Як дізнатись про засновників та керівні органи громадських об’єднань?

18 April, 08:37

Одним із інструментів перевірки доброчесності громадських обєднань є наявність відкритої інформації про засновників та керівні органи організації. Така інформація часто стає у нагоді, коли громадські активісти чи волонтери хочуть стати членами організації або співпрацювати з нею та намагаються зʼясувати, які люди мають до неї стосунок. Представники Ренійського ресурсного центру для неурядового сектору, який працює в Одеській області, підготували правові поради щодо того, хто може бути засновником і які керівні органи передбачені для громадського обєднання, а також як знайти інформацію з відкритих джерел про їхній персональних склад.

Хто може бути засновником громадського об’єднання (ГО)?

Засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах та досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років. 

Щодо громадських спілок є певні особливості: її засновниками можуть бути юридичні особи приватного права, зокрема громадські об'єднання зі статусом юридичної особи. Засновниками громадської спілки не можуть бути політичні партії, а також юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їхнього припинення або які перебувають у процесі припинення.

Важливо зазначити, що кількість засновників громадського об'єднання не може бути меншою, ніж дві особи.

Які керівні органи можуть бути у ГО?

Громадське об'єднання самостійно визначає структуру органів управління громадським об'єднанням та контролю, порядок їхнього формування (призначення чи обрання), термін повноважень тощо.

Керівними органами громадського об'єднання можуть бути:

1) Вищим колегіальним органом управління - Загальні збори, Конференція, З’їзд тощо.

2) Виконавчим органом може бути Рада, Правління, Дирекція тощо. Таких органів може бути декілька, наприклад Рада і Президія Ради. Формування таких органів може бути різним.

3) Керівником громадського об’єднання може бути Президент, Голова, Виконавчий директор тощо. У громадському об'єднанні може бути декілька або навіть багато керівних посад, однак керівник має бути лише один. Відомості про нього вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Крім того, керівник громадського об'єднання необов'язково має бути його вищим керівним органом. 

4) Контролюючим органом може бути: Контрольно-Ревізійна комісія, Ревізійна комісія, Ревізор, Наглядова рада.


Звертаємо увагу, що ті питання, які Законом віднесені до відання статуту, не можуть регулюватись рішеннями статутних органів (наприклад, розширювати повноваження керівних органів громадського об'єднання, строки повноважень, процедуру скликання чи формування, порядок прийому чи виключення з членів).

Чи може громадське об’єднання не мати керівних органів?

Так, такий варіант можливий. Проте, лише для громадських об'єднань, що здійснюють свою діяльність без статусу юридичної особи. В такому разі необхідно визначити особу (осіб), яка має/які мають право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження. Якщо громадська організація без статусу юридичної особи має статут, у ньому має бути встановлений порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об'єднання, та її заміни. 

Яким чином можна дізнатися інформацію про засновників та керівні органи ГО?

Ця інформація є загальнодоступною. Відомості вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР). Надіславши безкоштовний запит, ви зможете дізнатися детальну інформацію про ГО.

Отримати відомості можна про:

  • фізичну особу-підприємця;
  • юридичну особу (наприклад, ГО);
  • відокремлений підрозділ юридичної особи;

Для отримання та перегляду документів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) необхідно мати відповідне програмне забезпечення для роботи з наступними форматами файлів:

  • архівні файли формату *.zip;
  • текстові документи формату *.rtf;
  • документи формату *.tiff;
  • документи формату *.pdf;

При роботі з безкоштовним пошуком відомостей в ЄДР здійснюється ідентифікація користувача за використанням кваліфікованого електронного підпису. Кваліфікований електронний підпис — удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису. 

При отриманні результатів надання адміністративної послуги за кодом доступу (зокрема витягу, виписки та копії установчого документу), використовується захисний елемент ReCapthcа, для роботи якого з комп’ютера користувача повинен бути відкритий доступ до ресурсу: https://www.google.com.

Окрім ПІБ засновників ГО, також можна дізнатися наступну інформацію: країна громадянства, місце проживання, якщо засновник – фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник – юридична особа; інформацію про встановлення вимоги нотаріального засвідчення справжності підпису під час прийняття рішень з питань діяльності юридичної особи та/або вимоги нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка учасника у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; розмір частки засновника (учасника).

Інформацію про керівні органи можна дізнатися у графі «Відомості про органи управління юридичної особи». 

Також для більш детальних перевірок діяльності ГО існує можливість подання платного запиту до ЄДР. Після оплати ви отримуєте документ – витяг з Єдиного державного реєстру.

Це можливо зробити через "Дію" або онлайн-сервіс отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. 

Опрацювання заяви займає приблизно дві хвилини. Якщо ви не отримали результат протягом 10 хвилин, радимо звернутися до служби підтримки. Витяг з Єдиного державного реєстру — це документ, що містить відомості про юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців за критерієм пошуку, зазначеним у запиті. Радимо  перед виконанням платного запиту перевіряти коректність критеріїв пошуку через виконання безкоштовного запиту.

Нижче наводимо порівняльну таблицю запитів: платного та безкоштовного.

Для отримання більш детальної інформації з цього та інших правових питань в сфері діяльності неурядових організацій, звертайтесь до ресурсних центрів підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот:

  • Ренійський ресурсний центр, Одеська область (працює на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр»): Марія Пісковець, 0689213861, mpiskovec64@gmail.com
  • Вознесенський ресурсний центр, Миколаївська область (працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку»): Вікторія Савчук, 0665043006, savchuk@aer.net.ua
  • Білозерський ресурсний центр, Херсонська область (працює на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку»): Катерина Оксенюк, 0950874860,

*   *   *

Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».