Неприбутковість: навіщо громадським організаціям цей статус та як його отримати?
Ознака неприбутковості - одна з основних характеристик організацій громадянського суспільства, яка дає можливість розвиватись як самим організаціям, так і неурядовому сектору в цілому. Статус неприбутковості передбачає, що на відміну від прибуткових юридичних осіб, неприбуткові організації не платять податки на доходи. В умовах повномасштабної війни неприбутковий статус організації дає широкі можливості отримувати підтримку міжнародних донорів та благодійників у гуманітарній та соціальній сферах. Представники Ренійського ресурсного центру для місцевого неурядового сектору, який працює в Одеській області, роз’яснюють основні вимоги та переваги для неприбуткових організацій, порядок набуття та збереження такого статусу для громадських організацій.
За загальним правилом, громадські об’єднання (ГО) створюються як неприбуткові товариства. Неприбутковість в розумінні податкового законодавства України означає, що вони не сплачують податок на прибуток у розмірі 18%. Статус неприбуткової організації не набувається автоматично. Для цього громадській організації необхідно відповідати певним вимогам для неприбуткових організацій, підготувати та подати документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Хто може претендувати на статус неприбуткової організації?
До неприбуткових організацій можуть бути віднесені:
- бюджетні установи;
- громадські об’єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;
- спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб;
- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
- об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;
- професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об’єднання;
- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
- інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, які встановлюються для неприбуткових організацій.
Які вимоги для неприбуткових організацій?
Статус неприбутковості надає податкова інспекція за умов наявності у статуті організації положень п.133.4 Податкового кодексу України, що стосуються використання коштів ГО:
- Отримані доходи (прибутки) або їх частини не підлягають розподілу серед засновників (учасників), членів організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
- У разі припинення діяльності ГО (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи організації передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, або зараховуються до доходу бюджету.
- Доходи (прибутки) ГО використовуються виключно для фінансування видатків на утримання організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених статутом.
Які документи необхідні для набуття статусу неприбутковості?
Якщо Статут вашої організації не містить норми щодо неприбутковості, необхідно затвердити нову редакцію Статуту на зборах вищого органу управління. Для державної реєстрації нової редакції статуту необхідно надати наступний пакет документів:
- заява про державну реєстрацію змін – Форма 3 (затверджено Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»
- статут (прошитий пронумерований, підписаний засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів);
- рішення уповноваженого органу управління юридичної особи (прошивається, пронумерується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів);
- реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи;
- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування.
Зареєстровані громадські об'єднання які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.
Для включення до Реєстру громадське об'єднання (неприбуткова організація) повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Присвоєння неприбутковій організації ознаки неприбутковості здійснює контролюючий орган за основним місцем обліку неприбуткової організації. Ознака неприбутковості - громадські об’єднання (0032).
Для отримання більш детальної інформації з цього та інших правових питань в сфері діяльності неурядових організацій, звертайтесь до ресурсних центрів підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот:
- Ренійський ресурсний центр, Одеська область (працює на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр»): Марія Пісковець, 0689213861, mpiskovec64@gmail.com
- Вознесенський ресурсний центр, Миколаївська область (працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку»): Вікторія Савчук, 0665043006, savchuk@aer.net.ua
- Білозерський ресурсний центр, Херсонська область (працює на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку»): Катерина Оксенюк, 0950874860, bilozerka.center@gmail.com
* * *
Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».