українською in english

Десять пілотних громад на Півночі та Півдні пройдуть оцінювання доброврядності та отримають мапи належної відбудови

11 лютого, 09:04

Під час процесів відновлення територіальні громади, які постраждали через повномасштабне вторгнення росії в Україну, зіштовхуються з проблемою відсутності єдиної системи та єдиних підходів до планування й впровадження заходів з відновлення та реконструкції. У межах проєкту «Сприяння підвищенню стандартів планування та реалізації відновлення на муніципальному рівні», що реалізується Partnership for Transparency Europe в партнерстві з громадською організацією «4U» та Одеською обласною організацією ВГО КВУ спільно з ГО “Агенція міських ініціатив”, ГО “Агентство економічного розвитку” та Херсонською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” в рамках ініціативи «REPAIR Ukraine» у 10 громадах Миколаївської, Одеської, Херсонської та Чернігівської областей, муніципалітети отримають дорожню мапу для належної відбудови, що дозволить їм систематизувати й зробити прозорими та зрозумілими для громадян підходи та принципи відновлення, а також залучити до них жителів громад

Для того, щоб ці мапи були максимально конкретними та корисними, а також базувалися на потребах кожного муніципалітету, пілотні громади спочатку пройдуть експертне оцінювання місцевої політики планування відновлення та розвитку на її відповідність шести принципам відновлення, що, у свою чергу, ґрунтуються на 12 принципах належного демократичного врядування Ради Європи. Оцінювання відбуватиметься на розробленій в межах проєкту методології, що передбачає вимірювання, оцінку та порівняння рівня впровадження органом місцевого самоврядування принципів доброго врядування та їх складових за чітко визначеними індикаторами. Метою такого дослідження є, в першу чергу, не критика місцевої влади, а поліпшення функціонування органів місцевого самоврядування через запровадження коригуючих заходів, зокрема із залученням найкращих досвідів інших муніципалітетів.  

Після оцінювання експерти сформують Індекс доброврядності процесу відновлення у громадах. Він дасть змогу порівняти між собою рівень дотримання принципів доброго врядування у процесах відновлення громад. 

На думку експертів проєкту, прагнення органів місцевого самоврядування досягти максимальних значень критеріїв доброврядності за цим Індексом стимулюватиме їх максимально чітко дотримуватися вимог законодавства, оперативно усувати слабкі місця, які гальмують відкритий процес відновлення, постійно консультуватися з жителями громад щодо пріоритетів розвитку й відновлення, ухвалювати розпорядчі документи із запровадження прозорості, відкритості власної діяльності, ефективного використання місцевих ресурсів, забезпечення соціальної згуртованості. 

При цьому експерти проєкту наголошують, що процеси відновлення громад мають базуватися на основних цілях, серед яких проєкт визначає такі: 1) повернути місцевих жителів або ж утримати ВПО в громаді; 2) відновити економіку; 3) забезпечити базові послуги за принципом “краще, ніж було”; 4) підвищити рівень згуртованості громади та соціальної інклюзії.

Важливо розуміти, що зараз деякі територіальні громади вже розробили та затвердили власні плани відновлення та розвитку (скорочено ПВР: документи стратегічного планування, що визначають на довгостроковий період завдання і заходи з відновлення та розвитку територіальних громад), деякі - ще ні, однак навіть розроблені документи не мають чіткої системи відповідності єдиним критеріям доброврядності:

В Україні все ще відсутня єдина національна Методологія формування ПВР, що не дає змоги місцевим органам самоврядування користуватися чітким та зрозумілим «дороговказом» із визначенням всіх етапів/процедур/строків розробки й реалізації ПВР. Загалом можна зазначити, що громадам, які зазнали руйнувань, крім тих складнощів, які вони нині змушені долати, ще доводиться існувати, жити, розвиватися, планувати відновлення тощо в умовах відсутності чітких, затверджених на державному рівні норм і вимог. Тому експерти проєкту розробили  методологію оцінки рівня відповідності процесу відновлення громади принципам доброго врядування ЄС, аби мати можливість надавати громадам зворотній зв'язок, ефективні поради щодо покращення процесу відновлення, допомогти забезпечити систематичний підхід до відбудови не лише фізичних об’єктів, а й до комплексного відновлення через налагодження процедур та ефективного управління ресурсами”, - пояснив керівник проєкту Анатолій Бойко.

REPAIR Ukraine очолює Європейський фонд партнерства заради прозорості (PTF) спільно з сестринськими громадськими організаціями «4U» та Одеською обласною організацією ГО «Комітет виборців України». Ініціатива фінансується Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung за рахунок внеску Česká rozvojová agentura.


Проєкт «Сприяння підвищенню стандартів планування та реалізації відновлення на муніципальному рівні» реалізується Partnership for Transparency Europe в партнерстві з громадською організацією «4U» та Одеською обласною організацією ВГО КВУ в рамках Ініціативи «REPAIR Ukraine» за фінансування Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ) та Czech Development Cooperation.