Як жінкам забезпечити доступ до медичних послуг під час пандемії COVID-19?

28 November, 13:32

МОЖЛИВІ ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ

Під час карантину можуть запроваджуватись певні тимчасові обмеження щодо доступу до медичних послуг відповідно до встановленого рівня епідемічної небезпеки.

Під час запровадження «червоного» рівня епідемічної небезпеки, може бути відмовлено у плановій госпіталізації в державних та комунальних лікарнях. При цьому, «зелена», «жовта» та «помаранчева» зони небезпеки не передбачають будь-яких обмежень у сфері доступу до медичної допомоги.

 

Наразі не встановлено будь-яких інших обмежень доступу до медичної допомоги під час дії карантину. Зокрема, не передбачено обмеження щодо відвідувань стаціонарних хворих в лікарнях, а також не передбачено право лікарні вимагати негативний ПЛР тест під час госпіталізації.

 Варто пам’ятати, що при відвідуванні лікарень діють всі карантинні обмеження для громадських місць в умовах карантину: 

  • необхідність носіння маски;
  • дотримання дистанції між особами;
  • наявності при собі документів, які посвідчують особу.

 (!) За будь-яких умов епідемічної небезпеки та встановлених карантинних обмежень, НЕ МОЖЕ БУТИ ВІДМОВЛЕНО в таких медичних послугах: 

  • надання медичної допомоги внаслідок ускладненого перебігу вагітності та пологів;
  • надання медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим;
  • надання медичної допомоги у спеціалізованих відділеннях закладів охорони здоров’я пацієнтам з онкологічними та пульмонологічними захворюваннями;
  • надання паліативної медичної допомоги у стаціонарних умовах;
  • надання планової медичної допомоги закладами охорони здоров’я національного рівня, що надають третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, за умови дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • проведення інших невідкладних і термінових заходів з госпіталізації, якщо внаслідок їх перенесення (відтермінування) існує значний ризик для життя або здоров’я людей.

 

ПРАВА ЖІНОК ТА ДІТЕЙ, ПОВ’ЯЗАНІ З ВАКЦИНАЦІЄЮ ВІД COVID-19

Станом на сьогодні, вакцинація від COVID-19 за загальним правилом не є обов’язковою. Разом з тим, держава в залежності від епідеміологічної ситуації, може встановлювати деякі обмеження для осіб, які не є вакцинованими.

Наприклад, 11 жовтня 2021 року введено правило, згідно з яким перевезення пасажирівавтомобільним, авіаційним та залізничним транспортом у міжобласному сполученні можливо тільки за наявності одного з таких документів: 

  • сертифіката, що підтверджує отримання вакцинації;
  • негативного результату тестування на COVID-19;
  • підтвердженого довідкою факту одужання особи від COVID-19. 

Також, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я встановлений перелік працівників, які наразі підлягають обов’язковій вакцинації (перелік може змінюватись): 

  • співробітники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • співробітники місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • співробітники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальної, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності;
  • співробітники підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  • співробітники установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
  • співробітники підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

 (!) Законодавство не передбачає можливості звільнення працівника за відмову від вакцинації.Разом з тим, якщо працівник належить до категорії, які підлягають обов’язковій вакцинації, то його може бути відсторонено від роботи без збереження заробітної плати.

(!) Щеплення для дітей за загальним правилом не передбачено. Разом з тим, затверджено рекомендації щодо можливості вакцинації дітей з 12 років:

  • у випадку наявності ризиків важкого перебігу хвороби та ускладнень;
  • при необхідності виїхати до країни, де для перетину кордону необхідний сертифікат про щеплення;
  • якщо дитина приїхала з іншої країни, де вона отримала першу дозу вакцини.

В Україні вакцинація від COVID-19 проводиться БЕЗОПЛАТНО!

(!) Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 №1236, медична допомога внаслідок ускладненого перебігу вагітності та пологів, просто вагітним, породіллям, новонародженим надається без обмежень навіть за умов «червоного» рівня епідеміологічної безпеки.

 

Жодна з чинних постанов Кабінету Міністрів України щодо запровадження карантинних обмежень не передбачає заборони партнерських пологів. Єдине передбачене законодавством обмеження для участі родича у партнерських пологах – наявність у нього/неї інфекційного захворювання.

АЛГОРИТМ ЗАХИСТУ ВІД ПОРУШЕННЯ ПРАВ НА ДОСТУП ДО МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ:

  1. Треба чітко знати, які права Ви маєте у конкретній ситуації, щоб зрозуміти, коли їх порушують. Тому, найкращим варіантом перед відвідуванням лікарні є самостійне прочитання законів, консультація з юристами або з лікарем, якому Ви довіряєте.
  2. Порушення Ваших прав треба зафіксувати. Це може бути: отримання письмової відповіді на Ваше звернення або фіксація розмови на аудіо- або відеозапис. Підтвердити порушення можуть також свідки події.
  3. Оскаржити порушення. Поскаржитися на порушення прав можна: письмово керівництву медичного закладу, на гарячу лінію МОЗ за номером 0 800 505 201, до поліції за номером 102. Також свої права можна захистити у суді шляхом подачі позовної заяви.

Ця правова пам’ятка має рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на початок 2022 року. Правові поради підготовлено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.