Як укласти угоду з адвокатом дистанційно, - поради експертів

10 January, 09:26

Повномасштабна війна, фізична відокремленість людей, зокрема на тимчасово окупованих територіях, внесли свої нюанси до порядку взаємодії між громадянином і адвокатом.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» .

Договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі. При цьому він може вчинятися усно у випадках надання консультацій записом про це в журналі або якщо клієнт потребує невідкладно надання правової допомоги – з подальшим укладення договору в письмовій формі унайближчий можливий строк.

Однак нова реальність потребує можливості укладати дані угоди за територіальної відсутності клієнта поруч з адвокатом.

У законодавстві України відсутні обмеження щодо укладення угоди про надання правової допомоги дистанційно (в електронному вигляді).

Тобто договір про надання правової допомоги може укладатись в електронній формі. За законом, укладені таким чином договори,  фактично  прирівнюються до письмової форми (стаття 639 Цивільного кодексу України).

Зокрема, Радою адвокатів України зроблено висновок про наявність «...права адвокатів укладати договори про надання правової допомоги за допомогою інформаційно- телекомунікаційних систем або у інший спосіб з дотриманням вимог, встановлених Конституцією України та Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”»

Після укладення договору на підтвердження своїх повноважень як представника адвокат матиме право самостійно виписувати ордер, складати, підписувати та подавати за дорученням клієнта скарги, заяви, клопотання, зокрема позовні заяви, відзиви, заперечення, отримувати копії (дублікати) тощо.

Тобто на сьогоднішній день існує можливість обмінюватися документами, укладати угоди дистанційно, маючи для цього лише смартфон і доступ до інтернету.

Укласти договір про надання правової допомоги  дистанційно можна наступним чином:

  1. Текст Договору надсилаємо на електронну пошту чи в один із месенджерів. Клієнт/адвокат його роздруковує у себе на місці, підписує та надсилає поштою іншій стороні (або передаємо автомобільним транспортом) або після накладення живого підпису відскановує та надсилає отримувачу вже підписаний електронний договір.
  2. Також Договір можна підписати за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Більшість додатків інтернет-банкінгу мають можливість видати клієнту кваліфікований електронний цифровий підпис дистанційно без відвідування відділення. За його допомогою через державний сервіс Дія на документ може бути накладений електронний підпис.

Крім того, цей сервіс дає змогу так само і перевірити справжність накладеного електронного підпису на підписаному документі та здійснити підписання документу іншими сторонами.

Електронний документообіг з адвокатом може також захистити клієнта від втрати чи незаконного вилучення паперових документів окупантами. В подальшому електронні документи, як і паперові, можуть бути використані навіть у суді в якості електронних доказів безпосередньо в електронному вигляді.

Авторки: Юлія Лісова, Тетяна Кушніренко, юристки Одеської громадської приймальні УГСПЛ

Одеська громадська приймальня УГСПЛ надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.