українською in english

Двічі постраждала від російської агресії: історія миколаївської журналістки

8 лютого, 10:38

Журналістка й волонтерка з Миколаєва Юлія Винник розповіла документаторам Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», які спільно з партнерами збирають свідчення воєнних злочинів рф в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна», про те, як рф двічі пошкодила її житло (у 2014 і 2022 роках), про використання російськими військовими касетних боєприпасів та про російську пропаганду на Донбасі.

«Прокинулася від звуку винищувача»

- Я родом з Донеччини, навчалася у Харкові, а п’ять років тому переїхала до Миколаєва. О п’ятій ранку 24 лютого я прокинулась від того, що почула звук винищувача, він пролетів над моїм домом. Мої чати - як робочі, так і особисті, - просто «розривались». Люди писали з усіх куточків країни, що почалась війна. Я була дуже сонна та спершу не розуміла, що відбувається. Потім я зібралась з думками, вийшла на вулицю, щоб вивчати, що відбувається в місті. Це був просто «зашквар», тому що великі черги, багато машин. Всі тікали, всі панікували. І тоді прийшло у свідомість, що почалась війна, хоча насправді вона почалась вісім років тому.

«Як мені пояснили очевидці, це був касетний снаряд»

- Удар по моїй квартирі прийшовся 13 березня, о 8:40. О дев’ятій мені зателефонувала сусідка, я, на щастя, була не вдома. Це фактично врятувало мені життя. Якби я була вдома, то, може, й вижила б, але була б дуже поранена. Як мені пояснили очевидці, це був касетний снаряд і одна із касет вдарила біля мого вікна. Вибуховою хвилею просто розтрощило вікно, підвіконня. Просто розтрощило житло. 

Коли я дізналась, що снаряд розніс мені квартиру, я дуже засумувала, але потім зрозуміла, що це велике щастя. Бо це вберегло мені життя. Я розуміла, що є люди, яким набагато гірше, але було дуже неприємно дізнатись, що російський снаряд все пошкодив. Квартира не наша. Вона орендована, але все, що всередині квартири, це все наше. Наші меблі, наша техніка. Снаряд пошкодив техніку, зокрема телевізор. Також і меблі. Зараз, коли треба буде приводити житло в порядок, нам доведеться купити 90% меблів, які є в кімнаті, бо тут просто все порізало уламками.

Фото: "Трибунал для путіна"

«Війна для мене почалась ще вісім років тому»

- Війна для мене почалась ще вісім років тому, тому що я родом з міста Слов’янськ. І 12 квітня 2014 року моє життя змінилось, тому що сепаратисти захопили моє місто, і я прожила близько двох тижнів в окупації. Це надало мені певний психологічний досвід, я ще тоді зрозуміла, що таке війна і хто такі росіяни. 

У моїй родині вже не вперше страждає саме житло від атак росії. В червні 2014 року один снаряд зі сторони росії, зі сторони сепаратистів, влетів у мій будинок. Це був п’ятиповерховий будинок, а ми жили на другому поверсі. Снаряд потрапив на четвертий поверх, просто влетів у квартиру до сусідів. На той час я не жила у Слов’янську, мій батько мене вивіз. Вдома тоді був тато, він почув характерний свист. У нього буквально було дві хвилини заховатися у ванні. Це врятувало йому життя, бо від вибухової хвилі знесло вікно у моїй кімнаті. Після звільнення Слов’янська був такий досвід, що держава обіцяла компенсувати витрати людей, але тоді були такі наслідки, що вкладались гроші в інші проекти (з відновлення. - Прим.). Тато ще був головою ОСББ, він першим відновив будинок у Слов’янську. Ми вставили вікно, інша сторона будинку теж була пошкоджена, але не так сильно. Ми самі вставили вікна, ніхто не компенсував нічого. Але це не сприймалось, як образа на державу. Ми були вільними і це було найбільшою радістю.

«У нас чудово виходить, ми зробили вже десь п’ять маскувальних сіток»

- Попри все я продовжую працювати журналістом. Також з квітня я почала займатись волонтерством. Мій чоловік служить у лавах ЗСУ, в 79-й бригаді. Я безмежно ним пишаюсь. І коли для його підрозділу настали важкі часи, я зрозуміла, що потрібно ще щось робити. Наразі мені допомагають дві подруги. З однією я плету маскувальні сітки. У нас це чудово виходить, ми зробили вже десь п’ять сіток. А з іншою подругою, вона також моя колега, ми проводимо збір коштів і купуємо все необхідне для хлопців - дрони, зарядні станції, сонячні батареї. Дуже багато всього вже придбано. Ми безмежно вдячні людям за підтримку, тому що без підтримки людей не було б всього цього.

«На їхній пропаганді виросли цілі покоління»

- Ще у 2014 році я зрозуміла, що росія нам ворог. Їхня пропаганда робить основний акцент на тому, що ми частина їхньої імперії, частина їхньої країни. Взагалі, що ми ледь не їхні речі. Я виросла на Донбасі, в російськомовній родині, мій тато родом з Поділля. Все життя моя родина не зазнавала утисків зі сторони України. Ми спілкувались в родині двома мовами - українською та російською. Здебільшого, звісно, російською, але ніколи за все життя я не відчувала, як каже росія, утисків російськомовних і все що з чим пов’язано. Я все життя, і мій тато, і моя родина, вважали, що Донбас - це Україна. І вся Україна - це незалежна держава. Просто люди, які там живуть, перебувають у замкнутому інформаційному просторі, і на їхній пропаганді виросли цілі покоління. Вони зомбовані та впевнені, що ми маємо належати їм, хоча це не так. 

Росія - це як велика ракова пухлина. І цей початок війни - це як йдуть метастази. Людина знає, що помирає, але ще дихає. Однак людина вже десь розуміє, що вона однією ногою на тому світі, і вона вирішила відірватись на тому, що її так сильно бісить. А це наша незалежність.

«Використання касетних снарядів заборонено міжнародним правом, - нагадує адвокатка, експертка Одеського Комітету виборців Юлія Лісова. -  Оскільки цю зброю складно контролювати і передбачити наслідки - шкоду , яку така зброя може завдати. За правилами ведення війни, передбаченими Женевськими конвенціями, сторони збройного конфлікту мають використовувати максимально точну зброю, аби завдати мінімальної шкоди цивільним об‘єктам. Як ми бачимо з інтерв‘ю, що і в 2014 році росія завдавала ударів по цивільним об‘єктам - житловим будинкам. А це також є воєнним злочином».

Публікація підготовлена Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з ГО «Миколаївський дослідницько-аналітичний центр» у межах реалізації глобальної ініціативи «Трибунал для путіна».