українською in english

Одеські суди стали пілотними з розроблення та запровадження уніфікованих правил організації цивільного та кримінального судочинства

26 лютого, 19:08

26 лютого 2019 року, о 12:00, в прес-центрі «Контекст-Причорномор'є» (м. Одеса, пр. Шевченка, 4-Д, офіс 81) відбулася прес-конференція, присвячена результатам першого етапу міжнародного проекту «Суд, громадяни, суспільство, держава: співпраця заради змін» (далі – Проект).

В прес-конференції взяли участь голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» - Анатолій Бойко та координатори міжнародного проекту: суддя, заступник голови Одеського апеляційного суду – Андрій Дрішлюк, суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області, викладач (тренер) Одеського регіонального відділення Національної школи суддів України – Тетяна Шевиріна.

Проект стартував в травні 2018 року на базі Апеляційного суду Одеської області за підтримки уряду Королівства Нідерландів та організаційного супроводу Одеської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України». Міжнародним експертом Проекту стала голландський експерт з питань адміністрування судів, суддя, заступник голови Амстердамського окружного суду, член правління суддів, експерт Європейського центру підготовки суддів: керівництво та менеджмент Естер де Рой.

Проект було започатковано з метою покращення доступу громадян до судів та судових послуг, підвищення довіри до судів Одеської області через підвищення ефективності судового адміністрування, процесу здійснення судочинства та ін.

На першій стадії міжнародного Проекту, задля детальної демонстрації основних проблем та сприйняття громадськістю організації судочинства, Апеляційним судом Одеської області було проведено онлайн-опитування щодо якості організації роботи судів Одеської області, участь в якому взяли представники юридичної спільноти та громадяни, які не мають юридичної освіти, однак, так чи інакше, мали справу з системою судочинства та бажали висловити свою думку.

За підсумками опитування виявилось, що найголовнішими проблемами є: несвоєчасність початку судових засідань, занадто тривалий строк розгляду справи судом, відсутність передбачуваності в рішеннях суддів щодо однакових питань тощо. Так, було обрано два основних напрями проекту: перший - уніфікувати роботу судів до єдиного стандарту, другий - знівелювати сірі зони в судочинстві, встановивши «правила гри» для всіх учасників провадження.

Пілотними судами з розроблення та запровадження уніфікованих правил організації цивільного та кримінального судочинства були обрані: Апеляційний суд Одеської області, Малиновський районний суд м. Одеси та Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області, що підтримано рішенням Ради суддів України. В ході Проекту суддями та адвокатами Одеської області на робочих групах обговорювались найбільш проблемні для учасників провадження питання організації розгляду справ, зокрема, планування судових засідань, підготовка справ до судового розгляду тощо.

Так, за результатами Проекту були розроблені «Правила організації ефективного цивільного судочинства» та «Правила організації ефективного кримінального судочинства», які включають в себе декілька блоків правил поведінки учасників провадження спрямованих на підвищення рівня комунікації учасників судового процесу, скорочення строків розгляду справ, забезпечення прозорості судового розгляду, та, як наслідок, підвищення довіри до суду.

Перший етап проекту успішно завершено, триває пілотування отриманих результатів.

Міжнародний проект «Суд, громадяни, суспільство, держава: співпраця заради змін» стартував в травні 2018 року на базі Апеляційного суду Одеської області, за підтримки уряду Королівства Нідерландів та організаційного супроводу Одеської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України».

Детальну інформацію про хід проекту можна отримати за посиланнями:

https://court.gov.ua/sud1590/inshe/3/

https://oda.court.gov.ua/sud4813/inshe/3/