українською in english

Близько чотирьох місяців юристи домагались послуги міграційної служби для одинокої матері

28 вересня, 14:45

У травні 2017 року на виїзному прийомі Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Одеської обласної організації Комітету виборців України в обласному будинку матері і дитини, який діє на базі Благодійного фонду «Еммануїл», звернулась одинока мати Ольга з приводу вклеювання фото до паспорту. В результаті, послуга, яку можна отримати за декілька годин, затягнулася на місяці і стала можливою лише завдяки втручанню правників.

Після смерті батьків, Ольга залишилася жити за місцем своєї реєстрації у місті Києві. Після смерті брата, стосунки між нею та дружиною померлого стали псуватися. Остання створювала такі умови проживання, які ставали дедалі нестерпнішими. В результаті, Ольгу вигнали з дому і вона почала вести бродячий спосіб життя. Неодноразово її затримували співробітники поліції, вона утримувалась у різного роду притулках. Після звільнення з них, поверталася до попереднього способу життя. У березні 2017 року її було затримано на Одеському міському сміттєзвалищі. У той час, Ольга вже була на восьмому місяці вагітності. У квітні 2017 року у неї народився син і за путівкою УСЗН Одеської обласної державної адміністрації, Ольга була направлена для тимчасового проживання до обласного будинку матері і дитини, який діє при БФ «Еммануїл» у селі Струмок Татарбунарського району.

У Ольги наявний паспорт громадянки України, який вона отримала у одному з районних відділів ГУ ДМС України у місті Києві. Але, у зв’язку зі складними життєвими обставинами, протягом 2015 – 2016 року вона не змогла своєчасно провести уклеювання до нього фотографії у зв’язку з досягненням нею 25 річного віку. Відсутність дійсного паспорту не давала можливості отримати кошти за народження дитини та користуватися іншими правами. Вже перебуваючи в Будинку матері та дитини, Ольга звернулася до Татарбунарського районного сектору ГУ ДМС України в Одеській області з проханням про уклеювання фото. У цій послузі їй було відмовлено з посиланням на те, що вона повинна звернутися за місцем реєстрації, тобто в Київський міський ЦНАП.

Після встановлення всіх деталей звернення, керівник Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку спільно з керівництвом БФ «Еммануїл» звернулися до ГУ ДМС України в Одеській області з проханням надати роз’яснення норм діючого законодавства стосовно ситуації, яка склалася. У зверненні було наголошено, що Ольга має реєстрацію постійного місця проживання у місті Києві, але в даний час фактично проживає у селі Струмок Татарбунарського району Одеської області. Наразі вона не має можливості пересуватися по Україні у зв’язку зі станом здоров’я дитини і відсутністю грошових коштів.

16 червня 2017 року, за підписом першого заступника ГУ ДМС України в Одеській області була отримана відповідь про те, що Ольга може звернутися до місцевого Центру надання адміністративних послуг за місцем фактичного проживання, тобто до Татарбунарського ЦНАПу, та подати відповідні документи для уклеювання фото до паспорту. Враховуючи відповідь компетентного органу з міграційних питань та будучи впевненими у своїй правоті, юристи рекомендували Ользі подавати пакет документів за місцем фактичного проживання. Спільно з керівником БФ «Еммануїл», Ольга подала необхідні документи до Татарбунарського ЦНАПу.

Проте, вже 06 липня 2017 року Офісом була отримана ще одна відповідь від Головного управління ДМС України в Одеській області, яка була кардинально відмінна від попередньої. В ній йшлося про те, що для вирішення питання вклеювання фото до паспорту, Ольга повинна звернутися до ЦНАПу за місцем реєстрації свого постійного проживання, тобто в місті Києві. Такого повороту подій ніхто не очікував. Одиноку мати без грошових коштів з малесеньким хворим дитям штовхають на те, аби вона їхала за тисячу кілометрів лише для того, щоб провести уклеювання до паспорту фото.

Ніхто з юристів не розумів логіки дій чиновників міграційної служби обласного та районного рівня - спочатку уклеювання фото на місці було можливо, а потім – ні. Тому 21 липня 2017 року на ім’я голови ДМС України було надіслано відповідного листа із проханням розібратися у законності дій підлеглих йому чиновників та надати їм правову оцінку, а також надати роз’яснення щодо порядку вирішення питання, пов’язаного з вклеюванням до паспорту фото за фактичним місцем проживання.

До отримання відповіді з ДМС України пройшло більше трьох місяців, і врешті керівництву ГУ ДМС України в Одеській області було рекомендовано, з урахуванням обставин справи Ольги, позитивно вирішити питання уклеювання фото до її паспорту. Працівники міграційної служби у Татарбунарському районі запросили Ольгу до себе і протягом двох годин провели вклеювання фото до її паспорту.

Відвідавши з черговим візитом 20 вересня обласний будинок матері та дитини «Надія» у селі Струмок Татарбунарського району, представники Офісу Мережі правового розвитку побачили сльози радості на обличчі Ольги. Босоніж, тримаючи на руках свого малюка, вона вклоняючись до долу, висловлювала свою подяку спеціалістам Офісу. Молода мати раділа тому, що нарешті її страждання завершилися, що вона зможе отримати грошові кошти на свою дитину та врешті зможе спокійно жити. Радість Ольги була і нашою радістю, адже ми спільними зусиллями змогли перемогти чиновників, і надати цій людини ту допомогу, якої вона так потребувала.

Татарбунарський офіс Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» здійснює свою діяльність за підтримки МФ «Відродження» та співпрацює з Татарбунарською районною та міською радою, Татарбунарською районною державною адміністрацією.