Як працювали депутати Одеської міської ради впродовж четвертого року повноважень: відвідуваність та зміни у складі

24 November, 09:32

Упродовж четвертого року каденції депутатів Одеської міської ради VIII скликання, що тривав з листопада 2023-го по листопад 2024-го, двадцять три депутати відвідали 100% засідань, а дванадцять не відвідали жодного. Про це свідчать результати щорічного моніторингу відвідування засідань сесій, який провели експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, що координується Одеською обласною організацією ВГО "Комітет виборців України". Дослідження охопило діяльність 57 чинних депутатів Одеської міської ради. 

Зміни у депутатському складі

Упродовж четвертого року повноважень депутатів відбулось чимало змін у складі ради. Одразу вісім обранців склали за власним бажанням або втратили свої мандати. Натомість троє нових політиків увійшли до складу VIII скликання депутатів Одеської міської ради. 

Наприкінці 2023 року склали мандати двоє депутатів - Олена Коробкова з фракції «Слуга народу» та Вадим Терещук з «Європейської Солідарності». 

На сесії 21 лютого 2024 року депутатський корпус все ж таки підтримав заяву про складання повноважень депутатки Олександри Ковальчук зі “Слуги народу”. Оголошення про складання мандату з’явилось на сторінці обраниці у Facebook ще 30 листопада. Проте дві сесії поспіль рішення не набирало потрібної кількості голосів. Деякі депутати виступали проти і не підтримували голосування. 

Крім рішення про припинення повноважень Олександри Ковальчук, на сесії 21 лютого було ухвалено рішення про вихід з депутатського складу ще трьох депутатів: Володимира Іванова, Іллі Фреймана та Діни Яценко. 

Володимир Іванов та Ілля Фрейман обиралися до лав міської ради від Партії Шарія, діяльність якої наразі заборонена. Діна Яценко була представницею партії "Опозиційна платформа - За життя", фракція якої розпалася в раді також через заборону діяльності цієї політичної сили в Україні після повномасштабного російського вторгнення. 

Вже під час наступної сесії 24 квітня 2024 року позбавили повноважень депутата від колишньої “ОПЗЖ” Віктора Баранського через втрату ним українського громадянства. 

Натомість до ради увійшло двоє нових депутатів - Марина Бойко від “Європейської Солідарності” замість Вадима Терещука та Андрій Шарашидзе від партії “Слуга народу” замість Олени Коробкової.

Марина Бойко, Андрій  Шарашидзе

Фото: Інтент

На сесії 26 червня 2024 року стало відомо про те, що складає мандат депутатка від Партії Шарія Олена Зефнер.

Під час того ж засідання представили нового депутата від партії “Слуга народу” - Олександра Славського, який увійшов до складу ради замість Олександри Ковальчук.

Олександр Славський

Фото: Facebook

Таким чином, нинішній склад депутатів Одеської міської ради нараховує 57 депутатів від 64 обраних на початку VIII скликання у 2020 році.

Відвідуваність сесій

За період з 1 листопада 2023 року по 1 листопада 2024 року відбулось одинадцять пленарних засідань Одеської міської ради

Фракції 

Свою роботу у стінах ради фактично продовжують три фракції: “Довіряй ділам”, “ЄС”, “Слуга народу” та позафракційні депутати,  до складу яких входять і депутати від колишніх фракцій “ОПЗЖ” та Партії Шарія.

Найбільш стабільно та регулярно відвідують всі засідання сесій Одеської міської ради представники/ці фракції “Європейської Солідарності”. Середній відсоток їхнього відвідування складає 93%. 

На другому місці за регулярністю відвідування сесійних засідань - фракція “Довіряй Ділам”, в середньому - 78%. 

Далі - фракція “Слуга народу”. Депутати відвідали в середньому 70% засідань сесій протягом четвертого року повноважень. 

У позафракційних обранців відсоток відвідування засідань сесій найнижчий - 65%. 

Динаміка відвідуваності депутатами сесій Одеської міської ради в розрізі фракцій, %

Динаміка відвідуваності депутатами сесій Одеської міської ради в розрізі фракцій, %

Персональне відвідування

Протягом четвертого року повноважень Одеської міської ради двадцять три депутати відвідали 100% засідань, а дванадцять - не відвідали жодного.

Всі засідання протягом року відвідали: Олександр Авдєєв, Олексій Асауленко, Марина Бойко, Андрій Вагапов, Олена Вододюк, Олег Етнарович, Олексій Єремиця, Олег Звягін, Андрій Кісловський, Ігор Коваль, Володимир Корнієнко, Ірина Куценко, Ольга Макогонюк, Жанна Мандриченко, Левон Нікогосян, Петро Обухов, Світлана Осауленко, Тетяна Плаксій, Світлана Попова, Олексій Потапський, Роман Сеник, Андрій Шарашидзе, Сергій Шматько. 

Пропустили тільки одне пленарне засідання і мають 91% відвідуваності вісім депутатів: Оксана Антонішак, Олександр Байдерін, Анастасія Большедворова, Ірина Головатюк-Юзефпольська, Василь Ієремія, Марина Лозовенко, Дар’я Рибак, Едуард Стась. 

Від 55% до 82% засідань відвідали 14 обранців: Людмила Варавва, Наталія Жукова, Олександр Іваницький, Михайло Карпенчук, Ольга Квасніцька, Лілія Леонідова, Вадим Мороховський, Віктор Наумчак, Сергій Страшний, Дмитро Танцюра, Андрій Терновський, Сергій Узунов, Олег Філімонов, Олександр Шеремет. 

Олександр Славський відвідав 75% засідань ради. Згідно зі статистикою, він відвідав поки три засідання з чотирьох, відколи став депутатом.

Менше половини сесійних засідань відвідали п’ять депутатів. Ігор Батраков та Олександр Едельман - по п’ять засідань, Олександр Матвєєв був присутнім на чотирьох сесіях, Сергій Данилюк та Юрій Шумахер відвідали лише три засідання Одеської міської ради.  

Олександр Матвєєв не відвідує сесійні засідання з квітня 2024 року. Ймовірно, це пов’язано з оголошеннямйого в міжнародний розшук за підозрою в участі у незаконних операціях із нерухомістю в центрі Одеси, які, за версією слідства, здійснювалися під його керівництвом.

Жодного разу не відвідав засідання протягом четвертого року повноважень Олег Бриндак. Варто згадати, що у жовтні 2023 року депутат мобілізувався до лав Збройних Сил України.

З 24 лютого 2022 року не з’являються в стінах ради чотири депутати, які мають мандат: Нікіта Авдєєв, Богдан Гіганов, Віталій Саутьонков (“ОПЗЖ”), Іван Семчук (Партія Шарія). 

Варто зауважити, що згідно із Законом України “Про статус депутатів місцевих рад”, а саме п.2 ст. 37, пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради є підставою для відкликання обранця за народною ініціативою. 

Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу:

  • сільської ради – у кількості не менше 30 осіб;
  • міської ради міста районного значення та районної у місті ради – у кількості не менше 100 осіб;
  • районної ради – у кількості не менше 150 осіб;
  • міської ради міста обласного значення та районної у місті ради - 300 осіб;
  • обласної ради – у кількості не менше 400 осіб.

За результатами перевірки зібраних підписів виборців територіальна виборча комісія приймає рішення щодо відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до політичної партії, від місцевої організації якої обрано відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Щорічний моніторинг відвідуваності засідань сесій базувався на вивченні протоколів та відеотрансляцій засідань міської ради, персональних результатів голосування депутатів, оприлюднених на офіційному сайті міста або Депутатському порталі.

 

Вікторія Собко