українською in english

Мова ворожнечі в регіональних ЗМІ: кейси з Одеси

12 липня, 21:14

Моніторинг одеських ЗМІ на предмет присутності мови ворожнечі за жовтень 2016 - січень 2017 року показав, що найбільша кількість матеріалів стосується теми україно-російських відносин або наслідків україно-російського конфлікту.

В рамках проекту з подолання агресії, ксенофобії і мови ворожнечі в ЗМІ та соціальних мережах «Детектор медіа» продовжує публікувати огляди регіональних медіа, в матеріалах яких зустрічаються ознаки мови ворожнечі. Теми моніторингу - міграція, гендер, релігія, етнічність і україно-російські відносини.

У цьому матеріалі пропонуємо до уваги читачів п'ять кейсів з Одеської області. Аналіз видань «Вечерняя Одесса», «Обозрение плюс», «Думская», «Таймер» і «УСИ Одесса» за період жовтень 2016 - січень 2017 року показав, що мова ворожнечі найбільш часто проявляється в матеріалах, які стосуються проблем відносин України і Росії.

Кейс №1. СБУ в Одессе накрыла организованный россиянкой конвертцентр

Сайт «Думская», 8 листопада 2016 року.

Тематика: національність/етнічні групи.

Фрагмент: «СБУ в Одессе накрыла организованный россиянкой конвертцентр».

Порушення: необгрунтована актуалізація приналежності людини до певної групи. Вказівка ​​на національність людини в даному контексті викликає посилення ворожості по відношенню до росіян в цілому.

Кейс №2. Декоммунизация или реванш сепаратизма

Сайт «Думская» 15 грудня 2016 року.

Тематика: україно-російські відносини

Фрагмент: «Декоммунизация или реванш сепаратизма»

Порушення: замість факту в назві міститься суб'єктивне оціночне судження журналіста; невмотивоване використання лексеми «сепаратизм», її наявність в сильній позиції тексту виконує маніпулятивну функцію.

Кейс №3. «Майдановка» из Краматорска: если в Николаеве поднимут голову, мочите их лопатой

Сайт «Таймер» 7 грудня 2016 року.

Тематика: україно-російські відносини

Фрагмент: «Если только у вас кто–то поднимет голову или начнёт речь, просто мочите их без разговоров. Лопатой, руками, чем хотите», – поделилась Марина своей схемой примирения».

Порушення: цитування негативно забарвленого тексту, в якому присутні відкриті заклики до насильства, оголошення насильства допустимим засобом вирішення проблеми, персоніфікація. Крім того, наявність негативно оціночної цитати в сильній позиції тексту виконує маніпулятивну функцію.

Кейс №4. Стрельба возле одесского суда: полиция разыскивает банду грузин

Сайт «Таймер», 1 грудня 2016 року.

Тематика: національність, етнічні групи.

Фрагмент: «полиция разыскивает банду грузин».

Порушення: недоречність використання національної приналежності в заголовку, створення негативного образу певної національної групи; позиціонування цієї групи як джерела кримінальної загрози, що призводить до її дискредитації.

Поставлена ​​проблема в даному матеріалі обговорюється виключно в «національних» рамках, хоча, можливо, дане питання набагато ширше і не зводиться до однієї соціокультурної групи.

Кейс №5. Гордиенко: проклятый Донбасс, это раковая опухоль Украины

Сайт «Таймер», 31 січня 2017 року.

Тематика: вибір за географічним принципом (наслідок україно-російського конфлікту).

Фрагмент: «Такое мнение «майдановец» опубликовал на своей странице в Facebook».

«Минские соглашения — это капитуляция всей Украины. И деградация навсегда… И русский мир навсегда… И поэтому нам не надо втюхивать проклятый Донбасс в пакете с Минской капитуляцией. Донбасс — это рак», — написал Гордиенко»

Порушення: цитування тексту, емоційно посиленого шляхом використання негативних оцінок при характеристиці певного регіону України. Використання принципу перенесення з приватного на загальне: «все, что имеет отношение к Донбассу, – это зло».

Ініціатива «Мова ворожнечі» в українських ЗМІ: ідентифікація та протидія» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні.