Як рф знищувала курорт на Одещині: хроніка обстрілів Затоки

25 April, 16:46

За 14 місяців повномасштабного вторгнення до України рф завдала значних руйнувань одному з найвідоміших чорноморських курортів України - селищу Затока Білгород-Дністровського району Одеської області. Документатори ініціативи «Трибунал для путіна» зафіксували загалом 66 епізодів воєнних злочинів рф, більшість з яких - це знищення та пошкодження баз відпочинку та інших об’єктів туристичної сфери (34 епізоди). Також задокументовано поранення внаслідок обстрілів 14 людей, зокрема шестирічної дівчинки.

 

Зранку 16 травня 2022 року російська армія завдала ракетного удару крилатою ракетою по Білгород-Дністровському району Одеської області. В результаті обстрілу було зруйновано декілька баз відпочинку в селищі Затока та дачні будинки навколо. В момент ракетного удару на базі відпочинку знаходилась сім’я власників, четверо людей отримали множинні поранення. Зокрема, шестирічну дівчинку госпіталізовано до лікарні з тяжкими пораненнями (вона знаходилась в медикаментозній комі та перенесла операцію на нозі). Після поранення шестирічна Олександра Паскаль заново вчилась сидіти, через отримані травми лікарі вимушені були ампутувати їй ногу. Після реабілітації в Австрії вона отримала свій перший протез і почала заново вчитися ходити. У березні 2023 року Саша Паскаль отримала біонічний протез, виготовлений індивідуально з урахуванням всіх потреб дівчинки та дає їй можливість вести активне життя.

Внаслідок ракетного удару 26 липня 2022 року по селищу Затока зруйновано 5 житлових будинків з їх наступним загоранням, а також пошкоджено понад 15 баз відпочинку, 60 дачних дільниць, близько 80 торгівельних павільйонів. Ракетний удар був масованим та здійснено з літаків стратегічної авіації ракетами Х-59 та Х-22. Пожежа, викликана ракетним ударом, розпочалась о п'ятій годині ранку. На місці однієї з баз відпочинку - глибока вирва, яку рятувальники залили водою, коли гасили пожежу.

«Років 12 як ми її будуємо, а дерев‘яні будиночки і раніше були. Нас «звільнили». Нереально це відновити, такі гроші… В мене немає воєнних об‘єктів, в мене немає нацистів, як вони кажуть, в мене нічого немає такого», – розповіла кореспондентам «Суспільного» власниця зруйнованої бази відпочинку Валентина Фомічова.

Вночі 17 серпня 2022 року росіяни знову завдали зі стратегічних бомбардувальників Ту-22 ракетного удару по курортному селищу Затоці ракетами Х-22. Сім будівель бази відпочинку та щонайменше 30 приватних домогосподарств були зруйновані, а четверо людей отримали травми. Аби ліквідувати пожежу, рятувальникам знадобилося майже п’ять годин. Біля однієї з баз відпочинку утворилася вирва. Всі будівлі, що розташовуються на території бази, зруйновані.

«Наразі на базі відпочинку нікого немає. За виключенням свійських птахів, які залишилися живими після удару», - власник Сергій Лукашевич розповів кореспондентам Суспільного, що займається готельним бізнесом із 2004 року. - «Ця база будувалася за сімейні кошти. Тепер вона майже вся зруйнована». 

Обєктом російських атак став також міст через Дністровський лиман у Білгород-Дністровському районі. За кількістю ракетних ударів він тримає сумне «лідерство» в Одеській області. Зокрема, за час повномасштабного вторгнення рф по ньому було зафіксовано 7 ракетних ударів.

26 квітня 2022 року військові рф ракетним ударом вперше вразили міст, було пошкоджено також залізничне полотно та лінії електропередач. Наступного дня військові рф ракетним ударом повторно вразили міст, через що рух через по ньому було припинено. Вранці 2 травня 2022 року військові рф ракетним ударом втретє за тиждень вразили міст, удар було нанесено трьома ракетами. Далі в травні 2022 року обстріл мосту продовжився. Останній епізод було зафіксовано 18 липня 2022 року, коли російська ракета, випущена з винищувача Су-35 з акваторії Чорного моря, влучила в пошкоджений міст.

Важливим з точки зору встановлення фактів воєнних злочинів рф є фіксація використання касетних боєприпасів під час авіаудару військових рф по селищі Затока 3 березня 2022 року. Пошкодження отримала будівля, зведена під готель. Наступного дня рятувальники вилучили з місця авіаудару протитанкові елементи для касетних бомб та залишки авіабомб ОСАБ-250 та ОСАБ-500. Зокрема, як повідомляється, групою піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС в Одеській області на території с. Біленьке та смт Затока Білгород-Дністровського району вилучено та знищено протитанкові касетні елементи ПТАБ -1М (253 одиниці), 1 авіабомбу ОФАБ-250 та 1 авіабомбу ОФАБ-500 (залишки боєприпасів після авіаудару 3 березня).

Цей епізод прокоментував колишній британський офіцер, дослідник групи Bellingcat Нік Вотерс на основі аналізу фотографій авіаобстрілу Затоки:

«Перший приклад касетних боєприпасів, які я бачив. Згідно з повідомленнями, РБК-500 в Затоці, Одеса. Вони надзвичайно жахливі і можуть скидати сотні суббоєприпасів».

Цей епізод також відзначили розслідувачі з Conflict Intelligence Team:

«Варто зазначити, що згідно з відкритими джерелами, в РБК-500 ПТАБ-1М міститься 268 суббоєприпасів, а в ДСНС повідомили, що знайшли 253 (на відео ми нарахували 208). Якщо бомбова касета була лише одна (а ніяких ознак другої бомби на відео не помітно), це означає, що всі або майже всі суббоєприпаси не розірвалися. Це, у свою чергу, означає, що частина суббоєприпасів можуть залишатися на місці авіаудару та загрожувати мирним жителям (зокрема тому більшість країн світу відмовилися від касетних боєприпасів)».

 

Фото: Суспільне Одеса

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Одесі

 

Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» та надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.