Як отримати статус для дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і на які пільги можна розраховувати?

22 November, 09:07

У зв’язку зі збройною агресією рф тисячі українських дітей зазнали фізичних та/або психологічних страждань. Усі вони мають право отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Адвокатка та юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одеса Юлія Лісова і Артем Таукач розповіли про порядок отримання такого статусу і можливі пільги, на які можна розраховувати.

Фото: «Слово і діло»

Варто розпочати з того, що «діти,  які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» та «діти війни» - дві різні юридичні категорії.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства», дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, - це дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

У той же час, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії російської федерації не досягла 18 років (повноліття), і в результаті

1) отримала поранення, контузію, каліцтво;

2) зазнала фізичного, сексуального насильства;

3) була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

4) залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

5) незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;

6) зазнала психологічного насильства.

Для отримання такого статусу потрібно звернутися в органи опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання чи перебування дитини як ВПО, або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами влади.

Звернутись від імені дитини можуть:

 • законний представник дитини;
 • родичі (бабуся, дідусь, прабабуся, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра);
 • вітчим, мачуха;
 • представник органу опіки та піклування;
 • сама дитина після досягнення 14-річного віку.

Для отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, необхідно подати наступний пакет документів:

 • заяву про надання статусу;
 • згоду на обробку персональних даних відповідно до закону «Про захист персональних даних».

Також необхідні засвідчені копії документів:

 • свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
 • документа, що посвідчує особу заявника;
 • документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, — документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;
 • довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);
 • паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);
 • паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);
 • витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

У заяві зазначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини. На підтвердження цього подаються відповідні документи (виписки з медичної картки дитини, консультаційний висновок спеціаліста із зазначенням діагнозу та споріднених проблем здоров’я, отриманих у період здійснення воєнних дій, збройних конфліктів тощо).

На які пільги можна розраховувати ?

Наразі такий статус надає можливість безкоштовного харчування у закладах освіти (дошкільних, загальноосвітніх і професійно-технічних). Окрім того, статус дітей може передбачати певні пільги на місцевому рівні. Однак це залежить від рішень окремої територіальної громади.

Одеська громадська приймальня УГСПЛ надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт, або на сторінку у Фейсбук.