Одеські студенти-журналісти опановували миротворчу журналістику
60 одеських студентів-журналістів отримали унікальні знання та практичний досвід з миротворчої журналістики (журналістики, чутливої до конфліктів). Відповідні три одноденні тренінги відбулись в місті Одесі протягом червня 2019 року на базі Факультету журналістики НУ «Одеська юридична академія» та Public Media Academy.
Метою тренінгів було ознайомити студентів-журналістів з миротворчою журналістикою (журналістикою, чутливою до конфліктів) та продемонструвати як відповідальне висвітлення подій може зробити реальний внесок у врегулювання конфліктів. Під час тренінгів було приділено увагу як базовими стандартам журналістики, так і поняттю конфлікту, його ознакам та динаміці. Учасники та учасниці тренінгів дізнались про концепцію «Миротворчої журналістики» та роздумували на питаннями: Як журналісти можуть зробити свій внесок у врегулювання конфліктів?; Як створити миротворчий матеріал?; Як висвітлювати окремі конфлікти?; Як висвітлювати етнічну та релігійну тематику?
Протягом тренінгу, учасники навчання працювали з конкретними реальними кейсами «мови ворожнечі» в українському суспільстві протягом 2016 - 2018 років (в публікаціях ЗМІ, офіційних заявах посадових осіб, соціальних мережах). Корисним для учасників та учасниць тренінгу стала презентація та обговорення зарубіжного досвіду боротьби з «мовою ворожнечі» та миротворчої діяльності журналістів (особливо в країнах, які пройшли через конфлікти).
Як зазначив тренер навчання Валерій Болган, головний редактор видання ІзбірКом, викладач факультету журналістики НУ «Одеська юридична академія», медіа-експерт: «Не всі стандарти, що є міжнародними, готові сприймати однаково українські журналісти. Рівень обізнаності про миротворчу журналістику серед студентів, які не пройшли спеціалізовані тренінги, дуже низький - це стосується як першого, так і четвертого курсів».
За відгуками студентів, впровадження підходу миротворчої журналістики актуальне для журналістської професії. Сергій, 2 курс факультету журналістики НУ «Одеська юридична академія»: «Миротворча журналістика в Україні фактично не розвинена, їй ніде не вчать». Анастасія, 4 курс факультету журналістики НУ «Одеська юридична академія»: «Миротворча журналістика - це згладжування кутів, рівність, баланс, дипломатія в одному. І мені цікаво, які культурні продукти може створювати миротворча журналістика». Також студенти запропонували ввести базові елементи миротворчої журналістики ще з початкової школи.
Важливим результатом тренінгів можна вважати ініціювання розробки учбової програми з миротворчої журналістики для вищих навчальних закладів та впровадження базових принципів в шкільній та неформальній освіті. Зокрема, про це дискутували 26 червня 2019 року в м. Одесі викладачі факультетів журналістики, експерти та редактори ЗМІ. Експертна дискусія продемонструвала, що питання миротворчої журналістики є дуже своєчасними і важливими для України, але вони потребують суспільного обговорення і можливо навіть законодавчих змін. Як зазначила викладачка ОНУ ім. І.І. Мечникова Софія Нерян, «миротворчу журналістику можливо впроваджувати як в офіційній освіті, так і неформальній. Однак, освітні програми мають враховувати результати експертних обговорень».
Ініціатива «Миротворчий підхід на противагу «мові ворожнечі» реалізується Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України”, за фінансової підтримки Robert Bosсh Stiftung (RBSG) та Black Sea Trust for Regional Cooperation of the German Marshall Fund (BST), a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов'язково відображають позицію Robert Bosсh Stiftung, Black Sea Trust чи їх партнерів.