українською in english

Позбавлення батьківських прав та аліменти під час війни: відповіді на поширені питання

24 лютого, 13:05

З початку повномасштабної війни росії проти України змін зазнали безліч сфер нашого життя. Певні особливості стосуються також і інституту сім’ї, зокрема питання щодо батьківських прав та аліментів набули нової актуальності.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави Законом України № 2105-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 69 "Про загальну мобілізацію", відповідно до якого було оголошено та проводиться загальна мобілізація. У зв’язку з цим до Одеської приймальні УГСПЛ часто надходять запити на консультацію стосовно порядку позбавлення прав матері з метою недопущення мобілізації батька дитини та інші. 

Підстави позбавлення батьківських прав

По-перше, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків і це можливо тільки у випадках, передбачених статтею 164 сімейного кодексу України:

а) батьки без поважної причини залишили дитину у пологовому будинку або лікарні і протягом 6 місяців не цікавилися її подальшою долею;

б) ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини. Це поняття широке, але довести таке ухилення насправді не просто. Це мають бути не одиничні випадки, а системна поведінка;

в) жорстоке поводження з дитиною. Це насильство над дитиною як кимось із батьків, так і їхніми співмешканцями, якщо батьки цьому не перешкоджають;

г) хронічний алкоголізм або наркоманія, обов’язково потрібно підтвердити медичним висновком;

д) експлуатація дитини, примушування до жебракування, залучення до важкої праці;

е) засудження за умисний злочин щодо дитини.

Важливо!  Для підтвердження доцільності причин та позбавлення батьківських прав необхідно мати докази: кожну із підстав потрібно доводити та підтверджувати окремими доказами в суді.

По-друге, добровільно відмовитися від дитини неможливо!

Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом. Тому відмова матері від батьківських прав на дитину є нікчемною, оскільки відмовитися від батьківських прав особа добровільно не може. Позбавлення батьківських прав можливе лише за рішенням суду і тільки при наявності підстав передбачених Сімейним кодексом України.

Крім того,  позбавлення батьківських прав тягне за собою низку юридичних наслідків. Результатом набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною.

Це означає, що такі особи:

  • втрачають право на виховання дитини;
  • втрачають немайнові права щодо дитини (втрачають право на спілкування з дитиною, визначення її місця проживання і навчання, тощо);
  • перестають бути представниками дитини;
  • втрачають права на пільги і державну допомогу;
  • не можуть бути усиновлювачами та опікунами;
  • не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувалися б їм при непрацездатності.

Дитина зберігає свої майнові права, засновані на факті спорідненості з особою, позбавленою батьківських прав, у тому числі: право на одержання аліментів від такої особи та на спадкування після неї.

Ще один важливий наслідок таких справ – це визначення місця проживання дитини.  Якщо дитина проживала з тим, кого позбавлено батьківських прав – суд вирішує, чи доцільно їм надалі жити разом. Суд може «виселити» таку людину, якщо у неї є інше житло, або прийняти рішення про поділ чи обмін спільного з дитиною житла.

Також за рішенням суду дитина може бути передана родичам чи близьким особам, в іншому випадку дитину можуть передати органам опіки та піклування.

Крім того, позбавлення батьківських прав не дозволяє бути опікуном, піклувальником чи усиновлювачем в майбутньому.

Чи можливо відновити батьківські права?

Так, можна звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав. При цьому у позовній заяві необхідно буде вказати та надати суду докази, які свідчитимуть про виправлення особи і бажання надалі брати активну участь у вихованні і житті дитини. Обов’язковим для розгляду такої категорії справи є висновок органу опіки та піклування про можливість поновлення батьківських прав. У разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторно звернутися із таким позовом можна лише через рік.

Чи можливо позбавити батьківських прав, якщо один із батьків знаходиться на непідконтрольній території?

Так, можна. Позбавлення батьківських прав особи, що знаходиться на тимчасово окупованій території, відбувається у такому ж порядку, як і всіх інших. Особливості такої справи пов’язані з тим, до якого суду необхідно звертатися для розгляду справи. Однак складність розгляду таких справ пов’язана із викликами відповідача у судове засідання.

Тетяна Кушніренко, юристка Одеської громадської приймальні УГСПЛ

Одеська громадська приймальня УГСПЛ надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.