Завершилася Атестація місцевих депутатів за підсумками третього року повноважень

31 May, 14:43
Атестація

Експерти кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" підвели підсумки роботи депутатів міських рад 16 обласних центрів України за третій рік повноважень. Результати дослідження показали, що більшість місцевих депутатів не керуються принципом відкритості і прозорості у своїй діяльності, мають невисокий рівень дисципліни, а також не бажають звітувати на відкритій зустрічі із виборцями. Проте є значна частина депутатів, які в своїй діяльності дотримуються базових стандартів відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності.

Місцеві депутати не бажають оприлюднювати інформацію про себе: на веб-сайтах міських рад оприлюднені неповні біографічні відомості. Найгіршою ситуація з оприлюдненням біографічних відомостей депутатів є в міських радах міста Кропивницького, Івано-Франківська, Краматорська, Херсонську та Миколаєва. У вказаних радах оприлюднюються лише фотокартки депутатів та, в окремих випадках, місце роботи. Найбільш повні біографічні відомості про депутатів оприлюднені у Харківській, Хмельницький, Львівській та Вінницькій міських рад. В зазначених радах застосовано єдиний стандарт до оприлюднення біографічних відомостей депутатів, серед яких інформація про освіту, досвід роботи, місце роботи, сімейний стан, партійну приналежність, а також фотокартка.

Також в більшості рад, які охоплені кампанією Атестація місцевих депутатів, майже відсутня практика оприлюднення декларацій про майно, доходи, витрати та фінансові зобов’язання на сайтах місцевих рад. В абсолютній більшості місцевих рад така інформація не оприлюднюється на їх офіційних сайтах. На веб-сайтах лише чотирьох міських рад додатково були оприлюднені декларації депутатів – Львівська, Одеська, Хмельницька та Вінницька. Зокрема, в Львівській міській раді декларації депутатів протягом третього року повноважень депутатів буди оприлюднені вперше. 

Місцеві депутати в більшості випадків дисципліновано відвідують пленарні засідання сесій, проте в кожній раді є депутати, які пропустили більше половини засідань ради протягом року, що є підставою для припинення повноважень депутатів. Зокрема, у Херсонській міській раді 4 таких депутати, Вінницькій, Івано-Франківській, Краматорській, Луцькій, Миколаївській, Чернігівській – по 3, Київській, Черкаській – 2, Одеській, Рівненській, Харківській, Хмельницькій – по 1.

Гірше місцеві обранці відвідують засідання постійних депутатських комісій. Лише в трьох міських радах більшість депутатів відвідали 90% і більше засідань комісій – Івано-Франківська, Краматорська, Київська. Натомість кількість прогульників засідань комісій є більшою: відвідали лише 10-20% засідань – по два депутати з Краматорську, Кропивницького, Миколаєва, по одному – Києва, Луцька, Одеси; відвідали менше 10% засідань по три депутати з Луцька, Черкас і Чернігова, два з Харкова, по одному – з Вінниці, Івано-Франківська, Краматорська та Рівного.

Ще менш активні депутати під час пленарних засідань. Так, більшість депутатів у Вінницькій, Харківській, Полтавській міських радах взагалі протягом третього року повноважень не мали жодного виступу і близько половини таких депутатів в Одеській та Черкаській міських радах. У Івано-Франківській, Краматорській, міста Кропивницького, Києва, Одеській, Рівненській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській та Чернігівській міських радах.

Не поспішають депутати виконувати і свої обов’язки в частині звітування за пророблену роботу. Якщо в 10 з 16 рад депутати підготували звіти, то звітування на відкритій зустрічі із виборцями більшість депутатів не проводили. Виключенням є депутати Харківської та Херсонської міських рад, де абсолютна більшість депутатів прозвітували про свою діяльність на відкритих зустрічах із виборцями. Наприклад, у випадку з херсонськими депутатами такий показник зумовлений наявністю рішення міської ради, яке зобов’язує депутатів прозвітувати про свою діяльність до 15 грудня і протягом 10 днів проінформувати раду про це.

Нагадаємо, що з червня повноцінно буде функціонувати веб-платформа Атестація депутатів місцевих рад.

За постійними оновленнями кампанії також можна слідкувати:

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».