Як використовувати публічну інформацію місцевого самоврядування для документування ймовірних воєнних злочинів

17 November, 10:29

Під час воєнного стану введено певні обмеження щодо оприлюднення та висвітлення інформації про наслідки обстрілів військових рф. В той же час, офіційні дані місцевого самоврядування (ОМС), які не підпадають під такі обмеження, можуть використовуватись для документування ймовірних воєнних злочинів рф. Така інформація допомагає всебічному аналізу подій та верифікації даних з інших джерел. Представники Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Одесі зробили огляд джерел публічної інформації ОМС на прикладі Одеської та Миколаївської області, що можуть бути використані для документування ймовірних воєнних злочинів.

Повідомлення в офіційних джерелах ОМС

За результатами моніторингу офіційних сайтів ОМС Одеської та Миколаївської області можна зробити висновок, що здебільшого органи влади в оперативних даних про наслідки обстрілів публікують інформацію про тип та кількість об’єктів, тип застосованих боєприпасів, кількість поранених або загиблих осіб. Що стосується локацій обстрілу - майже завжди це тільки назва населеного пункту, іноді мікрорайону, в окремих випадках може бути оприлюднено назву вулиці. Однак, з плином часу, на сайтах або інших офіційних джерелах ОМС можна знайти додаткову інформацію про наслідки обстрілів, в тому числі дати та локації пошкоджених будівель, дані про постраждалих цивільних осіб.

Наприклад, у вересні 2023 року Одеською міською радою було оприлюднено мапу об’єктів культурної спадщини та історичних будівель у межах власності Одеської ТГ та під захистом ЮНЕСКО, пошкоджених від ракетних атак росії 20 та 23 липня, а також 14 серпня 2023 року. Дані оприлюднено із зазначенням назв та точних адрес будівель, що суттєво доповнює раніше оприлюднені відомості, які стосувалися тільки кількості таких об’єктів.

 

На фото: опублікована на вебсайті Одеської міської ради мапа об’єктів культурної спадщини та історичних будівель в м.Одесі, які постраждали від російських обстрілів.

Також у звіті про виконання бюджету міста Одеса за 9 місяців 2023 року можна знайти інформацію, що станом на 1 жовтня 2023 року районними адміністраціями перерахована матеріальна допомога 813 особам на загальну суму 22,1 млн грн у розрізі кількості постраждалих, районів міста та дат обстрілів.

Скриншот з офіційного сайту міста Одеси

Рішення органів місцевого самоврядування щодо надання компенсації місцевим жителям також можуть бути використані для аналізу вже наявної інформації про наслідки обстрілів. Наприклад, в оприлюднених рішеннях комісії ОМР з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, можна знайти інформації про жителів, яким було надано відповідну компенсацію. Подібні протоколи засідань комісії оприлюднюють і на офіційному сайті м. Рені. Джерелом публічної інформації про пошкоджені об’єкти також можуть стати звіти про виконання місцевих цільових програм відновлення житла, постраждалого внаслідок проявів збройної агресії рф. Одну із таких програм загальним обсягом 6,865 млн гривень прийнято у м.Ізмаїл. 

Депутатські звернення та запити

Дописи депутатів місцевих рад у соціальних мережах, оприлюднені депутатські запити та звернення також можуть містити інформацію, яку можна використовувати при документуванні ймовірних воєнних злочинів. Наприклад, у вересні 2023 року депутат Одеської міської ради Олександр Авдєєв оприлюднив на facebook інформацію про проєкт рішення щодо виділення 20 млн грн на відновлення будівель за 4 адресами, що були  пошкоджені ще влітку. У цьому випадку міська рада в оперативних даних оприлюднила тільки кількість пошкоджених будівель у відповідному районі міста. Так само інформацію про пошкоджені будівлі можна знайти у тексті депутатського звернення, оприлюдненого у соціальних мережах.

Публічні закупівлі ОМС

Ще одним джерелом інформації від ОМС є електронна система Prozorro, де оприлюднюються заплановані коштом місцевих бюджетів публічні закупівлі. Тільки за пошуковими запитами “внаслідок російської агресії” або “російської агресії” (варіацій запиту може бути декілька) на платформі Prozorro відображається 100 тендерів в Одеській області та 52 - в Миколаївській.

Скриншот огляду тендерів в Миколаївській області за пошуковим запитом “внаслідок російської агресії“ на платформі Prozorro

Предмет закупівель може бути різним: послуги з визначення розміру реальної шкоди та обсягу збитків, поточний або капітальний ремонт житлового будинку, розробка проєктно-кошторисної документації, послуги з благоустрою, інженерного проєктування, аварійних робіт тощо. Важливим елементом використання цього джерела інформації для документаторів ймовірних воєнних злочинів є чітка визначеність наслідків збройної агресії рф: адреса та тип пошкодженого або зруйнованого об'єкта.

Програми комплексного відновлення територій громад

У Миколаївській області як в одній із найбільш постраждалих внаслідок обстрілів з боку рф активно ведеться робота над програмами відновлення територій громад. Відповідно до Постанови Кабміну, такі програми повинні містити, серед іншого, інформацію про шкоду, заподіяну бойовими діями, терористичними актами, диверсіями, надзвичайними ситуаціями в розрізі об’єктів. Обов’язковим елементом розробки проєкту програми є збір пропозицій від громадськості. Наразі більшість програм відновлення знаходяться в стадії розробки та зазначені в них дані щодо наслідків збройної агресії рф можуть бути використані у документуванні ймовірних воєнних злочинів тільки після прийняття програм та оприлюднення їх в повному обсязі.

Але вже зараз документаторам варто відстежувати сайти місцевих рад для збору, аналізу, верифікації кількісних та якісних даних з різних робочих документів, нарад, протоколів, пропозицій щодо проєкту програми. Наприклад, Баштанською міською радою прийнято рішення про розробку програми комплексного відновлення територій. Далі за пошуком деталей про проєкт програми комплексного відновлення можна знайти загальну інформацію про кількість пошкоджених об’єктів в Баштанській громаді: понад 900 житлових будинків, 7 закладів охорони здоров’я, 6 закладів освіти, 7 закладів культури, 10 адмінбудівель, 28 об’єктів малого та середнього бізнесу. З цієї інформації вже можна почати подальше розслідування з відкритих джерел.

Так само до проєкту програми комплексного відновлення міста Миколаєва було оголошено збір пропозицій від громадськості та зацікавлених осіб. На сайті управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради можна знайти відповідні пропозиції із зазначенням об’єктів для відновлення. В подальшій роботі документаторам треба буде порівняти відомі раніше факти пошкоджень даних об’єктів та провести роботу з визначенням дати, адреси та ймовірного виду обстрілу.

 

Скриншот з сайту управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради

Інформація з публічних заходів за участю ОМС

Цифровізація та відкриття інформації органами місцевого самоврядування у вільному доступі про обсяги та масштаби руйнувань внаслідок російської агресії за всіма або деякими напрямками (наприклад, реєстри зруйнованих цивільних об’єктів - житлових будинків, соціально-культурних будівель тощо) може стати якісним підґрунтям для змін в підходах щодо розробки національних проєктів відбудови країни. З іншого боку, власний повний та актуальний реєстр пошкоджень може використовуватися представниками ОМС на перемовинах різних рівнів, платформах фандрейзингу та міжнародних форумах тощо з метою більш активної адвокації та просування необхідності залучення коштів для відновлення саме своїх громад.

 

Скриншот сторінки Баштанської громади для міжнародної виставки

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Одесі.

Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» та надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.