українською in english

“Працюємо в звичному режимі, але трохи по-новому”: реалії освітян у Дачненській громаді, що зазнала масованих обстрілів

18 червня, 15:27

Про те, як працювали з початку повномасштабного вторгнення та продовжують працювати педагоги в громаді, що знаходилася під постійним обстрілом російських військових, розповіла начальниця управління культури, освіти та сім’ї Дачненської громади Одеської області Ганна Головко документаторам ініціативи «Трибунал для путіна» в рамках роботи громадської приймальні УГСПЛ в м.Одеса, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

З початку березня 2022 року село Дачне обстрілювали російські військові авіаційними ракетами та “Калібрами”, а потім і БпЛА типу “шахед”.  Обстріли пошкодили житлову та цивільну інфраструктуру громади: школу, дитсадок, місцеву лікарню та будинок культури. 

24 лютого 2024 року майже для всіх жителів громади почалось однаково: вдома, з сім’єю. Вранці люди прокинулись від звуків віддалених вибухів з боку Одеси, а тривожні новини лише додали розгубленості та нерозуміння, що робити далі.

На фото: Ганна Головко, начальниця управління культури, освіти та сім’ї Дачненської громади Одеської області



“Вже рано-вранці ми з обласним департаментом швидко вирішили, як будуть працювати наші заклади освіти і які будуть наші перші дії. Але все одно було  дуже страшно. І в перший тиждень, не дивлячись, що ми дуже швидко на все реагували, не могли повірити, що таке сталось”, - розказує Ганна Олександрівна. 

В громаді заклади освіти почали працювати дистанційно, але згодом дитячі садочки перейшли в режим простою, бо дітям було складно впоратися з дистанційною системою. А школи і ліцеї працювали дистанційно весь 2022-23 навчальний рік. Вже в 2023-ому два заклади освіти громади, що мали свої укриття, перейшли на очну систему навчання. А два ліцеї Дачного ще й досі на змішаній формі навчання: діти ходять тиждень через тиждень. Але потроху відновлюється навчальний процес, облаштовуються укриття: у Дачному  було встановлено два первинних укриття - бетонні споруди на 60 та 100 людей.

“Ми відновили трохи офлайн-формат для нашої понівеченої школи. (Дачненський ліцей №2 - прим.ред) Зараз їхня початкова школа, 1-4 класи, навчається в адаптованих класах у сільському будинку культури. Там чисто, тепло, все необхідне (інтерактивне обладнання, комп’ютери, меблі) школа туди завезла. І там відновили навчання в такому форматі для тих дітей, які бажають навчатися офлайн, бо не всі батьки можуть сидіти вдома з дітьми, - говорить пані Ганна. - Навчання починається з опитування батьків, яку форму навчання вони бажають для своєї дитини. І тільки після цього ми формуємо класи відповідно до побажань. Очно, там де діти приходять до школи та сідають за парти. І дистанційно - організовується у форматі зуму”.



На фото: Ганна Головко демонструє, як обладнано пошкоджений ліцей №2 в с.Дачне

За словами начальниці управління, в школах громади нараховується 1577 учнів на чотири школи-ліцеї. Але є певна кількість дітей, які навчаються дистанційно, знаходячись за межами громади, і є діти, які знаходяться за межами країни, і таких дітей доволі багато. Для них також організовано дистанційне навчання.

“Вони все одно залишаються нашими учнями, - пояснює Ганна Олександрівна. - Вони під'єднуються в дистанційні класи на навчання і здобувають українську освіту, деякі навіть паралельно з навчанням в тих країнах, де вони проживають”.

Найбільш масований обстріл в громаді стався в ніч на 19 липня 2022 року, коли російські військові з Чорного моря випустили сім ракет типу “Калібр” по селу Дачне. Внаслідок влучань та вибухової хвилі були пошкоджені будинки, постраждала школа-ліцей №2 та будинок культури.

