українською in english

Громадський центр правосуддя розпочав новий етап співпраці з місцевим судом

14 січня, 15:50

Після тривалої перерви у співпраці через відсутність суддів Громадський центр правосуддя відновив співробітництво з Татарбунарським районним судом Одеської області. На початку січня 2025 року відбулася зустріч керівника Громадського центру правосуддя та нещодавно призначених суддів, на якій було узгоджено спільне проведення інформаційних, комунікаційних та навчальних заходів задля розширення доступу до правосуддя. Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари постійно підкреслював важливість відновлення судочинства у Татарбунарському районному суді й з радістю привітав нових суддів на посадах.

 

7 січня 2025 року у приміщенні Татарбунарського районного суду Одеської області пройшла робоча зустріч керівника Громадського центру правосуддя Леоніда Семененка з головою суду Кирилом Олійником та суддею Вячеславом Луцюком. Керівник Громадського центру правосуддя відзначив важливість відновлення судочинства в Татарбунарському суді для жителів чотирьох громад Білгород-Дністровського району. Після того, як через відсутність діючих суддів Татарбунарський районний суд у 2023 році припинив здійснювати судочинство, Громадський центр правосуддя спільно з місцевою владою постійно порушував питання відновлення роботи суду. Зокрема, до Вищої ради правосуддя було направлено клопотання міського голови Татарбунарської міської ради та рішення Татарбунарської міської ради, а також звернення від Громадського центру правосуддя та жителів громади.

Згідно з проведеним Татарбунарським судом опитуванням, близько 94% відвідувачів особисто відчули відсутність суддів, а близько 67% учасників справ були змушені особисто їздили до суду іншого району. Нарешті 16 жовтня 2024 року було призначено на посади суддів Татарбунарського районного суду Одеської області Кирила Івановича Олійника та Вячеслава Олексійовича Луцюка. 13 грудня 2024 року в Татарбунарському районному суді відбулися збори суддів та було обрано на посаду голови суду Одеської області строком на три рокиКирила Олійника. У Татарбунарському районному суді передбачено 4 штатні посади суддів, тож призначення двох суддів стало важливою подією для забезпечення правосуддя.

"Зараз до складу суду входять три особи: два новопризначених судді та суддя без повноважень, наразі ми очікуємо призначення ще одного судді, і після цього до складу суду буде входити чотири судді", - зазначив голова суду Кирило Олійник.

Керівник Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари Леонід Семененко привітав нових суддів на посадах та підкреслив важливість відновлення судочинства у Татарбунарському районному суді.

"З моменту припинення здійснення правосуддя у Татарбунарському районному суді, на мешканців громад лягло додаткове фінансове навантаження щодо фізичного доступу до інших судів, яким перенаправлено справи. Це значні кошти на дорогу і більшість мешканців громад їх не мали та відповідно втрачали можливість судового захисту своїх прав", - зазначив Леонід Семененко.  

Під час зустрічі керівника Громадського центру правосуддя та нещодавно призначених суддів Татарбунарського районного суду було представлено формат та досвід роботи Громадського центру правосуддя, а також узгоджено спільне проведення інформаційних, комунікаційних та навчальних заходів задля розширення доступу до правосуддя. Такі заходи будуть проведені з врахуванням попереднього досвіду та напрацювань Громадського центру правосуддя щодо співпраці з судовими установами. Так, у 2019-2021 роках Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари активно співпрацював з суддями та працівниками апарату Татарбунарського суду, зокрема проводив комунікаційні неформальні зустрічі «кава з суддею» та просвітницькі зустрічі зі школярами.  

Так, 21 лютого 2019 року в приміщенні Громадського центру правосуддя в місті Татарбунари відбулась перша зустріч у форматі «кава з суддею». Про діяльність та проблеми суду, впровадження судової реформи, поінформованість та сприйняття місцевими мешканцями суддів та суду із містянами говорив за горнятком кави тодішній суддя Татарбунарського районного суду Олександр Сметаняк. На початку травня 2019 року відбулась неформальна зустріч містян з суддею Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Оленою Білоконь. В ході зустрічі, обговорювались як питання судової реформи та довіри до суду, так і низка практичних правових питань (зокрема, проблеми вчинення нотаріальних дій в сільській місцевості).

З метою посилення спроможностей та мотивації до співпраці з громадою в грудні 2021 року Громадський центр правосуддя організував для представників суду низку навчальних заходів з основ людиноцентричного правосуддя, комунікації та управління безпековими ризиками. На навчанні було розглянуто, чи може та чи повинно правосуддя бути "дружнім" (людиноцентричним) та як співвідноситься "справедливе" та "дружнє" правосуддя. Разом з учасниками тренінгу розглянули приклади з досвіду закордонних держав, а також актуальні національні кейси організації правосуддя, яке враховує та орієнтовано на потреби людей.

Паралельно з навчальним компонентом, впроваджувались практичні інструменти співпраці, зокрема в рамках проведення Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства». У 2021 році в рамках такої кампанії було організовано конкурс дитячого малюнку «Життя без насильства» з організацією пересувної виставки дитячих робіт. Понад 90 учнів в художній формі зобразили одну з найболючіших проблем суспільства. Кращі малюнки увійшли до пересувної виставки, першою локацією якої став Татарбунарський районний суд.

 

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф проти України. Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».