідає представництво Громадянської мережі ОПОРА.

POLLS
Do transparently, in your opinion, the last local elections were held?
Yes
18% (8)
No
64% (29)
Just want to see vote results
18% (8)
Partners