Позиція Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” щодо ухвалення законопроєкту 12414
22 липня 2025 року Верховна Рада України у другому читанні проголосувала за законопроєкт №12414, який, зокрема, стосувався діяльності НАБУ і САП та запровадження суттєвих неоднозначних змін у діяльність органів прокуратури загалом. Цей документ фактично перетворює антикорупційні органи на інституції, залежні від генерального прокурора, та повертає певні негативні практики в діяльність органів прокуратури, що загрожує дотриманню прав людини.
Наша організація, яка понад 20 років підтримує та активно розвиває засади доброчесності, прозорості й відповідності найкращим світовим практикам локальної демократії й антикорупції, вважає за необхідне застерегти центральні органи влади від небезпеки послаблення діяльності антикорупційних інституцій України, а як наслідок - погіршення якості діяльності публічних органів управління, втрати здобутків громадянського суспільства за останні десятиліття, а також згубного впливу, який буде завдано Українській державі перед міжнародними партнерами.
Українське громадянське суспільство десятиріччями виборювало сталість, прозорість і ефективність інструментів запобігання та боротьби з корупцією, розбудовувало дієві механізми залучення жителів громад до їхнього застосування, аби громадяни чітко розуміли важливість цих змін та активно брали участь у їхньому впровадженні. Натомість руйнування незалежності НАБУ і САП може призвести як до ґрунтовного погіршення ситуації із запобігання та боротьби з корупцією, так і до розчарування українського суспільства у незворотності руху до європейських демократичних вимог та євроінтеграції в цілому.
Крім цього, положення, які містить ухвалений документ, тепер дозволяють обшуки без ухвали суду у провадженнях за низкою ст. Кримінального кодексу та позбавляють процесуальної незалежності всіх прокурорів, що несе значні загрози дотримання прав людини в Україні.
Закликаємо центральні органи влади відкликати ухвалений документ та розпочати діалог із громадянським суспільством, а також представниками НАБУ і САП для того, аби зміцнити, а не навпаки - послабити - незалежність антикорупційних інституцій та дотримання прав людини, а також забезпечити можливість українського суспільства впливати на ухвалення важливих рішень в країні.