Заборона проросійських партій в Україні: які терміни та механізми?

4 May, 13:43

Верховна Рада 3 травня 2022 року ухвалила в другому читанні Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій", який у ЗМІ називають законом про заборону проросійських партій.

Голова Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України" Анатолій Бойко надав відповіді на найбільш поширені питання, які ставлять виборці.

1. Чим важливий цей закон?

Його прийняття створило нарешті реальний процесуальний механізм, якого раніше, по факту, не існувало, для заборони або припинення діяльності політичних сил, що працюють на агресора.

Тепер з'являється ефективний інструмент для практичної реалізації рішення РНБО відносно призупинення діяльності цих політичних сил.

2. Чи коректно говорити, що Рада заборонила проросійські партії?

Ні, не зовсім. Насправді саме по собі прийняття закону ще не означає автоматичного припинення діяльності даних партій, це тільки створення процедури, шляху.

3. А яка ж процедура?

Мін'юст має звернутись до суду з позовом про заборону даних політичних сил. 

Суд має місяць на розгляд. Після цього партійці мають право на апеляцію, і апеляція також може розглядатись протягом місяця.

Крім цього, в перехідних положеннях закону зазначено, що Кабмін протягом 2 місяців має розробити та затвердити додаткові нормативно-правові акти, необхідні для реалізації положень цього закону.

4. Тож скільки часу може зайняти юридична заборона цих партій?

За умови, що всі механізми й відповідні органи будуть діяти швидко, на реальне припинення діяльності потрібно не менше 1-2 місяців.

5. У чому тоді значимість закону, якщо процедура така нешвидка?

Те, що є певна процедура, яка потребуватиме часу, не зменшує значення та важливість проголосованого вчора рішення. Воно було однозначно потрібне та створило додаткову зброю для захисту національної безопасності. Тепер і на політичному фронті.

6. Чи вирішує закон усі питання щодо заборони діяльності проросійських політиків в Україні?

Нам ще є над чим працювати. Зокрема, лишається актуальним питання: що робити з мандатами народних депутатів та депутатів місцевих рад, які були обрані від таких партій? 

І також все гучніше постає питання політичної люстрації після перемоги, аби ті самі особистості не з'явилися на політичній та владній арені знову від чергових політпроєктів «за все хороше та проти всього поганого». 

І ці питання також потребують законодавчого врегулювання.