Якими є особливості укладання шлюбного договору в Україні

7 June, 09:00

Інститут шлюбного договору вже давно існує в світовій практиці. В Україні він відносно новий, з’явився тільки у 1992 році з внесенням доповнень до Кодексу про шлюб та сім’ю. Ставлення до нього у нашому суспільстві контроверсійне: одні вважають образливим укладення подібного договору, адже планують жити довго і щасливо, без спорів щодо майна, тоді як інші наполягають на його укладенні з метою максимально деталізувати шляхи вирішення спірних ситуацій у шлюбі та у разі його припинення. Адвокатка та юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одеса Юлія Лісова і Артем Таукач надають юридичну консультацію стосовно поняття та сторін шлюбного договору, його форми, навели приклади правовідносин, які можуть бути врегульовані за допомогою шлюбного договору. У правовій консультації також деталізовано порядок внесення змін до договору, відмови від нього та визнання договору недійсним у судовому порядку.

 

Зображення: yaizakon.com.ua

Що вважається шлюбним договором та хто має право на його укладення?

Шлюбний договір - договір щодо вирішення питань життя сім'ї, яким регулюються майнові відносини між подружжям, у тому числі визначаються їхні майнові права та обов'язки як батьків.

Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям.

На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом.

Важливо зазначити, що особи, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, не можуть укладати між собою шлюбний договір.

Також виділяють вимогу щодо особистого укладення шлюбного договору подружжям або нареченими. Вартою уваги в даному контексті є постанова Верховного Суду (ВС) від 25 вересня 2019 року по справі № 757/10715/17. У даній справі подружжя у 2013 році уклало шлюбний договір через своїх уповноважених представників. Представники діяли на підставі чинних, нотаріально посвідчених довіреностей, текстом яких було передбачено право представників на укладення відповідного шлюбного договору і визначені умови, на яких договір укладався. Згодом один із подружжя вирішив оскаржити шлюбний договір та подав позовну заяву про визнання договору недійсним. Верховний Суд позов задовольнив і визнав, що сімейні особисті немайнові та майнові відносини між подружжям є такими, що тісно по`вязані із особою. У вказаній справі ВС дійшов висновку, що шлюбний договір не може укладатись за дорученням, оскільки представнику заборонено вчиняти правочин, який може бути вчинений лише тією особою, яку він представляє.

Якою є форма шлюбного договору?

Шлюбний договір укладається в письмовій формі в трьох оригінальних примірниках і нотаріально посвідчується.

Варто зазначити, що згідно з частиною першою статті 220 Цивільного кодексу України, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

Які правовідносини можуть бути урегульовані за допомогою шлюбного договору?

1) Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов'язки

2) Шлюбним договором можуть бути визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків

3) Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми

4) Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Поняття «надзвичайно невигідне матеріальне становище» не визначено чинним законодавством.

Верховний Суд у постанові від 28 січня 2015 року по справі №6-230цс14 зазначив, що категорія "надзвичайно невигідне матеріальне становище" має оціночний характер і підлягає доведенню у порядку, передбаченому процесуальним законодавством.

Якщо умови шлюбного договору ставлять одну з його сторін у надзвичайно невигідне матеріальне становище, це є підставою для визнання шлюбного договору недійсним у судовому порядку. Оскільки категорія "надзвичайно невигідне матеріальне становище" є оціночною, підтвердити або спростувати, що умови шлюбного договору ставлять одну із сторін у таке становище, можливо лише шляхом порівняння вартості майна, що за умовами оспорюваного договору переходить у власність кожної із сторін у разі розірвання шлюбу - до такого висновку прийшов суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (КЦС/ВС) Усик Г.І. в Окремій думці від 25 листопада 2020 року по справі № 201/4255/16-ц.

Також судовою практикою підтверджується, що умови шлюбного договору, за якими все набуте у шлюбі майно (або абсолютна більшість майна) є особистою приватною власністю одного з подружжя є такими, що ставлять іншого з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище - до відповідного висновку прийшов ВС у постанові від 26 лютого 2020 року по справі № 755/19197/18.

5) За шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Окрім вищезазначених законодавчих вимог щодо змісту шлюбного договору, він не може обмежувати засади добровільності шлюбного союзу, рівноправності подружжя, турботи про добробут і розвиток дітей тощо. Хоча це прямо не визначено в законі, однак прямо прослідковується в  судовій практиці. Як зазначив Верховний Суд у постанові від 25 листопада 2020 року по справі № 201/4255/16-ц, подружжя не вправі у договорах між собою визначати такі умови, реалізація яких призводитиме до істотного дисбалансу між правами та обовʼязками кожного із подружжя.

Інфографіка: Нотаріальна палата України

Який строк дії шлюбного договору?

Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу. У той же час, якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.

Також у шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов'язків. У шлюбному договорі може бути встановлена чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу.

Як змінити умови шлюбного договору або відмовитися від нього?

Законодавством встановлено, що одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Шлюбний договір може бути змінено спільною заявою подружжя. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується.

Також на вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

У той же час важливо зазначити, що одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.

Подружжя має право відмовитися від шлюбного договору за спільним волевиявленням. У такому разі, за вибором подружжя, права та обов'язки, встановлені шлюбним договором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.

Чи можливо визнати шлюбний договір недійсним?

Відповідно до статті 103 СК України шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду .

Основні підстави визнання шлюбного договору недійсним:

  1. Порушення нотаріальної форми договору, а також укладення шлюбного договору неповнолітніми особами, які беруть шлюб без згоди їх батьків або піклувальника;
  2. Неналежний суб’єктний склад (укладення договору недієздатними особами, або такими, що не мають необхідного обсягу дієздатності);
  3. Зменшення обсягу прав дитини, які встановлені СК України;
  4. Включення умов, які ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;
  5. Укладення договору під впливом обману, насильства;
  6. Помилка однієї зі сторін договору;
  7. Порушення шлюбним договором норм закону (наприклад, включення в договір положень, що стосуються особистих прав і обов’язків подружжя або їх неповнолітніх дітей) тощо.

 

Одеська громадська приймальня УГСПЛ надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт, або на сторінку у Фейсбук.