Пошкоджена внаслідок вибухової хвилі стеля будинку культури в с.Дачне. Фотоархів Ганни Головко

“Внаслідок ракетних ударів дуже постраждав наш заклад освіти і будинок культури, бо вони знаходяться поряд. Як такого прямого влучання не було, влучило поряд зі школою, була вибухова хвиля. Ліцей залишився без вікон, жодного вцілілого вікна і дверей. Все це просто повилітало. Вранці я побачила зламані дерева, вибиті шибки, це було страхіття. Все було засипане розбитим склом, і дуже велика вирва поряд зі школою, яка сягала десь вісім на 5 метрів”, - ділиться спогадами Ганна Олександрівна.

На фото: будинок культури у с. Дачне. На ділянці перед приміщенням, що зараз заросла травою, можна розгледіти сліди вирви від влучання ракети

“Дізналась про руйнування школи майже одразу. Десь опівночі мені зателефонував завхоз ліцею і сказав, що дві ракети в школу вдарили. Перше, про що я подумала, - це охорона та люди поряд, потім вже подумала про заклад. З’ясувавши, що варта закладу встигла піти в безпечне місце і не постраждала, люди, які живуть поряд, - всі  живі, вже стало спокійніше. Потім з’ясували, що вибиті вікна та двері, все інше залишилось відносно цілим”, - згадує вона.

Пошкоджена вибуховою хвилею спортивна зала ліцею №2 в с.Дачне. Фотоархів Ганни Головко

Наразі в школі замінені вікна, зроблена часткова реконструкція, але треба ще проводити внутрішні відновлювальні роботи, а також будувати власне укриття, бо це є основною вимогою для відновлення повноцінної роботи закладу освіти. Однак будівництво укриття ускладнюється геологічними умовами. В місці розташування закладу дуже високо підходять ґрунтові води, на глибині 60 см вже з’являється вода. 

“Геодезичні експертизи показують, що заглиблення для укриття там можуть бути не глибше 60 см, а загалом укриття можливе лише у вигляді насипу, кургану, - каже Ганна Олександрівна. - На сьогоднішній день є проєкт відновлення школи, але це дуже великі кошти. Працюють різні програми: і обласна програма, і звертались в Мінрегіон. Внесли дані в проєкт “Моя фортеця” та в систему для готових проєктів на відновлення DREAM. Ми подали два проєкти: один - це відбудова школи-ліцею №2 та будівництво сховища, другий - це будівництво сховища в школі-ліцеї №1”.

Пошкоджений хол ліцею №2 внаслідок ракетної атаки 19 липня 2022 року. Фотоархів Ганни Головко.

“Пишаюсь своїми педагогами. Вони дуже швидко зорієнтувались, стали підтримкою один для одного, для батьків та учнів. Ніхто з керівників закладів освіти не покинув країну, ніхто не поїхав, всі залишились і працюють. Всі комунікують між собою, проходять всі навчання, атестації, підвищення кваліфікації. Весь процес іде в звичному режимі, так, як мав би йти в мирний час. Так, навчились працювати і в дистанційному режимі, розібрались в усіх цих електронних комунікаціях. Працюємо в звичному режимі, але трохи по-новому. Вже треба звикати до цих реалій”, - говорить Ганна Головко.

На запитання, чому рф почала цю війну та навіщо військові обстрілюють цивільні об’єкти, зокрема школи, Ганна Олександрівна сказала, що, на її думку, через те, що це нація невігласів: 

“По-друге, велика заздрість, тому що українська нація дуже працьовита. Вони заслуговують на довічну ізоляцію від соціальних спілкувань зі світом, доки не наведуть лад у своїй країні. І доки не виростуть до того, що визнають, що це їх позор і їх провина. І будуть, відповідно до цього, розвивати свою країну”, - говорить вона.

Фото/відео - Громадська приймальня УГСПЛ в м.Одеса/Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України», архів Ганни Головко.

Публікація підготовлена Громадською приймальнею УГСПЛ в м.Одеса у межах реалізації ініціативи «Трибунал для путіна». Громадська приймальня УГСПЛ в м.Одеса працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.