Як поводитись в суді?

30 August, 17:34

Яким чином себе поводити в суді, якщо судове засідання та суддю бачили лише в кіно? Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари підготував прості поради, які допоможуть вам зорієнтуватись щодо правил поведінки в суді.

ЯК ПІДГОТУВАТИМЯ ДО ВІЗИТУ В СУД?

  • До суду потрібно приходити завчасно, повідомити про своє прибуття секретаря або помічника судді, який веде вашу справу. Необхідно обов’язково взяти з собою документ, який посвідчує вашу особу – зокрема, паспорт чи посвідку на проживання в Україні. Ми рекомендуємо одягати діловий одяг та мати охайний вигляд. 
  • Для того, щоб робити нотатки, візьміть записник чи аркуші паперу, а також майте ручку. Це також вам знадобиться, коли виникне потреба написати заяву чи клопотання. Учасники процесу мають право вести аудіо-запис засідання. Тому, якщо вам це необхідно – підготуйте диктофон чи телефон з відповідною функцією.
  • Візьміть з собою документи, які стосуються вашої справи та на які можна посилатися як на докази. Також підготуйте важливу інформацію по справі, яку можна озвучити в суді.
  • Якщо ви потребуєте правової допомоги в суді, необхідно завчасно звернутись до відповідних фахівців (зокрема, адвоката). Якщо у вас немає можливості оплатити правову допомогу, у вас є право при наявності певних підстав скористатись послугами безоплатної вторинної правової допомоги https://legalaid.gov.ua

Важливо! У разі, якщо за якихось обставин ви не можете прибути до суду – необхідно завчасно про це повідомити. Бажано зробити це в письмовій формі або, якщо це неможливо, телефоном. Номери телефонів судів можна знайти на офіційному сайті судової влади https://court.gov.ua та в приміщенні суду.

ЯК ПОВОДИТИСЬ В ПРИМІЩЕННІ СУДУ:

  • При вході до зали судових засідань судді або колегії суддів, усі присутні встають. Кожного разу, коли до вас звертається суддя, потрібно стоячи відповідати на його запитання (те ж саме, коли ви ставите питання). У приміщенні суду не можна користуватися мобільним телефоном з включеним звуковим сигналом, отож перед входом до суду увімкніть телефон на беззвучний режим.
  • Ввічливо, з повагою та без приниження ставтесь до суддів та працівників суду, ваших опонентів та інших відвідувачів суду. При зверненні до судді потрібно вживати слова «Ваша честь». При зверненні до учасників судового процесу потрібно вживати слова «шановний (шановна)», «пане (пані)».
  • Поводьте себе спокійно, врівноважено і стримано. Не проявляйте зайвих емоцій, це не вирішить ваших проблем. Не потрібно сперечатися із судом. При відповіді на поставлене вам запитання, відповідайте лаконічно, зрозуміло та голосно. У разі, якщо вам потрібно вийти із зали судового засідання, ви маєте право заявити клопотання щодо об’яви перерви судового засідання.
  • Усі документи та інші матеріали, що стосуються справи, потрібно передавати через судового розпорядника або ж секретаря судового засідання. Якщо це можливо, краще це зробити перед судовим засіданням – через канцелярію суду.
  • Для забезпечення безпеки працівників суду та його відвідувачів, заборонено розпивати алкогольні напої у приміщенні суду; палити в заборонених місцях; перебувати в приміщенні суду в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння; приносити до приміщення суду вогненебезпечні і вибухонебезпечні предмети та речовини.

Важливо! Серед працівників суду є дві категорії: судді та працівники апарату суду. Суддям заборонено  проводити зустрічі та спілкування з будь-якою зі сторін справи та адвокатам без участі іншої сторони або ж її представника, а також надавати будь-які коментарі стосовно справи, яку він розглядає. Відповідно, з усіх організаційних питань радимо звертатись безпосередньо до працівників апарату суду.

ЯКІ НАСЛІДКИ ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ В СУДІ?

  • У разі порушення правил поведінки під час судового процесу, суддя може винести попередження.
  • Після того, як суд виніс попередження порушнику правил поведінки в суді, він може видалити таку особу із зали судового засідання.
  • За прояв неповаги до суду по відношенню до порушника може бути накладено штраф, або ж така особа може піддана адміністративному арешту.

ЯК ОЗНАЙОМИТИСЯ З МАТЕРІАЛАМИ СУДОВОГО ЗАСІДАННЯ ТА ЗВУКОЗАПИСОМ?

  • Учасник судового процесу звертається до апарату суду з відповідною письмовою заявою.
  • Під час ознайомлення з матеріалами справи або прослухування фонограми судового засідання, його учасник знаходиться у приміщенні суду і при цьому присутній працівник апарату цього суду.
  • Під час ознайомлення з матеріалами справи, можна робити витяги та знімати копії, зокрема за допомогою фотоапарату (камери на телефоні). При цьому, категорично забороняється робити написи або ж видаляти окремі аркуші справи та іншим способом пошкоджувати судову справу.
  • У вас є можливість отримати електронну копію фонограми судового засідання по вашій справі.

ЯКИЙ ПОРЯДОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?  

  • Вашу скаргу, позовну заяву чи клопотання ви можете подати до суду поштовим відправленням. Надсилати документи рекомендуємо як цінний лист рекомендованою поштою з поштовим вкладенням та повідомленням про вручення вашого відправлення адресату.
  • Днем вчинення відповідної дії вважається день, у який ви здали до поштового відділення - визначається за поштовим штемпелем (а не день, коли цей документ надійшов до суду). Копії надісланого вами документа та квитанції про поштову відправку документів зберігайте у себе для того аби підтвердити відправлення вами документів до суду.
  • Документи ви можете подати також власноруч через канцелярію суду, до якого ви звертаєтесь. Для цього необхідно у робочий час звернутись до працівника апарату суду, який здійснює приймання вхідної кореспонденції та її реєстрацію. Обов’язково візьміть з собою копії документів, які ви подаєте до суду, і попросіть проставити відбиток штампу із вказівкою дати та часу одержання, а також реєстраційного номеру (або видати відповідну довідку щодо прийняття документів із їх переліком).   
  • У разі подання вами звернення в рамках відкритої справи, на початку документа ми рекомендуємо вказувати реєстраційний номер справи. Це дасть можливість прискорити передачу вашого звернення відповідному судді.

Важливо! Анонімні звернення суд до розгляду не приймає.

Консультація підготовлена в рамках діяльності пілотного Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари, яка здійснюється в рамках проекту «Ефективний доступ до правосуддя в місцевих громадах», який виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».