Переважно мовчки і без згадок Одещини: як працювали одеські нардепи впродовж пʼяти років
За пʼять років каденції Верховної Ради IX скликання депутати з Одещини зареєстрували майже півтори тисячі законопроєктів, а у своїх запитах майже не порушували питання, що стосувалися Одеси або області. Про це свідчать дані моніторингового аналізу, проведеного експертами Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” за підсумками пʼятирічної роботи народних обранців у парламенті.
Парламентарями від Одеської області на виборах у липні 2019-го стали 16 осіб: 11 депутатів були обрані у мажоритарних округах, п’ятеро - за виборчими списками політичних партій. У моніторингу оцінювалася діяльність 13 народних депутатів, які до сьогодні виконують свої повноваження. Достроково позбулися мандатів троє народних депутатів: обрані від політичної партії “Слуга народу” Андрій Костін (став Генеральним прокурором) та Ігор Васильковський (позбавлений мандату після втрати українського громадянства), а також від політичної партії “ОПЗЖ” Тетяна Плачкова (за власним бажанням).
За пʼять років Верховна Рада України ухвалила 28% законодавчих ініціатив, підготовлених народними депутатами з Одещини: з поданих ними 1468 законопроєктів чинними актами стали 404 ініціативи. Лідером за поданими законопроєктами протягом п’яти років повноважень серед одеських депутатів є Олексій Гончаренко. Він є співавтором 248 поданих проєктів, натомість прийнято з них - 30. За кількістю затверджених законодавчих ініціатив лідирує Сергій Колебошин: у нього 85 ухвалених актів із зареєстрованих 141 проєкту.
При цьому народні депутати нечасто порушують питання Одеського регіону у своїх депутатських запитах протягом останнього року повноважень. Всього обранці подали 1121 депутатський запит, причому 469 з них були скеровані до Кабінету Міністрів України. Лідером у цьому питанні є Олександр Ткаченко, який подав 517 депутатських запитів, що складає 46% від загальної кількості поданих запитів за всі п’ять років від усіх народних депутатів Одещини. При цьому лише в його запитах за останній рік повноважень містяться питання, що стосуються Одеської області.
Одеські обранці в середньому взяли участь у 74% голосувань. Найбільший відсоток у Олега Колєва: він узяв участь у 94% голосувань протягом п’яти років повноважень, тоді як найменший відсоток результативних голосувань - у Анатолія Урбанського (54%). Найбільшу кількість голосувань пропустив Микола Скорик: він був відсутній під час 32% голосувань.
Більшість народних депутатів, які представляють Одесу й область, традиційно майже не користуються правом виступу під час пленарних засідань Ради. Загалом вони виступали в стінах парламенту 1147 разів. Сумарно 87% виступів на пленарних засіданнях належать народним депутатам Олексію Гончаренку та Миколі Скорику, решта 13% - це виступи 11 обранців. Степан Чернявський виступав двічі: у лютому 2022 року передав слово своєму однопартійцю, а другий виступ - з трибуни у червні 2024 року. Троє депутатів не брали слова протягом останніх років: Юлія Діденко востаннє виступала напередодні повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року, а останні виступи Антона Кіссе й Олександра Ткаченка датуються 2021 роком. Жодного виступу за роки каденції не мав Олег Колєв.
З початку повномасштабного вторгнення Рада не відкрила контактні відомості про народних депутатів у повному обсязі: зараз на її офіційному сайті оприлюднено лише електронні адреси обранців. Основним майданчиком для пошуку контактів та комунікації депутата й виборця виступає платформа facebook. У всіх 13 депутатів, які обирались від Одеського регіону, є зареєстрована та активна сторінка або профіль у цій соціальній мережі. Часто дані про контакти та проведення депутатського прийому можна знайти саме там.
У зв’язку з безпековою ситуацією обранці надають пріоритет онлайн-зверненням, прийому за попереднім записом або ж узагалі призупинили проведення депутатських прийомів виборців. Протягом усієї каденції інформують про здійснення прийому виборців лише троє депутатів: Олег Колєв, Олексій Леонов, Степан Чернявський. На сторінках у facebook Олексія Гончаренка та Антона Кіссе не вдалося знайти інформацію про прийом виборців, однак у Олексія Гончаренка регулярно відбуваються прямі етери у TikTok з відповідями на запитання глядачів. А у Антона Кіссе оприлюднюють новини про прийом громадян на його сайті, проте без зазначення дати.
За даними декларацій народних депутатів, загальна сума, виплачена всім 13 обранцям від Одещини як заробітна плата за 2019-2023 роки, складає 30,1 млн грн. Найбільшу суму виплат по заробітній платі за всю каденцію отримали Антон Кіссе (2,8 млн грн) та Микола Скорик (2,5 млн грн).
Вісім з 13 народних обранців скористалися можливістю отримати компенсацію з державного бюджету на оренду житла або винайм готельного номеру. За період з 2019 року по червень 2024 року компенсацію в загальній сумі 7,4 млн грн отримали Артем Дмитрук (нині перебуває у розшуку), Сергій Колебошин, Олег Колєв, Олексій Леонов, Микола Скорик, Олександр Ткаченко, Анатолій Урбанський, Степан Чернявський. Не користувались можливістю відшкодування плати за оренду житла для виконання своїх депутатських повноважень Олексій Гончаренко, Олександр Горенюк, Юлія Діденко, Антон Кіссе та Іван Шинкаренко.
Практику звітування про підсумки проведеної роботи впроваджують лише шість народних депутатів із 13. На офіційному сайті Верховної Ради України не оприлюднено звіти жодного з народних депутатів від Одещини. Звіти за окремі роки повноважень вдалось знайти у Антона Кіссе, Олега Колєва, Олексія Леонова, Сергія Колебошина, Олександра Ткаченка та Анатолія Урбанського. Олексій Леонов звітував за всі роки повноважень у формату телеетеру.
«Дякуємо тим, хто працював сумлінно. Разом з цим вважаємо неприйнятним, що далеко не всі нардепи звітують перед виборцями. Також абсолютно неприйнятно, що Верховна Рада досі приховує інформацію про роботу нардепів. Жодних безпекових сенсів це немає. Не дуже добре, що нардепи в своїй законотворчій діяльності приділяють так мало уваги питанням Одеської області. Це також перегукується з тим, що більшість нардепів-мажоритарників Одеси практично зникли з публічного простору міста після виборів і не приділяли належної уваги питанням розвитку міста», - зазначив голова Одеського КВУ Анатолій Бойко.
Нагадаємо, що позачергові вибори народних депутатів відбулися 21 липня 2019 року після розпуску попереднього парламенту президентом України Володимиром Зеленським. Верховна Рада України IX скликання розпочала свою роботу 29 серпня 2019 року.
Відповідно до статті 83 Конституції України, у разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану. Вибори до Верховної Ради України наразі не проводяться через воєнний стан, який було запроваджено в Україні у зв'язку з повномасштабною російською агресією, що розпочалася 24 лютого 2022 року.
Ознайомитися з повним текстом звіту можна за лінком.